Zprávy | Z archivu rubriky


Václav Klaus se v Pekingu stal prvním českým prezidentem, který se zde sešel se svým čínským protějškem. Ve Velkém lidovém paláci na pekingském náměstí Tchien-an-men ho přijal čínský prezident Chu Ťin-tchao. Čínský prezident na úvod schůzky připomněl, že Klaus byl v roce 1994 prvním českým premiérem a nyní i prezidentem, který navštívil Čínu. To ukazuje, že kladete důraz na rozvíjení vztahů s Čínou, řekl čínský prezident, který je i šéfem Komunistické strany Číny. Také Klaus řekl, že pevně věří, "že tato návštěva dá v obou zemích jasný signál o našich zájmech".

Před prezidentem se Klaus sešel také s čínským premiérem Wen Ťia-paem. Po schůzkách se český prezident zúčastnil podpisu tří smluvních dokumentů - dohody o hospodářské spolupráci, protokolu o kulturní spolupráci a protokolu o spolupráci v oblasti životního prostředí. Václava Klause čekalo před Velkým lidovým palácem na náměstí Tchien-an-men impozantní přivítání. Spolu se svým čínským protějškem provedl přehlídku čestné jednotky, kterou doprovázely salvy z děl umístěných uprostřed vyklizeného náměstí. Klaus je prvním českým prezidentem na návštěvě ČLR. Jeho návštěva, během níž navštívil Hongkong, Macao, Šanghaj a Čcheng- tu, se dosud soustředila především na podporu hospodářských a obchodních vztahů s Čínou. Skupiny na obranu lidských práv Klause před odjezdem vyzývaly, aby jednal s představiteli komunistické Číny o dodržování lidských práv v zemi a aby se přimluvil za pět čínských politických vězňů. V Hongkongu Klaus novinářům řekl, že o lidských právech bude mluvit až v Pekingu.

Kvalita přenosů ze zápasů hokejového mistrovství světa z pražské Sazka Areny by neměla být ohrožena. Organizační výbor šampionátu hodlá do jeho sobotního začátku vyřešit problém související s umístěním hlavní kamery České televize tak, aby záběry nerušili stojící či procházející diváci. Novinářům to dnes řekl šéf výboru Zbyněk Kusý na krátkém setkání v pražském hotelu Corinthia Towers. "Hala nám sice nepatří, jsme tam jen v nájmu, ale vyřešili jsme už celou řadu problémů. Vyřešíme i tohle," ujistil přítomné žurnalisty. "Jsme připraveni vyblokovat sektor umístěný pod kamerou nebo naopak instalovat pod kameru podstavec a vykoupit místa v klubovém patře nad ní," přiblížil Kusý plánované varianty. Ve druhém případě by se podle něho jednalo zhruba o dvacet klubových sedadel. Právě za ty ovšem jejich majitelé platí značné peníze. Finanční kompenzace za dobu celého mistrovství by se podle Kusého pohybovala v řádech milionů korun. "A zaplatí to hokejový svaz, stejně jako řadu dalších služeb, které si televize objednala. Servisní místa, analogové linky, studia," vypočítal nutné podmínky k vysílání, jejichž realizace si vyžádala náklady 1,44 milionu korun. Potíž vznikla v tom, že se na místech, odkud může hlavní televizní kamera snímat dění na ledě, se do záběru dostávají diváci. Zaměstnanci ČT se ve středu dopoledne v hale pokusili instalovat pod kameru podestu, ale zabránili jim v tom příslušníci ochranky. Mluvčí České televize Martin Krafl později ČTK řekl, že veřejnoprávní stanice bez podstavce pod hlavní kamerou nebude schopna ručit za kvalitu přenosu, který bude vysílán v 67 zemích světa.

Členské země rozšířené EU by se měly na znění evropské ústavy shodnout co nejdříve, nejpozději do konce června, zdůraznil dnes v Praze irský premiér Bertie Ahern. Jeho země nyní EU předsedá. Ahern rovněž prohlásil, že členstvím v Evropské unii Česká republika nepřijde o svoji národní identitu. Tato poselství v české metropoli řekl devět dní před rozšířením EU o deset nových zemí. Ahern si myslí, že členství v EU identitu a suverenitu států posiluje. Prezident Václav Klaus naopak v dnešní Mladé frontě Dnes napsal, že Česká republika přestane od 1. května existovat jako samostatný a suverénní stát. "Udělejme vše pro to, abychom se v EU neztratili...," uvedl Klaus ve svém článku. Ahern soudí, že Irsku přineslo členství v EU výhody a prosperitu. "Ve věku globalizovaného obchodu a médií nepředstavuje sdílení suverenity v dohodnutých oblastech ztrátu, ale přesný opak. Představuje pro státy skutečný a hmatatelný zisk, neboť jim dává vliv, v jaký by jinak nemohly ani doufat," podotkl Ahern v Senátu. Rozšíření EU a hrozba terorismu je pro Aherna jedním z dalších důvodů k tomu, aby byla euroústava přijata co nejdříve. Proto požádal všech 25 států rozšířené unie, aby při červnovém schvalování euroústavy nevznášely žádné nové otázky.

Premiér Vladimír Špidla, s nímž Ahern posnídal, uvedl, že schválení ústavy ještě za irského předsednictví je pravděpodobné. "Pravděpodobnost je vysoká, ale jistota není. Je ještě asi deset otázek otevřených, a to není málo," řekl český premiér. Špidla Ahernovi například řekl, že Česká republika nadále požaduje systém jednoho komisaře pro každou členskou zemi EU. Ahern uvedl, že toto pravidlo bude pravděpodobně po několik let zachováno, avšak v budoucnu bude nutné počet komisařů snížit a uvést v život spravedlivé rotační předsednictví v komisi.