Zprávy | Z archivu rubriky


Štafetovým během z Prahy ke své posádce ve Vyškově získali ve středu vojáci z Britského poradního a výcvikového týmu (BMATT) 50.000 korun pro charitativní organizaci Paprsek. Do akce se zapojilo 15 britských, dva čeští a jeden maďarský voják z týmu. "Peníze pomohou postiženým dětem," řekl ČTK jeden z organizátorů akce Jiří Nudčenko.

První z vojáků vyběhl od britské ambasády v Praze na trasu dlouhou 261 kilometru v pondělí. Vojáci si celou trasu rozdělili po deseti kilometrech. Členové týmu běželi pouze přes den, a to přes Kolín, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou a Blansko. Na středu si běžci nechali poslední úsek mezi Drnovicemi a Vyškovem. Na vyškovském centrálním náměstí je přivítali obyvatelé města a také nefalšovaná skotská kapela tvořená čtyřmi dudáky a dvěma bubeníky. Během chtěl tým nejen podpořit charitativní organizaci, ale také poděkovat městu za dobrou spolupráci.

Štafetový běh vojáků byl sponzorovaný. Tým tak za něj dostával od firem, institucí i jednotlivců finanční příspěvky. Ve Vyškově tak mohli členové britského týmu předat organizaci Paprsek symbolický šek s 50.000 korunami.

Britové působí ve Vyškově již čtyři roky. Jejich posláním je školit důstojníky zemí střední a východní Evropy tak, aby se zcela sjednotil způsob velení a řízení jednotek ve všech zemích NATO. Vyučuje se způsobem "uč učitele". Absolventi se vracejí ke svým útvarům, kde školí budoucí vojenské profesionály. Činnost týmu zahájil v roce 2000 ve Vyškově princ Charles.

Obránci předsedy vlády a ČSSD Vladimíra Špidly zvedli po počátečním šoku z volebního krachu hlavy a začali ho hájit. Po poslankyni Evě Novákové a ministru zdravotnictví Jozefu Kubinyim se ozval i senátor Richard Falbr. "Dělat takový kravál kvůli prohraným evropským volbám a chtít za to hlavu Špidly je nesmysl," řekl ve středu ČTK. "Vystoupím na ústředním výkonném výboru," zdůraznil. Kritici naopak ochabují.

"Já si myslím, že celé to tažení nakonec skončí tím, že Špidla zůstane," soudí Falbr, který byl zvolen za ČSSD do Evropského parlamentu, má zkušenosti šéfa nejsilnější odborové centrály a byl před lety místopředsedou sociálních demokratů. Myslí si to i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Vládne pocit, že se má něco změnit, nikdo ale neví jak," řekl ČTK. Pokud nepřijde někdo s jasnou představou, pak se podle něj ústřední výbor v sobotu spíše přikloní k zachování nynějšího stavu.

Jako o Špidlově nástupci se hovoří o statutárním místopředsedovi ČSSD a vicepremiérovi Stanislavu Grossovi. Ten se ale vyjadřuje vyhýbavě. V úterý řekl, že Špidla jeho názor zná a že to není názor, který by ho zarmoutil. Nemá prý problém s tím, shodne-li se strana, že současná vládní sestava je správná. Právě ji Špidla hájí. Novinářům po zasedání poslaneckého klubu ČSSD v úterý řekl, že mu jde o vládu založenou na koncepci veřejných koalic, ne na základě různých typů opozičních smluv, o vládu, která vychází z kompromisního prohlášení, o kterém je přesvědčen, že přináší zemi stabilitu a prosperitu. S touto koncepcí prý vyhrál volby a chce ji obhájit i na zasedání výboru. Špidla je rovněž přesvědčen o správnosti finančních reforem.

Také na víkendovém zasedání stranického předsednictva podle Falbra zaznělo, že reforma veřejných rozpočtů je nutná, ne vynucená US-DEU. "Vždyť za Zemana se stát zadlužoval, klientelismus bujel ještě více než za Klause a protikorupční akce čisté ruce bylo jen plácnutí do vody. Teprve teď se začíná něco dělat," řekl.

Rebelů je podle něj ve stotřicetičlenném ústředním výboru strany zhruba třicet. Špidlovým odpůrcům, kteří jsou většinou z poslaneckého klubu, Falbr vzkázal, že nemají vlastní představu o jiné koncepci stranické politiky. Příkladem je poslanec Josef Hojdar, který ochotně ostře mluví před kamerami, ale na předsednictvu neřekl "ani popel", přestože ho k tomu Špidla vyzval. Promluvil prý jen šéf organizace ČSSD Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna.

Němcům jde o všechno, Čechům o nic - zhruba tak hodnotí dnešní německý tisk nadcházející večerní zápas České republiky s Německem na fotbalovém mistrovství Evropy. A mnohé deníky upozorňují na to, že ani boj proti mužstvu náhradníků nebude pro Němce snadným.

Češi to berou s nadhledem, myslí jen na sex, napsal deník Bild v narážce na čtvrteční přílet manželek. Zatímco pro Němce jde možná o závěrečný duel na turnaji, uvolnění Češi pojímají dnešní zápas jen jako vedlejší záležitost. "Nálada je výborná," ujišťoval v Bildu obránce Tomáš Ujfaluši. "A neexistuje žádná česko-německá dohoda. Chceme vyhrát," dodal. Český tým, který bydlí v hotelu Penha Longa 19 kilometrů před Lisabonem, nyní zajímá hlavně golf. "Tak vážně nás tedy ti Češi berou," posteskl si Bild.

Trenér Karel Brückner má sice v úmyslu postavit náhradníky a nechat hlavní hvězdy, aby si odpočinuly před nedělním čtvrtfinálovým duelem proti Dánům, novináři ale přesto upozorňují, že ani tak nemá německý tým jisté vítězství, ba ani remízu.

"Druhá řada Čechů sice nemá technické a hráčské kvality hvězd mužstva, nicméně má muže jako Heinze nebo Šmicera, kteří ukázali své umění v boji proti Nizozemcům a rovněž se podíleli na obratu ve hře. Kromě toho jsou i česká 'béčka' těmi 23 nejlepšími fotbalisty země a chtějí se na Euru prezentovat, upozornit na sebe a ukázat trenérovi, že s nimi může kdykoli počítat," napsal pro Die Welt bývalý německý reprezentant Oliver Bierhoff, který před osmi lety ve finále ME ve Wevstřelil Čechům oba góly.

Bierhoff navíc míní, že zápas proti 'béčku' má na německý celek zapůsobit jako dodatečný tlak - prohrát s hvězdami jako Nedvěd či Rosický není totéž jako neuspět v boji proti mužstvu náhradníků. Navíc jsou Češi uvolnění, odpočatí a vědí, že o nic nejde. Mohou proto nechat Němce, aby se snažili, aby sami "určovali hru".

Cestující Českých aerolinií se nově mohou před odletem z pražské Ruzyně odbavit již den předem. ČTK to oznámila ředitelka komunikace Dana Dvořáková. Žádná další společnost podle ní zatím v Praze možnost odbavení den před odletem nenabízí.

Možnost odbavování den před odletem považuje za jednu z cest, jak ulehčit přetíženému terminálu také Česká správa letišť. Podle jejího generálního ředitele Martina Kačura je ale otázkou, zda si na to lidé zvyknou. ČSA podle Dvořákové čekají, že o odbavení den předem bez front budou mít zájem hlavně obchodníci.

ČSL chce také zřídit v terminálu takzvané samoobslužné odbavovací kiosky, u kterých by si mohli vyřídit formality cestující s letenkou s magnetickým proužkem. Takové odbavení bude ale určeno jen pro lidi, kteří cestují bez zavazadel.

Nově tedy cestující ČSA na lety, které startují do 10:00 hodin následujícího dne, mohou svá zavazadla na letiště přinést den předem od 18:00 do 21:00 hodin k přepážkám číslo 51 a 52. Cestující si odbaví zavazadla a vezme palubní vstupenku. V den odletu v ranní špičce, kdy jsou u přepážek obvykle fronty, už pak jde rovnou k letadlu.

Kromě odbavení den předem poskytují ČSA již delší dobu také možnost telefonického odbavení těm, kdo cestují pouze s příručním zavazadlem. Ti se mohou předem telefonicky odbavit na čísle 220 113 742, kde jim personál přichystá palubní vstupenku. Tu si cestující vyzvedne nejpozději 30 minut před odletem u přepážky číslo 40 a 41. Loni této možnosti využilo přes 14.000 cestujících a za prvních pět měsíců letošního roku jich bylo již 9785.

Kabinet premiéra Miloše Zemana uzavřel ohledně stavby dálnice D47 pro stát nevýhodnou smlouvu, vyplývá z šetření sněmovní vyšetřovací komise. Korupční jednání ale podle ní uzavření smlouvy mezi státem a společností Housing&Construction neprovázelo. Vypovězení smlouvy vládou Vladimíra Špidly pak bylo to nejlepší, co mohla česká strana v dané situaci udělat, uvedla komise.

Komise rovněž konstatovala, že přístup ze strany státních orgánů byl nedůsledný a málo profesionální. Komise upozornila, že nebyla vedena řádná dokumentace ke stavbě a nebyla stanovena odpovědnost jednotlivých útvarů a osob. Komise rovněž zdůraznila, že Zemanova vláda ke konci svého mandátu rozhodla o stavbě dálnice na základě neúplných a jednostranných informací.

Ve sněmovně se ve středu objevila i oponentní zpráva, kterou vypracovali poslanci ODS. Obě zprávy shodně konstatují, že Zemanova vláda uzavřela nevýhodné smlouvy a Špidlova vláda vypovězením této smlouvy v dubnu loňského roku učinila správný krok. Vypovězením smlouvy ale česká strana přišla o 626 milionů korun. Peníze získala (H&C) jako odstupné. Česká republika tuto sumu zaplatila již loni. ODS ale ve své správě navíc konstatuje, že rozhodnutí zadat tuto zakázku jednomu zájemci bez výběrového řízení nebylo založeno na odborných argumentech, "ale šlo o čistě politické rozhodnutí". Takové závěry ze šetření sněmovní komise však podpořila jen ODS.