Zprávy | Z archivu rubriky


Ústřední výkonný výbor ČSSD pověřil Stanislava Grosse, aby vedl další jednání o nové vládě. Podle neoficiálních informací dává Gross přednost menšinové vládě s KDU-ČSL, v níž by měl být i předseda lidovců Miroslav Kalousek. Na tiskové konferenci ale Gross řekl jen to, že by si přál vznik vlády, která by se neopírala o podporu komunistů. Nevyloučil další spolupráci současných koaličních partnerů. Gross, který vede sociální demokracii po odchodu Vladimíra Špidly, nechtěl jakkoli předjímat, zda ho prezident Václav Klaus pověří sestavením nového kabinetu. Špidlova rezignace na funkci šéfa ČSSD a příští týden i na post premiéra neznamená podle Grosse neochotu dál spolupracovat s nynějšími koaličními partnery. Na dotaz, zda v to počítá i US- DEU, odvětil, že není zodpovědné uzavírat si prostor pro různé varianty. Spolupráce je navíc podle něj širší pojem než koalice. S lidovci a unionisty si chce promluvit v úterý na koaliční schůzce.

Ústřední výkonný výbor v sobotu neschválil usnesení, kde by konstatoval, že ČSSD zůstává ve vládě pod vedením Vladimíra Špidly - pro bylo jen zhruba 40 delegátů z přibližně 160 hlasujících. Gross tvrdil, že to nelze interpretovat jako definitivní zánik svazku ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. "Nemůžeme v tuto chvíli říci, že by to znamenalo, že nechceme spolupracovat s našimi stávajícími partnery, to znamená s KDU-ČSL a s Unií svobody," uvedl.

Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla odchází z obou funkcí. Demisi vlády s ministry projedná ve středu na řádném zasedání kabinetu. Poté to oznámí prezidentu Václavu Klausovi. "Nepodařilo se mi na ústředním výkonném výboru obhájit svou koncepci koalice 101 hlasů založené na půdorysu KDU- ČSL, Unie svobody a sociální demokracie," uvedl na tiskové konferenci po zasedání stranického orgánu jako důvod rezignace na funkci premiéra. "Nemáte-li podporu svého politického hnutí, těžko můžete dělat premiéra," řekl novinářům. Funkci lídra opouští prý proto, aby se "věci daly do pohybu". Ve vedení ČSSD by totiž Špidla podle stranických stanov mohl zůstat i po sobotním hlasování o nedůvěře v jeho osobu. Přestože mu ji vyslovilo 103 členů ústředního výkonného výboru, k jeho odvolání by to nestačilo, protože to není třípětinová většina, jak ukládají stanovy. Špidlův rival Stanislav Gross, který po něm převezme vedení ČSSD a podle očekávání bude vyjednávat i o nové vládě, naopak v hlasování jednoznačně uspěl. Zatímco mu vyslovilo nedůvěru 51 členů výboru, 106 mu jich důvěru naopak dalo. Odcházející Špidla je přesvědčen, že jeho kabinet po dva roky "zemi dobře spravoval". Na dotaz, zda pro něj bude místo v případném kabinetu Stanislava Grosse, odpověděl, že by to podle všech vědeckých teorií nefungovalo.

Špidla patří k prvním členům po listopadu 1989 obnovené sociální demokracie. Pochází z jižních Čech. V ČSSD připravoval ještě za Zemanova vedení sociální program strany. Po vítězných volbách v roce 1998 se stal ministrem práce a sociálních věcí menšinového sociálnědemokratického kabinetu Miloše Zemana. Krátce byl pověřen i výkonem funkce ministra zdravotnictví, když resort opustil ministr Ivan David. Předsedou ČSSD se stal na sjezdu v roce 2001, na kterém už tehdejší předseda Zeman nekandidoval.

Konec současné vlády podle ekonomů zřejmě oslabí korunu a může se projevit i poklesem na akciovém trhu. Některé plánované reformy zřejmě nebudou dokončeny. "Z pohledu celé ekonomiky ale zřejmě nedojde k závratným změnám," řekl ČTK Vladimír Pikora z Volksbank. Základní veličiny, jako je hrubý domácí produkt, inflace či nezaměstnanost, by pád Špidlova kabinetu neměl ovlivnit. Reagovat budou hlavně finanční trhy. Domácí měna podle Pikory oslabí a prorazí hranici 32 korun za euro. Investoři totiž budou mít obavy z dalšího vývoje a pravděpodobně se radši budou zbavovat aktiv v české měně. Oslabení ale bude krátkodobé, v delším výhledu lze čekat posilování koruny. Mírně oslabit mohou také akcie, doplnil Jan Sýkora z Wood&Company.

Kvůli pádu vlády se zřejmě nedokončí některé reformy. Podle Pikory je ale kritizovali domácí i zahraniční ekonomové jako příliš měkké. Ze současné situace by naopak mohla vzejít i akceschopnější vláda, která by prosadila potřebné změny. Konečným důsledkem by mohl být i vyšší hospodářský růst, dodal Pikora. "Tato vláda neměla silný mandát a vůli prosazovat potřebné reformy," uvedl Sýkora. Dosavadní kroky k ozdravění veřejných financí podle něj nebyly příliš šťastné ani dostatečné. Státní rozpočet by měl letos skončit s deficitem 115 miliard korun, příští rok by to mohlo být reálně asi o šest miliard korun méně. Pro investory by byla dobrou zprávou vláda se silnou pozicí a odhodláním provést radikálnější změny, soudí ekonomové.

Podle šéfa agentury CzechInvest Martina Jahna by neměla mít ani případná změna vlády vliv na přísun přímých zahraničních investic. Také podle Pikory zajímá investory především dlouhodobý vývoj země, a ne několik týdnů či měsíců nejistoty.