Zprávy | Z archivu rubriky


Návštěva českého prezidenta Václava Klause v čínské provincii S'čchuan je velmi dobrou událostí pro obchod této provincie s ČR, který je teprve v počátcích. Při setkání s Klausem v s'čchuanské metropoli Čcheng-tu to prohlásil generální tajemník provinčního výboru Komunistické strany Číny Čang Süe-čung, s nímž český prezident mluvil i o situaci v sousedním Tibetu. V rozhovoru s novináři pak řekl, že nemíní v Číně jednat o kontroverzních dodávkách radiolokátoru Věra, a dal najevo odmítavý postoj k možnosti takového prodeje.

"I když jste zde poprvé, velmi dobře vás známe. Deset let jste věnoval velké úsilí rozvíjení vztahů ČR a Číny," ocenil Klause Čang Süe-čung. "Jste náš velmi dobrý přítel". Vyjádřil naději, že Klausova návštěva pomůže ekonomickým a obchodním vztahům S'čchuanu a ČR, které jsou v začátcích. Prodávají se zde Škody a české podniky mají zájem o aktivity ve finanční oblasti, připomněl.

S Čang Süe-čungem, který býval vysokým komunistickým funkcionářem v Tibetu, Klaus podle svých slov diskutoval také o "míře autonomie, kterou Tibet má, kterou může mít, kterou bude mít". Hovořili jsme o interpretaci situace v Tibetu z jejich strany a z naší strany, podotkl Klaus. "On byl samozřejmě velmi dobře informován o vyvěšování tibetských vlajek na některých radnicích českých měst." Obhajuje to, co se tam děje, a je přesvědčen, že patřičná míra kulturní a náboženské autonomie v Tibetu je zajišťována, dodal Klaus po setkání s komunistickým předákem.

Na dotaz o svých případných jednáních o radiolokátoru Věra, který umí odhalit "neviditelná" letadla Stealth, dal Klaus najevo, že nemá nic takového v úmyslu. Já o tom nemám s kým hovořit a nemám, co bych tady říkal, prohlásil. Já bych tak mohl maximálně někoho přemlouvat, aby si to nekupoval z ČR, poznamenal český prezident. České rozhodování o prodeji však nemá podle Klause s čínskou stranou nejmenší souvislost. Prezident přitom popřel zprávy, které se objevily v tisku, že vláda již prodej zastavila. Pokud víme, žádné takové rozhodnutí vláda neudělala, řekl. Podle nejnovějšího vydání týdeníku Euro česká vláda dospěla k rozhodnutí vývoz radarů Věra do Číny nepovolit. Kabinet však hodlá zamítavé stanovisko zveřejnit až po návratu prezidenta z Číny, tvrdí týdeník. Důvodem jsou údajně obavy ministrů, že při dřívějším oznámení nesouhlasu by nemusela Klausova cesta dopadnout podle plánu a navíc by mohly být ohroženy některé energetické kontrakty, o které usilují české podniky. Česká vláda na tyto zprávy zatím oficiálně nereagovala.

Budoucí evropský komisař Pavel Telička se při návštěvě Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v Brně zajímal mimo jiné o označování a bezpečnost potravin v Česku. Ústřednímu řediteli Jakubu Šebestovi nabídl spolupráci a také se spolu domluvili na budoucím předávání informací. Zástupci SZPI již pracují v 26 odborných komisích přímo v Bruselu. V oblasti bezpečnosti potravin je podle Teličky negativních případů relativně velmi málo. "Spotřebitele však mohou ovlivňovat nežádoucím směrem například klamavé etikety a nutriční hodnoty na nich," uvedl komisař. Právě na podobné detaily vzhledem k lepší informovanosti občanů se musí podle jeho názoru resort zaměřit.

Telička se v úterý rovněž sešel s prezidentem Svazu pacientů Lubošem Olejárem. Po setkání ČTK řekl, že ho zajímalo postavení organizace bránící zájmy pacientů a její pohled na reformu zdravotnictví. "Hovořili jsme například o mobilitě pacientů," uvedl. Telička má v Evropské komisi na starosti resort zdraví a ochrany spotřebitele.

Olejár ČTK řekl, že nesouhlasí s ročními čekacími lhůtami na operace, jak o nich mluvila exministryně zdravotnictví Marie Součková. "Dali jsme podnět na tříměsíční lhůtu," řekl. Pacient, který by do té doby nebyl operován ve své zemi, by se mohl nechat operovat v zahraničí a pojišťovny by mu musely operaci zaplatit. Olejár je přesvědčen o tom, že roční čekací doby umožňují korupci. "Tyto zkušenosti máme a musíme je řešit u těch pacientů, kteří jsou stavěni před hotovou věc, že za peníze to jde," řekl. Podle Olejára mají nemocnice kapacity operovat pacienty, jenom prostě chtějí sponzorské dary navíc. "To my považujeme za neetické. Není problém v systému, že na to není, spíše jde o to vytáhnout více peněz z kapes pacientů," dodal.

Nemocnice a pojišťovny budou muset po 1. květnu, až Česká republika vstoupí do EU, přistupovat k pacientům jinak, soudí Olejár. "Požádali jsme pana komisaře, aby podpořil postavení pacientských organizací, aby byly ve svých zemích lépe slyšeny od orgánů zabývajících se zdravotnickou legislativou a reformou," dodal.