Zprávy | Z archivu rubriky


Němcům jde o všechno, Čechům o nic - zhruba tak hodnotí dnešní německý tisk nadcházející večerní zápas České republiky s Německem na fotbalovém mistrovství Evropy. A mnohé deníky upozorňují na to, že ani boj proti mužstvu náhradníků nebude pro Němce snadným.

Češi to berou s nadhledem, myslí jen na sex, napsal deník Bild v narážce na čtvrteční přílet manželek. Zatímco pro Němce jde možná o závěrečný duel na turnaji, uvolnění Češi pojímají dnešní zápas jen jako vedlejší záležitost. "Nálada je výborná," ujišťoval v Bildu obránce Tomáš Ujfaluši. "A neexistuje žádná česko-německá dohoda. Chceme vyhrát," dodal. Český tým, který bydlí v hotelu Penha Longa 19 kilometrů před Lisabonem, nyní zajímá hlavně golf. "Tak vážně nás tedy ti Češi berou," posteskl si Bild.

Trenér Karel Brückner má sice v úmyslu postavit náhradníky a nechat hlavní hvězdy, aby si odpočinuly před nedělním čtvrtfinálovým duelem proti Dánům, novináři ale přesto upozorňují, že ani tak nemá německý tým jisté vítězství, ba ani remízu.

"Druhá řada Čechů sice nemá technické a hráčské kvality hvězd mužstva, nicméně má muže jako Heinze nebo Šmicera, kteří ukázali své umění v boji proti Nizozemcům a rovněž se podíleli na obratu ve hře. Kromě toho jsou i česká 'béčka' těmi 23 nejlepšími fotbalisty země a chtějí se na Euru prezentovat, upozornit na sebe a ukázat trenérovi, že s nimi může kdykoli počítat," napsal pro Die Welt bývalý německý reprezentant Oliver Bierhoff, který před osmi lety ve finále ME ve Wevstřelil Čechům oba góly.

Bierhoff navíc míní, že zápas proti 'béčku' má na německý celek zapůsobit jako dodatečný tlak - prohrát s hvězdami jako Nedvěd či Rosický není totéž jako neuspět v boji proti mužstvu náhradníků. Navíc jsou Češi uvolnění, odpočatí a vědí, že o nic nejde. Mohou proto nechat Němce, aby se snažili, aby sami "určovali hru".

Cestující Českých aerolinií se nově mohou před odletem z pražské Ruzyně odbavit již den předem. ČTK to oznámila ředitelka komunikace Dana Dvořáková. Žádná další společnost podle ní zatím v Praze možnost odbavení den před odletem nenabízí.

Možnost odbavování den před odletem považuje za jednu z cest, jak ulehčit přetíženému terminálu také Česká správa letišť. Podle jejího generálního ředitele Martina Kačura je ale otázkou, zda si na to lidé zvyknou. ČSA podle Dvořákové čekají, že o odbavení den předem bez front budou mít zájem hlavně obchodníci.

ČSL chce také zřídit v terminálu takzvané samoobslužné odbavovací kiosky, u kterých by si mohli vyřídit formality cestující s letenkou s magnetickým proužkem. Takové odbavení bude ale určeno jen pro lidi, kteří cestují bez zavazadel.

Nově tedy cestující ČSA na lety, které startují do 10:00 hodin následujícího dne, mohou svá zavazadla na letiště přinést den předem od 18:00 do 21:00 hodin k přepážkám číslo 51 a 52. Cestující si odbaví zavazadla a vezme palubní vstupenku. V den odletu v ranní špičce, kdy jsou u přepážek obvykle fronty, už pak jde rovnou k letadlu.

Kromě odbavení den předem poskytují ČSA již delší dobu také možnost telefonického odbavení těm, kdo cestují pouze s příručním zavazadlem. Ti se mohou předem telefonicky odbavit na čísle 220 113 742, kde jim personál přichystá palubní vstupenku. Tu si cestující vyzvedne nejpozději 30 minut před odletem u přepážky číslo 40 a 41. Loni této možnosti využilo přes 14.000 cestujících a za prvních pět měsíců letošního roku jich bylo již 9785.

Kabinet premiéra Miloše Zemana uzavřel ohledně stavby dálnice D47 pro stát nevýhodnou smlouvu, vyplývá z šetření sněmovní vyšetřovací komise. Korupční jednání ale podle ní uzavření smlouvy mezi státem a společností Housing&Construction neprovázelo. Vypovězení smlouvy vládou Vladimíra Špidly pak bylo to nejlepší, co mohla česká strana v dané situaci udělat, uvedla komise.

Komise rovněž konstatovala, že přístup ze strany státních orgánů byl nedůsledný a málo profesionální. Komise upozornila, že nebyla vedena řádná dokumentace ke stavbě a nebyla stanovena odpovědnost jednotlivých útvarů a osob. Komise rovněž zdůraznila, že Zemanova vláda ke konci svého mandátu rozhodla o stavbě dálnice na základě neúplných a jednostranných informací.

Ve sněmovně se ve středu objevila i oponentní zpráva, kterou vypracovali poslanci ODS. Obě zprávy shodně konstatují, že Zemanova vláda uzavřela nevýhodné smlouvy a Špidlova vláda vypovězením této smlouvy v dubnu loňského roku učinila správný krok. Vypovězením smlouvy ale česká strana přišla o 626 milionů korun. Peníze získala (H&C) jako odstupné. Česká republika tuto sumu zaplatila již loni. ODS ale ve své správě navíc konstatuje, že rozhodnutí zadat tuto zakázku jednomu zájemci bez výběrového řízení nebylo založeno na odborných argumentech, "ale šlo o čistě politické rozhodnutí". Takové závěry ze šetření sněmovní komise však podpořila jen ODS.

Česko je podle zahraničních odborníků na velmi vysoké úrovni v oblasti protidrogové politiky. Ostatní státy by se od něj mohly učit. Shodli se na tom zástupci světových neziskových organizací, kteří se ve středu sešli na jednodenním sympoziu v Praze. Setkání se uskutečnilo u příležitosti Mezinárodního dne proti drogám a překupnictví, který je vyhlášen na 26. června.

"Česká republika je v Evropské unii nováčkem, přitom na ni ale udělala dojem svou protidrogovou politikou. Chceme proto Česko zviditelnit a napomoci tak mezinárodní diskusi, aby se od vás mohly učit jiné země," řekl novinářům Emmanuel Reinert z francouzské protidrogové organizace The Senlis Council, která sympozium zorganizovala.

Spíše než konkrétní opatření vyzdvihli účastníci setkání metody, jakými se Česká republika řídí. "Vaše politika je založena na komplexním hodnocení předchozích opatření. Je to založeno na reálných základech, ne na ideálech," dodal Reinert. Účastníci také ocenili, že Češi nejdou cestou represí, podobně jako například USA. "Válka proti drogám se stala válkou proti jejich uživatelům. A to není správné," uvedl viceprezident Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce Massimo Barra. Efektivnější je podle něho přistupovat k protidrogové politice jako k problému zdravotnickému a společenskému než jako ke kriminálnímu. Závislé na heroinu je třeba především léčit, a ne zavírat do vězení, protože pak jsou méně nebezpeční sami sobě i ostatním, míní Barra. Zároveň vyzval vlády jednotlivých zemí, aby dekriminalizovaly držení malého množství drogy. Podle viceprezidenta to povede k omezení obchodu s drogami.