Zprávy | Z archivu rubriky


Také s prezidentem Václavem Klausem debatoval izraelský ministr zahraničí Silvan Šalom o situaci na Blízkém východě. Vyměnili si názory na řešení izraelsko - palestinského konfliktu, informoval ČTK prezidentův mluvčí Petr Hájek. Klausovi rovněž izraelský šéfdiplomat přivezl pozvání na návštěvu židovského státu.

Šalom v úterý jednal se svým českým kolegou Cyrilem Svobodou. Podle Šaloma by EU měla mít vyváženější postoj k problému mezi Izraelci a Palestinci. Nezaujatě a vyváženě podle něj na problém nazírá Česká republika jako nový člen unie. Šalom to vidí i u dalších devíti nováčků a stejnou politiku nyní hledá i u zbytku EU. Šéf izraelské diplomacie požádal Svobodu, aby se pokusil přesvědčit členské státy o nutnosti nestrannosti v nazírání na konflikt mezi Palestinci a Izraelci. Projevit by se to mělo například v přístupu k hlasování v OSN, míní Šalom.

V OSN je podle něj ročně schvalováno asi dvacet protiizraelských rezolucí, přičemž evropské státy 16 z nich podpoří a u čtyř se zdrží hlasování. "Nemám pochyb o tom, že Česká republika sehraje ústřední roli v zajištění vyváženější evropské politiky vůči Blízkému východu a v úsilí o zajištění míru v regionu," uvedl Šalom. Podle české diplomacie mají Palestinci nárok na svůj samostatný stát, avšak při současném ukončení útoků extremistů. Praha rovněž chápe nárok Izraelců na bezpečnost.

Izraelský ministr vysvětloval situaci i senátorům ze zahraničního senátního výboru. "Mluvil i o plánu postupných kroků, který má nyní vést k rušení osad v Gaze, ale i k bližší spolupráci například s Egyptem. Zdá se, že i Egypťanům záleží na tom, aby se tam situace uklidnila. To je dobré znamení," řekl ČTK předseda výboru Josef Jařab.

Nejen milovníci japonských tradic se mohou v příštích dnech potěšit návštěvou mezinárodní výstavy bonsají, aranží řezaných květin, okrasných přírodnin a japonských pestrobarevných kaprů koi v Kongresovém centru v Praze. Již čtvrtý ročník této akce letos obohatí i malá bonsajová zahrada a fotografie Zdeňka Thomy. Kromě bonsají, které do Prahy přivezli pěstitelé z několika evropských zemí, budou moci návštěvníci expozice obdivovat i aranže řezaných květin - ikebany. "Je to taková výstava pomíjivé krásy. Všechny květiny, které vidíte, byly připraveny jen pro tyto tři dny," řekla jedna z organizátorů výstavy Daniela Hatleová. Mezi aranžemi divák nalezne i práce manželky bývalého prezidenta Dagmar Havlové nebo manželky japonského velvyslance Keiko Takahašiové.

Výstavu oživí i prezentace speciálně šlechtěných kaprů koi, kteří jsou neodmyslitelnou součástí japonských zahrad. "V Čechách je to poměrně nový fenomém a jsem rád, že ho tady můžeme prezentovat," uvedl Jiří Trčka, který své kapry na výstavu zapůjčil. Japonci kapra koi považují za statečné zvíře a věří, že na svého majitele přenášejí svůj klid a majestátnost, dodal.

Obliba starých japonských tradic v Evropě stále roste. Klub pěstitelů bonsají má například v Česku již pětadvacetiletou tradici. "Cením si toho, že se nám podařilo skloubit bonsaje, ikebanu, suisuki a koi kapry, protože si myslím, že přestože pocházejí z Japonska, už patří i do evropské kultury," řekl ČTK předseda Bonsai klubu CZ Václav Wiesner. Součástí akce budou i přednášky a praktické ukázky přípravy ikeban. Výstava bude pro veřejnost otevřena od čtvrtka do neděle.

Oslovit co nejširší spektrum příznivců hudby si kladou za cíl organizátoři přehlídky Pražské hudební slavnosti, která se uskuteční od 4. do 10. července v Rudolfinu. "Neskrývám, že dramaturgie je konzervativní a tradiční," řekl ředitel festivalu Ilja Šmíd. Podle něj se možná někteří z návštěvníků metropole během přehlídky vypraví vůbec poprvé v životě na koncert symfonického orchestru. Hudební slavnosti budou obsahovat šest koncertů, na kterých zazní hudba českých autorů i zahraničních skladatelů, jejichž osudy byly spjaté s Českem. Na úvodním koncertě nazvaném Pocta českým velikánům zahraje 4. července Pražská komorní filharmonie a Smetanovo trio například skladby Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka. O den později v programu Pocta smyčcům zazní rovněž Dvořákova hudba, stejně jako například skladba Leoše Janáčka, v podání Talichova komorního orchestru s houslistou Romanem Patočkou.

Další koncert se uskuteční 7. července v Zrcadlové kapli Klementina. V programu Pocta českému baroku a folkloru bude hrát Musica Bohemica s dirigentem Jaroslavem Krčkem. Následující den na koncertě Čechy - hostitel mistrů zazní opět v Rudolfinu například skladby Wolfganga Amadea Mozarta nebo Josepha Haydna.

Festival pokračuje 9. července koncertem Pocta českým mistrům, na kterém vystoupí Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Jakubem Hrůšou za doprovodu harfenistky Kateřiny Englichové. Na závěrečném koncertě nazvaném Česká hudba světu zahraje hudbu Josefa Suka, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka Státní filharmonie Brno s dirigentem Petrem Altrichterem s houslisty Marií Gajdošovou a Leošem Zavadilíkem.

Na letošní nultý ročník přehlídky chce Šmíd navázat v příštích letech. Již za rok počítá s prodloužením festivalu do několika týdnů. I za rok se festivalová dramaturgie zaměří na známá jména.