Zprávy | Z archivu rubriky


Návštěva českého prezidenta Václava Klause v čínské provincii S'čchuan je velmi dobrou událostí pro obchod této provincie s ČR, který je teprve v počátcích. Při setkání s Klausem v s'čchuanské metropoli Čcheng-tu to prohlásil generální tajemník provinčního výboru Komunistické strany Číny Čang Süe-čung, s nímž český prezident mluvil i o situaci v sousedním Tibetu. V rozhovoru s novináři pak řekl, že nemíní v Číně jednat o kontroverzních dodávkách radiolokátoru Věra, a dal najevo odmítavý postoj k možnosti takového prodeje.

"I když jste zde poprvé, velmi dobře vás známe. Deset let jste věnoval velké úsilí rozvíjení vztahů ČR a Číny," ocenil Klause Čang Süe-čung. "Jste náš velmi dobrý přítel". Vyjádřil naději, že Klausova návštěva pomůže ekonomickým a obchodním vztahům S'čchuanu a ČR, které jsou v začátcích. Prodávají se zde Škody a české podniky mají zájem o aktivity ve finanční oblasti, připomněl.

S Čang Süe-čungem, který býval vysokým komunistickým funkcionářem v Tibetu, Klaus podle svých slov diskutoval také o "míře autonomie, kterou Tibet má, kterou může mít, kterou bude mít". Hovořili jsme o interpretaci situace v Tibetu z jejich strany a z naší strany, podotkl Klaus. "On byl samozřejmě velmi dobře informován o vyvěšování tibetských vlajek na některých radnicích českých měst." Obhajuje to, co se tam děje, a je přesvědčen, že patřičná míra kulturní a náboženské autonomie v Tibetu je zajišťována, dodal Klaus po setkání s komunistickým předákem.

Na dotaz o svých případných jednáních o radiolokátoru Věra, který umí odhalit "neviditelná" letadla Stealth, dal Klaus najevo, že nemá nic takového v úmyslu. Já o tom nemám s kým hovořit a nemám, co bych tady říkal, prohlásil. Já bych tak mohl maximálně někoho přemlouvat, aby si to nekupoval z ČR, poznamenal český prezident. České rozhodování o prodeji však nemá podle Klause s čínskou stranou nejmenší souvislost. Prezident přitom popřel zprávy, které se objevily v tisku, že vláda již prodej zastavila. Pokud víme, žádné takové rozhodnutí vláda neudělala, řekl. Podle nejnovějšího vydání týdeníku Euro česká vláda dospěla k rozhodnutí vývoz radarů Věra do Číny nepovolit. Kabinet však hodlá zamítavé stanovisko zveřejnit až po návratu prezidenta z Číny, tvrdí týdeník. Důvodem jsou údajně obavy ministrů, že při dřívějším oznámení nesouhlasu by nemusela Klausova cesta dopadnout podle plánu a navíc by mohly být ohroženy některé energetické kontrakty, o které usilují české podniky. Česká vláda na tyto zprávy zatím oficiálně nereagovala.

Český premiér Vladimír Špidla podpořil prohlubování evropské integrace v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici DeutschlandRadio Berlin. Prohlásil také, že přijetí evropské ústavy je nezbytné pro to, aby mohla rozšířená EU o 25 členech dál efektivně fungovat. "Bylo by dobré rozhodovat společně například v daňové politice. Bylo by výhodné, kdyby harmonizace (práva EU) pokročila dál. Pokračující integrace je pro EU velmi důležitá," podotkl premiér v rozhovoru zaměřeném na nadcházející rozšíření unie. Dodal, že Česko dobře připraveno a je s to se v EU prosadit i hospodářsky. Pokud jde o euroústavu, základní zákon EU, který má nahradit nynější nepřehledné smlouvy o EU, považuje ji Špidla za krok správným směrem. Návrh euroústavy má reformovat instituce EU tak, aby byly akceschopné i po přijetí dalších deseti a více členských zemí. "Společná ústava je nutná, protože se Evropa rozšířila a je nutné postarat se o její efektivitu," řekl premiér. Evropskou integraci považuje za nutnost, neboť umožňuje národním státům hájit své zájmy v globálním světě. A Česká republika byla podle něj vždy integrována do Evropy, a když byly české země silné, pak samy integrovaly Evropu. "Náš král byl polským, českým i maďarským králem. Ve zlatých časech jsme byli nejrozvinutější částí různých integrací. Je to náš historický osud," podotkl Špidla. Odpovídal na otázku, zda nebude pro Česko těžké vzdát se části své suverenity ve prospěch Bruselu. "V české politice se na toto téma moc nediskutuje, nebo se tyto debaty odehrávají velmi v ústraní," podotkl Špidla.

Po třech českých novinářích zajatých v Iráku pátrali agenti české rozvědky. Pokud by únosci drželi Michala Kubala, Petra Klímu a Víta Pohanku v zajetí ještě tento týden, byla Česká republika připravena za ně zaplatit zhruba desetimilionové výkupné. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Byli jsme tam. To mohu přiznat, ale víc říkat nebudu," potvrdil listu ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (civilní rozvědka) František Bublan. Co přesně nakonec přispělo k propuštění novinářů, neví ještě ani on. "Nebyli jsme to jenom my. Bylo tam hodně tlaků. Něco převážilo, něco bylo rozhodující," řekl ředitel. "Ale rozhodně to nebyla ta medializovaná schůzka našeho velvyslance v Iráku s předáky sunnitských duchovních, protože ta proběhla už v době, kdy byli naši propuštěni," uvedl Bublan pro MfD. Připustil také, že se zvažovala varianta výkupného. "Já myslím, že to v těch úvahách padlo," řekl listu. Podle nejmenovaného zdroje z ministerstva vnitra by se jednalo o neoficiální operaci. Operace rozvědky v Iráku stála podle informací MfD zhruba tři miliony korun. Kolik lidí se na tajné akci podílelo, není podle listu zřejmé. "Využilo se všech možných cest, jak získat informace. Nešlo o jednoho člověka nebo o jeden tým. Zaktivizovali se všichni, kdo v oblasti byli. Ve druhé polovině týdne se k nim pak přidal i někdo z Prahy," řekl MfD pracovník ministerstva vnitra, který je o aktivitách tajné služby informován.

Tajná služba měla zjistit hlavně místo, kde byli novináři zadržováni, a případně navázat jakýkoli kontakt s únosci. Nakonec se podařilo navázat alespoň kontakt s prostředníky únosců. "Na získání informací byly použity i peníze. Tam to jinak nefunguje," vysvětlil zdroj z ministerstva vnitra. Americké zpravodajské služby pomohly hlavně s technickým zázemím, jiné, jako například ruské a francouzské, se podílely přímo na místě na získávání informací od místních lidí, píše list. Česká rozvědka chtěla vystopovat irácké únosce prostřednictvím telefonů, které ukradli českým novinářům. Po celý týden je však únosci ani jednou nezapnuli.

Politické hnutí Nezávislí, jehož evropskou kandidátku vede senátor a bývalý šéf Novy Vladimír Železný, by považovalo za úspěch zisk dvou křesel v Evropském parlamentu. Železný to uvedl na úterní tiskové konferenci, na níž hnutí představilo svůj volební program. "Je to velmi ambiciozní, ale je to střízlivé," uvedl Železný na dotaz ČTK. Dvojkou na kandidátce je Jana Bobošíková, donedávna moderátorka televize Nova. Třetí místo patří ředitelce zoo ve Dvoře Králové Daně Holečkové.

Případní evropští poslanci za toto hnutí se podle jeho předsedy Františka Zwyrtka zaměří kromě legislativní práce na "účinný lobbing ve prospěch regionů měst a obcí v ČR, důslednou kontrolu užívání fondů EU a na reformu společné zemědělské politiky". Ta nynější je výrazně zaměřena proti Česku, dodal Zwyrtek. Přiznal, že bez Železného by evropskou kandidátku nesestavovali.

Volební kampaň Nezávislých bude podle Železného vedena v pozitivním duchu, neplánují mítinky, ale spíš neformální setkání s voliči v regionech. "Regiony jsou naše základna," uvedl. Na kampaň hodlá hnutí vynaložit částku "v řádu statisíců až téměř nepatrných milionů korun", poznamenal Železný. Volební heslo Holečkové zní "Nebojím se velkých zvířat", protože její nejmilovanější skupinou jsou velké šelmy. Bobošíková si jako volební heslo zvolila "Do EU jdu s rovnými zády", Železný si ponechal heslo ze své senátorské kampaně na Znojemsku "Váš hlas bude konečně slyšet".