Zprávy | Z archivu rubriky


Česko má mít čtyři desítky chráněných oblastí evropského typu Natura. Shodl se na tom Senát, když přes odpor opoziční ODS schválil beze změn příslušnou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Normu, jejíž přijetí požaduje po Česku jako nové členské zemi Evropská unie, nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus.

Novela má přinést především vyhlášení takzvaných ptačích rezervací, které by zajistily ochranu přírodních stanovišť ohrožených druhů ptáků. Mnozí občanští demokraté pokládají za nepřijatelné, že novela omezuje vlastnická práva majitelů pozemků. Proti zákonu mají výhrady také jižní Čechy, kde mají ptačí oblasti tvořit na 34 procent území. Táborský senátor Pavel Eybert (ODS) řekl, že se tím zhorší ekonomické využití území. "V řadě případů jsou navrhované ochranné podmínky v rozporu s regionálními rozvojovými programy," uvedl. Vyčíslení i vyplácení kompenzací bude podle něj obtížné.

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) ale zdůraznil, že novela jasně definuje náhrady za to, že vlastník pozemku bude muset omezit hospodaření. Kvůli souladu s evropskými směrnicemi není možné vyhovět požadavku, aby vymezování ptačích oblastí bylo možné pouze se souhlasem obcí a krajů, zdůraznil ministr.

Ambrozek uvedl, že již nyní je nějakou formou chráněno asi 15 procent českého území, "což je procento, které se pohybuje někde na úrovni lepšího průměru nebo lepších čísel evropských zemí". Podle ministra se síť území typu Natura s těmito národními parky či chráněnými krajinnými oblastmi vesměs kryje. Chráněná území se mají novelou rozšířit jen zhruba o třetinu.

Téma novely poskytlo prostor i pro odlehčenější výroky. "Upřímně řečeno nechápu, jak může proti ptákům vystupovat někdo, kdo je členem strany, která má ve znaku ptáka," řekl na adresu senátorů ODS Richard Falbr (ČSSD), který se podle svých slov věnuje přes 30 let ornitologii. Jaroslav Kubera (ODS) zase poukázal na přemnožení některých ptačích druhů, "což je vidět třeba na modrých ptácích, které nikdo nechrání, a žijí si docela dobře a také to přežijí". Senátor KDU-ČSL Josef Kalbáč přispěl do debaty příběhem ze svého dětství o tom, jak čápi nasazením vlastního života ochránili svá mláďata před krupobitím, a dal je senátorům za příklad pro hlasování o novele.

Cílem projektu "Natura 2000" je vytvořit souvislou evropskou ekologickou soustavu zvláště chráněných území kvůli ochraně ohrožených druhů ptáků a chráněných druhů živočichů, rostlin a přírodních stanovišť.

Senát chce po prezidentovi Václavu Klausovi, aby urychleně předložil horní komoře další návrhy na ústavní soudce. Žádost prosadili rozdílem tří hlasů a přes odpor hlavně ODS až na výjimky senátoři vládních stran a nestraníci. Mnozí z nich v poměrně ostré debatě obvinili Klause z toho, že může za ochromení práce Ústavního soudu, pozastavovali se i nad výběrem adeptů na ústavní soudce. Podle senátorů prezident způsobil ústavní krizi, senátor Zdeněk Bárta jeho nečinnost označil dokonce za velezradu.

V patnáctičlenném týmu ústavních soudců jsou nyní čtyři místa neobsazena, a Ústavní soud tak nemůže rozhodovat v plénu o složitějších případech. Navíc jednotlivé senáty Ústavního soudu jsou nekompletní, což ztěžuje jejich práci. Senátor Richard Falbr (ČSSD) to označil za ústavní krizi zaviněnou jen Klausem. "Za vzniklou ústavní krizi - a jde skutečně o ústavní krizi, protože jeden ze základních pilířů ústavy je ochromen - může výhradně prezident republiky. A schvalovat vinu na Senát mohou jenom lidé, kteří našemu ústavnímu systému nerozumí," prohlásil Falbr. Podle něj Senát odmítl jen některé Klausovy kandidáty pro jejich nekvalitnost. Nekvalitním adeptem byl podle Falbra i expert na pracovní právo Milan Galvas, kterého Senát ve čtvrtek odmítl jako pátého z 12 kandidátů současného prezidenta.

Reakci Hradu i Klause na loňská odmítnutí kandidátů označil Falbr za trapnou. "Pan prezident začal trucovat, další návrhy nepřicházely," poznamenal. Podle Falbra to odpovídalo Klausovu postoji k právu v dřívějších dobách. Klaus podle něj hovořil o Listině základních práv a svobod "jako o plevelu v ústavě" a o funkci ombudsmana jako o "trafice".

Proti usnesení Senátu se ve čtvrtek postavili občanští demokraté, podle nichž tím Senát překračuje své pravomoci. Předseda senátorů ODS Jiří Liška neúspěšně navrhoval, aby se horní komora usnesením vůbec nezabývala. "Kompetencí Senátu není radit prezidentovi, jakým způsobem má vybírat ústavní soudce," prohlásil Liška. Podle něj si je prezident vědom vážnosti situace. "Problém je v tom, že nároky pana prezidenta na ústavní soudce jsou vysoké. I to je důvod, proč se obtížně hledají," uvedl Liška.

Místopředseda Senátu Jan Ruml (US-DEU) odmítl Liškovo mínění, že by Senát měl prezidentovy kandidáty jen schválit nebo odmítnout. Horní komora má i podle Martina Mejstříka (za Cestu změny) právo upozornit na porušování ústavnosti. K námitkám, že hledání vhodných kandidátů na ústavní soudce je obtížné, Mejstřík podotkl, že Klaus převzal po svém předchůdci Václavu Havlovi seznam téměř 50 možných adeptů. "Nikdo pana prezidenta Klause nemůže nutit, aby se řídil návrhy svého předchůdce. Na druhou stranu ale z výše uvedeného vyplývá, že kvalifikovaných kandidátů lze v České republice nalézt více než jednoho za čtvrt roku," prohlásil Mejstřík. Naznačil, že Klaus tímto "dávkováním" kandidátů možná vyčkává na podzimní senátní volby s nadějí, že z nich vzejdou povolnější členové horní komory. Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL) vyvolal mezi senátory bouřlivé reakce nevole. Prohlásil totiž, že "nejednání pana prezidenta v současné době lze kvalifikovat jako velezradu", neboť znemožnil činnost pléna Ústavního soudu a tím jeho základní funkci. Podotkl, že pokud by se Senát rozhodl na Klause podat ústavní žalobu pro vlastizradu, Ústavní soud by ji vzhledem k nefunkčnímu plénu nemohl projednat. Jiří Pospíšil (ODS) to označil za absurdní závěr. "Škoda, že už jsme dospělí a že si to nemůžeme vyřídit jako uličníci," poznamenal.

Senát, a nikoli prezident Václav Klaus, je odpovědný za to, že Ústavní soud stále není plně personálně obsazen. Novinářům to řekli šéf tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek a kancléř Jiří Weigl. "Senát byl a priori rozhodnut o tom, že nominovaného kandidáta zamítne. Nezajímalo jej, jaké má názory, nezajímalo jej, jaký je odborník, v jaké oblasti, jeho kvalifikace, kompetence," podotkl kancléř Weigl. Podle něj to svědčí o tom, že nominace prezidentových kandidátů na ústavní soudce nejsou seriózně projednávány. Debata senátorů o žádosti prezidentovi byla podle něj "velmi smutnou ilustrací aprioristických negativistických postojů některých senátorů vůči prezidentu republiky". Tato dikce a styl diskuse podle kancléře také vypovídají o atmosféře, v níž se projednávání nominací na ústavní soudce koná.

Šumperská okresní organizace Komunistické strany Československa-Československé strany práce (KSČ-ČSSP) podala trestní oznámení na herečku Barboru Hrzánovou. Vadí jim její výrok "Rusáci a komunisté jsou svině", který pronesla po převzetí ceny Thálie v přímém přenosu České televizi. "Naše strana se cítí dotčená. Myslíme si, že i celý ruský národ může být tímto uražený," řekl dnes ČTK mluvčí komunistů Josef Zlámal. Komunisté podali trestní oznámení u Okresního státního zastupitelství v Šumperku pro podezření z hanobení národa, rasy a přesvědčení. Komunistická strana Československa-Československá strana práce je neparlamentní stranou, kterou vede bývalý důstojník StB Ludvík Zifčák.

Výrok Hrzánové se nelíbí ani zástupcům KSČM. "...jde o urážlivý slovní projev snižující vážnost jednak ruského národa, jednak početné skupiny obyvatel České republiky pro jejich politické přesvědčení," napsal v otevřeném dopise premiérovi Vladimíru Špidlovi komunistický místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

Herečka Lidovým novinám už dříve v souvislosti se svým výrokem řekla, že při udělování cen Thálie pouze citovala hru Hrdý Budžes, za kterou byla oceněna. "Jestli s tím má někdo problém, tak to je jeho věc... Dostala jsem několik anonymů a měla několik telefonátů. Prý jsem svině a děvka a žiju si krásně za dělnické peníze. To mě docela potěšilo, poněvadž trocha provokace neuškodí," uvedla pro Lidové noviny.

Bývalý prezident Václav Havel, kterého od počátku roku trápí dýchací potíže, zrušil svůj dubnový program v zahraničí. Počátkem měsíce chtěl exprezident odletět na několik měsíců do Spojených států. Datum jeho cesty do USA ale zůstává zatím nejisté. Vyplynulo to ze slov Havlova tajemníka Jakuba Hladíka.

V polovině dubna se měl Havel také potkat s dalajlamou v kanadském Vancouveru na setkání náboženských vůdců. V Kanadě mu měli také předat dvojitý čestný doktorát Univerzity Britské Kolumbie a Univerzity Simona Frasera. "Kanadu jsme museli bohužel zrušit. Bylo by riskantní plánovat tak dalekou cestu s velmi náročným programem," řekl ČTK Hladík. Nezodpovědné by podle něj bylo také již nyní stanovit přesný termín několikaměsíčního Havlova pobytu ve Washingtonu, kde mu kongresová knihovna udělila stipendium.

Kvůli zánětu průdušek už Havel počátkem ledna přerušil návštěvu Indie a zrušil plánovanou návštěvu Thajska a Tchaj- wanu. Podle odborníků trpí Havel chronickou bronchitidou. Z pravé plíce mu lékaři v roce 1996 odstranili zhoubný nádor. Na zdraví nyní sedmašedesátiletého Havla se podepsala léta strávená v komunistickém vězení a také dlouholeté kouření. Z hlediska cestování mu nesvědčí prudké střídání teplot, klimatizace či suchý vzduch v letadle. Již v době, kdy stál v čele státu, musel ze zdravotních důvodů přerušit několik zahraničních cest.

O schopnosti zemí EU dohodnout se o společné ústavě ujišťovali v Paříži evropské občany český ministr zahraničí Cyril Svoboda a jeho francouzský protějšek Michel Barnier. Existuje podle nich společná vůle dokončit ústavodárný proces v červnu, ale český ministr připustil, že to ještě není jisté. "Chceme vyslat před (červnovými) volbami do Evropského parlamentu signál, že Evropská unie je s to uspět v otázce ústavy a že je více věcí, které nás všechny spojují, než rozdělují," řekl Svoboda po setkání. Na společném briefingu se podobně vyjádřil i Barnier.

Svoboda potvrdil, že ČR a Francie se dále rozcházejí v některých aspektech při určování kvalifikované většiny pro rozhodování v Radě EU a sestavování Evropské komise. Za důležité přitom označil to, že i Paříž je ochotná ke kompromisům a souhlasí s principem, že výsledkem nemůže být to, že velcí diktují malým.

Svoboda dále ČTK potvrdil, že ČR chce být ve skupině zemí, se kterými Francie hodlá uskutečňovat společnou obrannou politiku. Zdůraznil přitom, že podmínkou pro Prahu je, aby byla jasně stanovena kritéria této politiky s cílem vyloučit, že by se ČR v jejím rámci nemohla rozhodovat podle vlastní vůle.

Oba ministři také jednali o případném uspořádání mezinárodní konference k Iráku. Svoboda prohlásil, že ČR je proti jakékoli individuální akci a pro každé řešení uskutečněné dohodou v rámci Evropské unie a společně s USA. Potřebu řešení širší dohodou zdůvodnil novinářům tím, že teroristé by si mohli myslet, že mohou ovlivňovat politické dění v jednotlivých evropských zemích a ty rozdělovat. To by podle něj znamenalo nebezpečí pro celou EU. Uspořádání mezinárodní konference ale označil za dobrý nápad hodný další úvahy.

Bývalá velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková se nedomnívá, že by vlna násilí, která zachvátila Irák, vedla k masovému povstání proti koaličním jednotkám v Iráku. Někteří vůdci ale měli být zadrženi už dříve, řekla ve čtvrtek v Praze při autogramiádě své knihy Čekání na válku.

"Například Muktada Sadr měl být zadržen daleko dříve a proti sunnitskému trojúhelníku mělo být také zasaženo vojensky daleko dříve a účinněji," uvedla Hybášková. Současná vlna násilí je vyvolaná jen několika skupinami, které jsou navíc často organizované ze zahraničí, domnívá se bývalá velvyslankyně. Iráčané chtějí podle ní zejména klid. "Podle průzkumů veřejného mínění chce 68 procent Iráčanů klid. Ani ne demokracii, hlavně klid," míní Hybášková, která v Kuvajtu působila do loňského listopadu.

Své zkušenosti z roční diplomatické mise představuje v knize Čekání na válku. "Většinu knihy jsem napsala v červenci a srpnu 2003. Dvacet kapitol bylo hotovo v září nebo říjnu," řekla Hybášková při dnešním křtu své knihy. "Napsána tedy byla dlouho předtím, než vyšel ten článek v Mladé frontě Dnes," dodala.

Právě po otištění článku, v němž Hybášková kritizovala rozhodnutí o stažení české nemocnice z Iráku, následovalo její rychlé odvolání. Jak ale připustil bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec, kterého si spolu s hercem a bývalým diplomatem Martinem Stropnickým pozvala na křest své knihy, za podobnou kritiku by ji zřejmě odvolal i on.

Kniha má odkrýt i zákulisí diplomacie v době iráckého konfliktu. "Myslím, že diplomacie je služba veřejnosti a zemi. Není co tajit," prohlásila autorka. Kniha sice neobsahuje žádná státní tajemství, na druhou stranu se Hybášková podle svých slov snaží maximálně přesně informovat o všech rozhodovacích procesech, které vedly k vyslání české jednotky. "Jsou tam i postoje českých politiků, tak jak já, jeden český diplomat, je viděl. Především chování a jednání Jana Kavana," dodala.

Automobilka Škoda Auto zahájila novou personálně-marketingovou kampaň a hodlá ještě letos nabrat několik stovek zaměstnanců. Během letošního roku by tak mělo vzniknout v automobilce kolem sedmi stovek nových míst a celkový počet pracovníků by se měl zvýšit asi na 24.000. Zástupci automobilky o tom ve čtvrtek informovali novináře.

Automobilka chce posílit vývojové centrum o nové odborníky, zároveň hodlá získat další kvalitní vysokoškoláky, specialisty a mladé manažery. Potřebuje nové konstruktéry, specialisty na elektroniku, ale i další odborné i dělnické profese v souvislosti s náběhem výroby nové octavie. Ta se začala vyrábět ve Vrchlabí, ale v létě se přesune do Mladé Boleslavi. Naopak veškerá výroba současné octavie se pak bude soustředit do Vrchlabí. Člen představenstva odpovědný za personalistiku Helmuth Schuster potvrdil, že automobilka hodlá ve spolupráci s Mladou Boleslaví investovat do vybudování vzdělávacího centra. V něm mají být soustředěny nynější vysoká škola automobilky a plánovaná veřejná vysoká škola, kterou připravuje obchodní akademie. Zdůraznil nutnost získat špičkové odborníky a mladé manažery, kteří by měli automobilce pomoci mimo jiné rozvíjet nové trhy v zahraničí.

Cílem nové kampaně je oslovit co nejširší okruh potenciálně vhodných uchazečů o zaměstnání a vybrat ty nejlepší. "Jsme si vědomi, že nejsilnějším kapitálem korporací, které se chtějí v dynamicky se rozvíjejícím světě udržet a vylepšovat svá postavení a obstát v tvrdém konkurenčním boji, jsou lidské zdroje", řekl Schuster.