Zprávy | Z archivu rubriky


Už v sobotu Ústřední výbor sociálních demokratů rozhodne, jestli stranu dále povede premiér Vladimír Špidla, nebo druhý muž z Lidového domu Stanislav Gross. Právě mezi tyto dva politiky se dělí podpora většiny členů ČSSD. Jen deset obvodních výborů a 30 místních organizací, hlavně z Prahy, které se spojily pod Platformu za mimořádný sjezd a renesanci strany, chce návrat bývalého předsedy Miloše Zemana. Ze členů platformy je ale ve více než stoosmdesátičlenném výboru patnáct až dvacet lidí. Zásadní boj o funkci stranického předsedy, který Gross na minulém sjezdu ČSSD na poslední chvíli vzdal, se čeká na pražském jednání výkonného výboru. V případě, že by Špidla prohrál, může výbor pověřit vedením strany až do řádného sjezdu na jaře příštího roku Grosse. Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman je připraven vystoupit na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD se svou představou řešení krize, do které se sociální demokracie dostala po porážce v evropských volbách. "Pokud mě ÚVV hlasováním vyzve, abych se zúčastnil, a zařadí, což zdůrazňuji, moje vystoupení jako samostatný bod, tak se samozřejmě jako řadový disciplinovaný člen tohoto zasedání zúčastním," řekl Zeman ČTK. Zeman na dotaz, jak by se zachoval, kdyby ho významná část členů ÚVV chtěla do vedení strany, odpověděl, že by výboru řekl, aby předal rozhodování o personálních otázkách a systémové změně "do rukou členské základny prostřednictvím mimořádného sjezdu". Vysvětlil to tím, že situace "je mimořádná". Sjezd je podle Zemana jediným řešením, které může sociální demokracii ještě zachránit. Na dotaz, zda by na mimořádném sjezdu přijal nabídku stát se opět předsedou sociální demokracie, však neodpověděl. Zeman ale už při odchodu do penze podle svých stoupenců ve straně slíbil, že pomůže, když se strana dostane do bezvýchodné situace.

Britský zpěvák David Bowie, který ve středu večer kvůli zdravotním potížím předčasně ukončil svůj pražský koncert, nyní rehabilituje, ale evropské turné dokončí. ČTK to řekl Petr Novák z agentury Interkoncerts, která Bowieho vystoupení v zaplněné hale na Výstavišti uspořádala. Bowie poslední písně středečního koncertu odzpíval v bolestech, poté se divákům omluvil a předčasně odešel z pódia. "Přepadly ho bolesti krční páteře, které vystřelovaly do zad a rukou," vysvětlil Novák. Zpěvák poté vyhledal lékařskou pomoc. "Nyní je v pořádku, turné pokračuje dál," uvedl Novák.

Přestože Bowieho vystoupení skončilo dříve než na jiných zastávkách jeho evropského turné, diváci nemají nárok na vrácení vstupného. Podle Nováka Bowie zpíval hodinu a půl, další půlhodinu navíc hrála domácí předkapela Tata Bojs. "Běžný standard ve světě je, že se vystoupení (hlavní hvězdy) hraje 50 minut," konstatoval Novák, který se s případem vracení vstupného za předčasně ukončený koncert zatím nesetkal.

Dramatické okolnosti provázely už jeden z předchozích Bowieho koncertů v norské metropoli Oslu. Tam jej údajně nešťastnou náhodou jedna z návštěvnic tančících pod pódiem zasáhla do oka lízátkem; slavný zpěvák tímto kuriózním způsobem utrpěl lehké zranění.

Sedmapadesátiletý Bowie, původním jménem David Robert Jones, patří od 70. let ke špičkám světové pop music. Během své kariéry natočil 26 studiových alb; nejnovější Reality loni. Před českým publikem hrál Bowie již dvakrát. Poprvé v roce 1996 právě v hale na Výstavišti a o rok později se vrátil na koncert v Kongresovém centru v Praze.

Český Telecom vyplatí z nerozděleného zisku z minulých let na dividendách 5,476 miliardy korun, tedy 17 korun na akcii. Rozhodli o tom akcionáři na valné hromadě společnosti. Loni firma, v níž drží 51 procent stát, vyplatila vlastníkům 18 miliard korun, tedy 57,5 Kč na akcii. Jako rozhodný den pro výplatu dividendy byl stanoven 9. červenec. Výplata dividend by se měla uskutečnit do 20. října. Akcionáři rovněž rozhodli, že loňskou ztrátu 1,2 miliardy korun (podle českých účetních standardů) firma uhradí z nerozděleného zisku z minulých let. Ztráta byla výsledkem jednorázového odpisu aktiv kvůli sporné regulaci ze strany ČTÚ. Odpis neměl dopad na finanční hotovost společnosti. Vedle odpisu hospodaření firmy ovlivnila rostoucí konkurence zejména mobilních operátorů, kteří měli na konci roku přes 9,7 milionu zákazníků. Počet linek v síti Telecomu klesl o 72.000 na 3,59 milionu.

Již loni akcionáři Telecomu rozhodli, že firma bude každoročně vyplácet dividendy mezi 50 a 70 procenty konsolidovaného zisku. Letos mohla z nerozděleného zisku z minulých letech vyplatit maximálně 6,4 miliardy korun. Valná hromada zvolila pět nových členů dozorčí rady. V orgánu nově zasednou lidovecký senátor a bývalý šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Stanislav Bělehrádek, poradkyně ministra financí Ivana Krynešová-Gage a bývalý generální ředitel společnosti Škoda Praha Jiří Hurych. Nahradí bývalého předsedu Ondřeje Felixe, auditorku Hanu Doležalovou a ekonoma Adama Blechu, kteří odstoupili na protest proti nedávným změnám na jednatelských postech dceřiné firmy Eurotel. Akcionáři rovněž potvrdili členství poradce premiéra Martina Fassmanna a poradce ministryně školství Petra Poláka. Ti byli do rady kooptováni již dříve na místa zástupců konsorcia TelSource, které již nevlastní akcie Telecomu.

Valná hromada také schválila změnu stanov, která upravuje vztahy mezi dozorčí radou a představenstvem firmy a rovněž společnosti umožňuje digitální rozhlasové a televizní vysílání. Telecom oznámil, že získal licenci pro komerční provoz digitálního vysílání. Telecom od loňského prosince získal 100procentní podíl v mobilním operátoru Eurotel. Ten Telecomu vyplatil v květnu dividendu čtyři miliardy korun. Podle mezinárodních účetních standardů firma vykázala konsolidovanou ztrátu 1,8 miliardy korun po předchozím zisku 4,3 miliardy. Výnosy klesly o dvě procenta na 51,5 miliardy korun.

Zapojení české protichemické jednotky do operací sil rychlé reakce NATO (NRF) ve druhé polovině letošního roku už nic nebrání. O vyslání chemiků do konkrétní akce rozhodne sama vláda, která bude muset o důvodech svého rozhodnutí neprodleně informovat Poslaneckou sněmovnu a Senát. Už dopoledne takový postup schválil Senát, odpoledne ho podpořila Poslanecká sněmovna.

Souhlas parlamentu s nasazením vojáků z liberecké protichemické jednotky v rámci operací NRF jen na základě rozhodnutí vlády reaguje na fakt, že v případě žádosti NATO musí armáda vyslat své specialisty na místo během pěti až 30 dnů. Pokud by na souhlas zákonodárců čekala dlouho, nemusela by termín vyslání prvních jednotek, to znamená do pěti dnů, stihnout. Po souhlasu obou komor parlamentu bude moci na základě rozhodnutí vlády až 400 vojáků působit v operacích NATO od letošního 27. června do 15. ledna 2005.

Sněmovnímu souhlasu s tím, aby vláda mohla příslušníky 312. praporu radiační, chemické a biologické ochrany vyslat do operací NRF, předcházela urputná rozprava. Stejně jako v minulosti se i dnes střetli zastánci a odpůrci účasti českých vojáků v zahraničních vojenských akcích. Vládu podle očekávání podporovala opoziční ODS, ale ne všichni poslanci ČSSD. "Je to další důvod pro to, aby takto podivná vláda odešla od moci," zhodnotil situaci místopředseda ODS Petr Nečas.

Někteří poslanci ČSSD podporovali návrh zahraničního výboru sněmovny, podle něhož měla vláda při rozhodování o tom, zda vyšle chemiky do operací NRF, zohlednit stanoviska zahraničního a branného výboru dolní komory. Pokud by kabinet nevzal jejich postoje v úvahu, měla o věci jednat celá sněmovna. Takové omezení vládního rozhodování ale sněmovna nepodpořila. Nečas k tomu poznamenal, že postup navržený zahraničním výborem by z českého příspěvku silám NRF činil prázdnou množinu. Exministr zahraničí a nyní poslanec ČSSD Jan Kavan řekl, že zahraniční výbor "se snažil najít kompromis stejně jako se to podařilo parlamentů převážné části ostatních členských zemí aliance, kde stejně jako podle naší Ústavy přísluší pouze Parlamentu rozhodnutí o zapojení národních jednotek do operací mimo území jejich státu".

Proti právu vlády rozhodnou o vyslání chemiků do konkrétní operace NRF byli podle očekávání nejdůrazněji komunisté. "Máme dát souhlas k tomu, aby vláda svrchovaně rozhodovala o vyslání našich jednotek v podstatě kamkoliv na světě bez souhlasu přijímající země. Pochopitelně o nějaké rezoluci Rady bezpečnosti (OSN) nebo jiných podmínkách se už vůbec nehovoří," řekl poslanec KSČM Alexander Černý.

Poslankyně KSČM Kateřina Konečná k tomu dodala varování, že vláda by se při svém rozhodování mohla dostat pod tlak USA. "Nejvlivnější činitelé současné administrativy USA neváhají uvádět neověřené a nepotvrzené údaje jako důvody, či spíše záminky, pro zahájení vojenské intervence," uvedla.

"Je naprostý omyl tvrdit, že něco se tady děje pod diktátem Spojených států amerických, protože rozhodnutí o použití těchto sil je možné jedině - opakuji jedině - na základě konsensu všech 26 zemí Severoatlantické aliance. Není-li konsensus, není možné vyslat. Proto nelze občanům tvrdit pitomost typu, že o tom rozhodují Spojené státy americké," oponoval Konečné ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Pro právo vlády rozhodnout o vyslání českých chemiků do operací NRF ve sněmovně hlasovalo 111 ze 176 přítomných poslanců, proti jich bylo 40. Vládu podpořili z vládních zástupců všichni přítomní unionisté, s výjimkou jednoho i všichni přítomní lidovci a asi polovina poslanců ČSSD. Společně s nimi hlasovala drtivá většina opozičních občanských demokratů. Podporu naopak vláda nenalezla u žádného komunisty, u více než třetiny sociálních demokratů a jednoho lidovce.