Zprávy | Z archivu rubriky


Zranění, které utrpěl ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) při čtvrteční noční dopravní nehodě, může mít podle lékařů trvalejší následky. "Pan ministr utrpěl zlomeninu šestého krčního obratle, což způsobilo lehký útlak míchy," řekl vedoucí lékař spinální jednotky Úrazové nemocnice v Brně Peter Wendsche. Do této nemocnice byl Svoboda letecky přepraven z Vyškova v pátek dopoledne. Úsek poraněné páteře má vliv na hybnost horních končetin. Ministr je nyní na speciálním lůžku znemožňujícím jakýkoli pohyb páteře.

Svobodův služební vůz havaroval ve čtvrtek v noci na Vyškovsku. V automobilu jel kromě řidiče a ministra i jeho osobní strážce. Řidič i příslušník ochrany utrpěli lehká zranění. Policie oba muže již vyslechla, uvedl Svobodův náměstek Petr Kolář. Dodal, že Svoboda v době nehody spal. Podle lékařů proto neměl obranné reflexy a zranil se vážněji než ostatní cestující. Podle informací vyškovské policie nebyl zřejmě ministrův vůz před nehodou vybaven výstražným majákem. Svobodův vůz byl při kolizi téměř zničen. Na Svobodovu nehodu již reagovali první politici. Rychlé uzdravení popřál ministrovu bývalý prezident Václav Havel.

Ministerstvo zahraničí zrušilo program Svobody na příštích 14 dní, kdy měla být mimo jiné návštěva Jordánska, Kataru a Kuvajtu. Svoboda také kvůli zranění neodjel na neformální schůzku ministrů členských a přistupujících zemí Evropské unie, která začíná v irském Tullamore. Na jednání ho nikdo nenahradí. Současně je ohrožena jeho účast na úterní schůzi sněmovny, která má znovu hlasovat o vládní novele zákona o dani z přidané hodnoty, kterou před týdnem vetoval prezident Václav Klaus. Bez hlasu Svobody, který je i poslancem, by vládní koalice neměla dost hlasů na přehlasování prezidentova veta.

Všichni tři čeští novináři, kteří byli od neděle zadržováni v Iráku, jsou na svobodě. Nyní jsou na českém velvyslanectví v Bagdádu. Zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka a Michal Kubal z České televize hovořili živě okolo 17:00 na Českém rozhlasu - Radiožurnálu. S nimi byl v zajetí i kameraman ČT Petr Klíma. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář řekl, že všichni propuštění jsou v dobré psychické a fyzické pohodě. Na propuštění už reagovali první politici, radost vyjádřil premiér Vladimír Špidla.

Náměstek ministra zahraničí Petr Kolář v okamžité reakci na první informace o propuštění novinářů ČTK řekl, že k tomu přispěla schůzka českého velvyslance v Iráku s představiteli sunnitských duchovních. "Velmi pomohl dopis českých muslimů," dodal. Muslimové z České republiky v pátek dopoledne vyzvali neznámé ozbrojence v Iráku, aby novináře propustili.

Novináři byli od neděle zadržováni na dosud neznámém místě v Iráku. Uneseni byli na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu. Českou stranou podle dosud zveřejněných informací nikdo nekontaktoval s žádnými požadavky. Zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka po svém osvobození z Bagdádu Radiožurnálu telefonicky sdělil, že taxík s trojicí novinářů byl na dálnici do Ammánu zastaven po několika desítkách kilometrů na jednom z checkpointů místními ozbrojenci. "Vytáhli nás z auta, svázali nám ruce za záda, šátky na oči, byli jsme převezeni na jedno místo, tam jsme byli vyslýcháni," uvedl. S trojicí pak únosci nějakou dobu jezdili po krajině. "Absolutně jsme ztratili orientaci. Z auta jsme se dostali na takové malé usedlosti - taková dílna uprostřed pole. Bylo to, jak jsme si ověřili, severozápadně od Bagdádu, nedokázali jsme odhadnout jak daleko," uvedl Pohanka. Únosci podle něj se svými oběťmi natočili krátký videozáznam. Novináři však byli celou dobu pohromadě, měli dostatek jídla i pití. Podle Pohanky bylo nejhorší to, že jim únosci každý den opakovali, že je možná už další den propustí. V pátek je únosci odvezli do jedné z okrajových čtvrtí Bagdádu. "Tam nám sehnali taxíka na velvyslanectví," uzavřel svůj příběh zpravodaj Radiožurnálu. Všechny věci unesených novinářů, včetně peněz, pasů a techniky jsou podle něj ale nenávratně ztracené.

Podle Michala Kubala, který hovořil v přímém vstupu na České televizi, je složité říci, komu padli do zajetí. Střídaly se prý u nich různé typy, dokonce se hovořilo o syrských bojovnících, kteří patří k nejtvrdším v Iráku. Kubal rovněž řekl, že se do zajetí mohli dostat i kvůli chybě nebo úmyslu řidiče, který je vezl. "On místo toho, aby pokračoval dál na sever od Bagdádu, tak v podstatě po pěti kilometrech odbočil a vjel přímo do rukou tamním ozbrojencům," uvedl Kubal. Únosci je podle Kubala propustili poté, co katarská televizní stanice Al-Džazíra odvysílala informaci o tom, že je Česká republika ochotna za novináře zaplatit výkupné. "V tu chvíli řekli, že chtějí udělat gesto a propustit nás, aby dokázali, že jim vůbec nejde o peníze," uvedl Kubal. Podstatnou roli podle něj také sehrálo, že únosci nevěděli o přítomnosti českých vojáků v Iráku. "Naštěstí český kontingent není tady v Bagdádu tolik známý," poznamenal novinář.

Pokud poslanci do konce dubna nepřijmou změněný zákon o DPH, může to některé firmy přivézt do existenčních problémů. Chaos by to znamenalo také pro zahraniční obchod, shodují se analytici oslovení ČTK. Vládní koalice s těsnou většinou jednoho hlasu ve sněmovně potřebuje pro přehlasování prezidenta, který zákon o DPH vetoval, všech svých 101 poslanců. Situaci zkomplikovala dopravní nehoda ministra zahraničí Cyrila Svobody, který kvůli zranění nestihne úterní klíčové hlasování. Osud zákona je tak nejistý.

Ministr financí Bohuslav Sobotka má připraveno náhradní řešení. "Spočívalo by v předložení nového zákona. Jiné řešení nelze předpokládat. O podobě zákona musí rozhodnout vláda," řekl Sobotka. Podle šéfa poslanců ČSSD Petra Ibla by vláda mohla připravit novelu, jež by obsahovala pouze změny požadované unií.

Nepřijetí zákona by podle Pavla Sobíška z HVB Bank přineslo chaos do zahraničního obchodu. Vedlo by to k výpadkům zásobování, krachu podnikatelů a množství soudních sporů proti ČR. Zákon o DPH slaďuje domácí právo s unijním. V případě nepřijetí zákona by domácí podnikatelé obchodující se zahraničím museli dodržovat domácí právní úpravu a porušovat tak unijní předpisy.

Náhradní řešení pro případ, že by sněmovna v úterý neschválila zákon o dani z přidané hodnoty existují, ale všechna jsou horší, než přijetí zákona. Novinářům to po setkání se zástupci zaměstnavatelů řekl premiér Vladimír Špidla. "Veto prezidenta musíme přehlasovat, na to se musíme soustředit," dodal. Zaměstnavatelé se na setkání kriticky vyjádřili ke stavu podnikatelského prostředí a k přípravě zákona o DPH.