Zprávy | Z archivu rubriky


Osm desítek vojenských policistů, kteří od počátku roku tři měsíce pracovali v jižním Iráku, převzalo v pátek na pražském Vítkově pamětní medaili ministra obrany za službu v zahraničí. Šesti z nich, včetně jejich velitele Jiřího Neubauera, předal náměstek ministra obrany Martin Bělčík záslužný kříž. Náměstek Bělčík i náčelník generálního štábu Pavel Štefka ocenili profesionální práci českých vojáků, ale i to, že se všichni vrátili do Česka živí a zdraví. Náčelník Junáka Zdeněk Prančl také vojenskému policistovi Janu Matouškovi předal skautské vyznamenání "Za čin junácký". "Je to náš člen v Žirovnici od roku 1991. Účastí v misi prokázal, že je schopen splnit to, co my skauty učíme, tedy demokratické myšlení a pomoc druhým," řekl pak Prančl ČTK. Toto skautské vyznamenání se běžně uděluje pouze za záchranu lidského života.

Čeští vojenští policisté, které od dubna vystřídali v Iráku jejich čerství kolegové, vyškolili v policejní akademii v Zubajru na 1300 místních policistů a policejních instruktorů. Spolupracují s britskou civilní i vojenskou policií, Dány, ale i italskými vojáky. Vojenská policie vystřídala v okolí jihoirácké Basry na počátku roku českou vojenskou polní nemocnici.

Bezpečnostní situace v oblasti není dobrá, přímo v Basře a okolí v minulých dnech po sérii výbuchů u místních policejních stanic zahynuly desítky lidí. Ladislav Tvrdý, zástupce velitele kontingentu, k tomu řekl, za jeho působení v oblasti byla situace relativně klidná. "Mělo být do konce června vycvičeno 6000 policistů, takže ten proces začal, teď pokračuje," uvedl. Nedokázal ale odhadnout, zda jsou nyní Iráčané schopni se o bezpečnost v zemi postarat sami.

Přesvědčení, že bude možné překonat stagnaci ve vztazích České republiky s Čínou z počátku devadesátých let, vyjádřil v Pekingu český prezident Václav Klaus. V projevu na českém velvyslanectví řekl, že mezi ČR a Čínou existují rozdíly v řadě směrů. Za klíčový označil otevřený dialog mezi oběma zeměmi. Na závěr oficiální části své návštěvy v Číně jednal v Pekingu i s předsedou čínského parlamentu Wu Pang-kuem. "Jsem přesvědčen, že máme na co navazovat a že bude možné překonat určitou stagnaci ve vztazích s Čínou, která nastala na počátku devadesátých let," prohlásil Klaus na obědě, jehož se zúčastnil místopředseda stálého výboru čínského parlamentu, Všečínského shromáždění lidových zástupců, Li Tchie-jing. Poslední vývoj v Číně i v ČR dává vztahům nové perspektivy, dodal.

Václav Klaus je prvním českým prezidentem, který tuto zemi navštívil. Jeho předchůdce Václav Havel upozorňoval na porušování lidských práv v Číně, zval do Prahy tibetského dalajlamu a v Číně nebyl. Lidských práv se podle Klausova mluvčího Petra Hájka dotkl i rozhovor s předsedou stálého výboru VSLZ Wu Pang-kuem. Číňané jsou připraveni o tom jednat v rámci dialogu mezi Evropskou unií a Čínou, jehož bychom se mohli zúčastnit, řekl ČTK Hájek. Obdobně se ve čtvrtek vyslovili při setkání s Klausem i nejvyšší čínští představitelé, prezident Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao.