Zprávy | Z archivu rubriky


Pokud česká společnost nezačne investovat do vědy a výzkumu, skončí podle organizátorů dnešního mezinárodního vědeckého fóra její občané v Evropě jako čističi bot. Proti vyspělým státům má Česká republika velké zpoždění. A nejhorší na tom je, že veřejnost to nevnímá, řekl novinářům ředitel projektu na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava Václav Marek. "V Česku nejsou dobré podmínky pro vědeckou práci," uvedl jeden z účastníků fóra Michael Valášek z ČVUT. Podle něj nejde jen o materiální stránku, ale i o organizaci. "Bez aplikace vědy zahyneme. Nebudeme schopni konkurovat a nebudeme umět zastavit ničení životního prostředí a přírodních zdrojů," upřesnil. Setkání se účastní zhruba dvě stě vědců. "Kromě našinců to jsou lidé z Německa, Francie a Rakouska. Jejich země jsou na vysoké úrovni v podpoře vědy a výzkumu. Proto bychom rádi, aby nám předali své zkušenosti," uvedl Marek. Aby všichni pochopili, jak to s českou vědou je, vyvěsili organizátoři před Kongresovým centrem billboard s nápisem Bez vědy skončíme jako čističi bot, pod kterým opravdu čistič bot pracoval. Někteří z příchozích, například poslanec Jaroslav Zvěřina (ODS), si jeho práci dokonce vyzkoušeli. "Myslím, že v žádné zemi nejsou pro vědce podmínky ideální. U nás by se měl zvýšit podíl HDP na celkových výdajích na vědu, měly by se změnit podmínky pro podnikání a zmenšit se stupeň regulace," řekl. Koalice se letos v únoru dohodla, že soukromé investice do vědy a vzdělání budou daňově zvýhodněny. Práce na přípravě příslušné legislativy ale pokračují pomalu. V lepším případě by tak úlevy mohly začít fungovat nejdříve v roce 2006, píše se v diskusních materiálech.

Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že malý zájem českých občanů o volby do Evropského parlamentu znamená porážku obhájců současného směřování Evropské unie a jejich naivismu. Debakl vládních stran, které získaly jen čtyři z 24 křesel vyhrazených v Evropském parlamentu pro Českou republiku, je podle něj výrazným signálem, který by koaliční kabinet Vladimíra Špidly měl brát vážně. Prezident na mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že i když hlasování o europoslancích nejsou české parlamentní volby, jejich výsledky mají významnou informační hodnotu i závažné vnitropolitické důsledky. Jak se může situace na politické scéně po fiasku ČSSD a Unie svobody-DEU vyvinout, nechtěl komentovat, neboť by prý mohl být kritizován za nemístné vměšování. "Více říkat nemůžu a nesmím... Já myslím, že nám to budoucnost ukáže," řekl Klaus novinářům.

Český prezident, známý svou skepsí k současné podobě evropské integrace, považuje nízkou účast v prvních volbách do EP za vypovídající. "Téměř tři čtvrtiny občanů České republiky svou neúčastí ve volbách jasně řekly, že je problematika voleb do Evropského parlamentu nezajímá. To je mimořádně významná informace o Evropské unii a o vztahu občanů k ní," řekl Klaus. Debata o EU byla podle něj nedostatečná a skutečné problémy byly tabu v Česku i v ostatních státech EU. Prezident zároveň pogratuloval vítězům voleb, kterými se stala opoziční ODS.