Zprávy | Z archivu rubriky


Český prezident Václav Klaus vyzval Evropskou unii, aby se vzdala "nadnárodních" a "celokontinentálních" ambicí a soustředila se na zajištění ekonomické liberalizace a prostoru s minimálními státními zásahy. V přednášce na výročním zasedání prestižního mnichovského Institutu pro hospodářský výzkum (IFO) řekl, že rozšíření EU je významné politické uznání civilizační zralosti nových členských zemí, nepřináší ale starým ani novým členům výrazné výhody. Noví členové podle něj přejali s právem EU i evropský model korporativního státu, sociální ekonomiky spojené s nízkou konkurenceschopností, hospodářskou strnulostí, vysokou nezaměstnaností a nízkým hospodářským růstem. Přejímání evropské legislativy může spíše brzdit reálné hospodářské sbližování jednotlivých zemí. Ani pro "staré" země EU nebude mít rozšíření zvláštní výhody, odhaduje Klaus, který zdůraznil, že jeho projev nemá být politickým, ale akademickým proslovem na akademické půdě.

Češi a Němci spolu musí mluvit, zdůraznil v Mnichově před českými novináři prezident Václav Klaus. Míní, že jeho dnešní návštěva prokázala, že česko-německé a česko-bavorské vztahy mohou být přátelské a normální i přes rozdílnosti týkající se poválečného odsunu sudetských Němců. Na zasedání měl být i bavorský premiér Edmund Stoiber, který nedávno znovu vyčetl Česku, že dosud nezrušilo Benešovy dekrety, a pohrozil, že jej oficiálně nenavštíví, dokud to neudělá. Klaus nato prohlásil, že pozvánku do Mnichova i přes Stoiberovy výroky přijme, a nyní připustil, že s jeho přítomností počítal. Stoiberovi ale účast zhatil soudní proces týkající se politické korupce, kde bavorský premiér svědčil.

Premiér Vladimír Špidla se zatím nerozhodl, zda vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Novinářům po jednání poslaneckého klubu ČSSD řekl, že se rozhodne nejpozději ve středu. V klubu poslanců ČSSD převažuje názor, že premiér by dolní komoru o vyjádření důvěry kabinetu žádat neměl. Oslovení zákonodárci si myslí, že pokud už by kabinet měl sám žádat dolní komoru o důvěru, pak nejdřív po sobotním jednání ústředního výboru ČSSD, který má rozhodnout o politické budoucnosti vedení strany. Premiér už přitom řekl, že pokud o víkendu nezíská podporu uvnitř ČSSD, odejde i z čela kabinetu. Současná vláda v takovém případě skončí a na řadě by byly další varianty, například menšinový kabinet v čele s dosavadním místopředsedou sociální demokracie Stanislavem Grossem.

Lidovečtí ministři by se při rozhodování o návrhu, zda kabinet má požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry, ve vládě zdrželi hlasování. Kdyby však dolní komora nakonec přece jenom o důvěře vládě rozhodovala, lidovci by vládu podpořili. Po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL to uvedl předseda strany Miroslav Kalousek. Unionisté jsou proti tomu, aby vláda nyní požádala Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Pokud by přece jen poslanci o potvrzení mandátu koaličního kabinetu hlasovali, členové desetičlenného poslaneckého klubu US-DEU se zatím nerozhodli, jak by postupovali. Jednou z možností je i to, že by všichni nebo jen někteří poslanci US-DEU při klíčovém hlasování opustili jednací sál. Tím by pomohli vládě, protože té by potom k získání důvěry stačil menší počet poslanců.