Zprávy | Z archivu rubriky


Už v sobotu Ústřední výbor sociálních demokratů rozhodne, jestli stranu dále povede premiér Vladimír Špidla, nebo druhý muž z Lidového domu Stanislav Gross. Právě mezi tyto dva politiky se dělí podpora většiny členů ČSSD. Jen deset obvodních výborů a 30 místních organizací, hlavně z Prahy, které se spojily pod Platformu za mimořádný sjezd a renesanci strany, chce návrat bývalého předsedy Miloše Zemana. Ze členů platformy je ale ve více než stoosmdesátičlenném výboru patnáct až dvacet lidí. Zásadní boj o funkci stranického předsedy, který Gross na minulém sjezdu ČSSD na poslední chvíli vzdal, se čeká na pražském jednání výkonného výboru. V případě, že by Špidla prohrál, může výbor pověřit vedením strany až do řádného sjezdu na jaře příštího roku Grosse. Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman je připraven vystoupit na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD se svou představou řešení krize, do které se sociální demokracie dostala po porážce v evropských volbách. "Pokud mě ÚVV hlasováním vyzve, abych se zúčastnil, a zařadí, což zdůrazňuji, moje vystoupení jako samostatný bod, tak se samozřejmě jako řadový disciplinovaný člen tohoto zasedání zúčastním," řekl Zeman ČTK. Zeman na dotaz, jak by se zachoval, kdyby ho významná část členů ÚVV chtěla do vedení strany, odpověděl, že by výboru řekl, aby předal rozhodování o personálních otázkách a systémové změně "do rukou členské základny prostřednictvím mimořádného sjezdu". Vysvětlil to tím, že situace "je mimořádná". Sjezd je podle Zemana jediným řešením, které může sociální demokracii ještě zachránit. Na dotaz, zda by na mimořádném sjezdu přijal nabídku stát se opět předsedou sociální demokracie, však neodpověděl. Zeman ale už při odchodu do penze podle svých stoupenců ve straně slíbil, že pomůže, když se strana dostane do bezvýchodné situace.

Britský zpěvák David Bowie, který ve středu večer kvůli zdravotním potížím předčasně ukončil svůj pražský koncert, nyní rehabilituje, ale evropské turné dokončí. ČTK to řekl Petr Novák z agentury Interkoncerts, která Bowieho vystoupení v zaplněné hale na Výstavišti uspořádala. Bowie poslední písně středečního koncertu odzpíval v bolestech, poté se divákům omluvil a předčasně odešel z pódia. "Přepadly ho bolesti krční páteře, které vystřelovaly do zad a rukou," vysvětlil Novák. Zpěvák poté vyhledal lékařskou pomoc. "Nyní je v pořádku, turné pokračuje dál," uvedl Novák.

Přestože Bowieho vystoupení skončilo dříve než na jiných zastávkách jeho evropského turné, diváci nemají nárok na vrácení vstupného. Podle Nováka Bowie zpíval hodinu a půl, další půlhodinu navíc hrála domácí předkapela Tata Bojs. "Běžný standard ve světě je, že se vystoupení (hlavní hvězdy) hraje 50 minut," konstatoval Novák, který se s případem vracení vstupného za předčasně ukončený koncert zatím nesetkal.

Dramatické okolnosti provázely už jeden z předchozích Bowieho koncertů v norské metropoli Oslu. Tam jej údajně nešťastnou náhodou jedna z návštěvnic tančících pod pódiem zasáhla do oka lízátkem; slavný zpěvák tímto kuriózním způsobem utrpěl lehké zranění.

Sedmapadesátiletý Bowie, původním jménem David Robert Jones, patří od 70. let ke špičkám světové pop music. Během své kariéry natočil 26 studiových alb; nejnovější Reality loni. Před českým publikem hrál Bowie již dvakrát. Poprvé v roce 1996 právě v hale na Výstavišti a o rok později se vrátil na koncert v Kongresovém centru v Praze.