Zprávy | Z archivu rubriky


Osm desítek vojenských policistů, kteří od počátku roku tři měsíce pracovali v jižním Iráku, převzalo v pátek na pražském Vítkově pamětní medaili ministra obrany za službu v zahraničí. Šesti z nich, včetně jejich velitele Jiřího Neubauera, předal náměstek ministra obrany Martin Bělčík záslužný kříž. Náměstek Bělčík i náčelník generálního štábu Pavel Štefka ocenili profesionální práci českých vojáků, ale i to, že se všichni vrátili do Česka živí a zdraví. Náčelník Junáka Zdeněk Prančl také vojenskému policistovi Janu Matouškovi předal skautské vyznamenání "Za čin junácký". "Je to náš člen v Žirovnici od roku 1991. Účastí v misi prokázal, že je schopen splnit to, co my skauty učíme, tedy demokratické myšlení a pomoc druhým," řekl pak Prančl ČTK. Toto skautské vyznamenání se běžně uděluje pouze za záchranu lidského života.

Čeští vojenští policisté, které od dubna vystřídali v Iráku jejich čerství kolegové, vyškolili v policejní akademii v Zubajru na 1300 místních policistů a policejních instruktorů. Spolupracují s britskou civilní i vojenskou policií, Dány, ale i italskými vojáky. Vojenská policie vystřídala v okolí jihoirácké Basry na počátku roku českou vojenskou polní nemocnici.

Bezpečnostní situace v oblasti není dobrá, přímo v Basře a okolí v minulých dnech po sérii výbuchů u místních policejních stanic zahynuly desítky lidí. Ladislav Tvrdý, zástupce velitele kontingentu, k tomu řekl, za jeho působení v oblasti byla situace relativně klidná. "Mělo být do konce června vycvičeno 6000 policistů, takže ten proces začal, teď pokračuje," uvedl. Nedokázal ale odhadnout, zda jsou nyní Iráčané schopni se o bezpečnost v zemi postarat sami.

Asi 230 hudebníků s různým typem tělesného či mentálního postižení se příští týden již podesáté sejde ve Strakonicích na festivalu Salve Caritas - Salve Vita. Pořadatelé pro ně připravili bohatý program a několik vystoupení v regionu. Snahou je přilákat na jednotlivé akce především více dospělých lidí, aby nebyli handicapovaní separováni od společnosti jako v minulosti, řekla ČTK ředitelka strakonického kulturního domu Eva Dresslerová. "S dětmi a mladými není problém, ale dospělí mají z minulosti v sobě nějaký komplex, který jim brání na takové akce chodit," soudí Dresslerová. Podle ní byli před lety postižení lidé dokonale separováni od společnosti a zřejmě proto v sobě starší generace cítí jakési provinění, že je na tom lépe. Pořadatelé se rozhodli osobními dopisy pozvat podnikatele a obyvatele Strakonic na slavnostní galavečer, který se uskuteční v pátek 30. dubna ve strakonickém domě kultury. Samozřejmostí je již od minulých ročníků účast školáků, kteří vůči postiženým nemají žádné překážky, a pro které je určena většina dopoledních koncertů. Na festival se sjede celkem 23 souborů z Čech, Slovenska, Polska a Německa. Většinou jde o hudebníky, kteří jsou klienty ústavů pro handicapované. Jsou mezi nimi ale i dva jednotlivci, kteří žijí v rodinách. Od středy 28. do pátku 30. dubna se hudebníci představí ve Strakonicích, Prachaticích, Horažďovicích, Sušici a Rožmitále pod Třemšínem. Mezi koncerty jim bude k dispozici mimo jiné plavecký bazén a navštíví i kino.

Zraněný ministr zahraničí Cyril Svoboda se po čtvrtečním martyriu ve sněmovně cítí dobře, je v dobré náladě a cvičí. ČTK to řekl profesor Vladimír Beneš z neurochirurgie pražské Ústřední vojenské nemocnice. Svoboda se zde nyní zotavuje po operaci krční páteře. Ve čtvrtek šéfa české diplomacie do Prahy převezl vrtulník z brněnské úrazové nemocnice. Vláda jeho hlas ve sněmovně potřebovala pro prosazení klíčového zákona o DPH, který předtím vetoval prezident Václav Klaus. Svoboda ve sněmovně strávil asi tři hodiny, podle blízkých spolupracovníků ho přesun z místa na místo i pobyt ve sněmovně unavil. Podle Beneše ale Svobodovi náročný den v parlamentu neuškodil. Lékař uvedl, že ministra do domácího léčení pustí nejdříve koncem příštího týdne, možná až za dva týdny. Zatím byl Svobodův program zrušen do 9. května, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Ministr leží v prezidentském apartmá vojenské nemocnice, čeká ho další rehabilitace. Ve čtvrtek se podrobil lékařským vyšetřením. Doktoři další postup konzultují také se Svobodovou manželkou, která je lékařkou. Svoboda si poranil páteř v oblasti šestého krčního obratle minulý čtvrtek při autonehodě svého služebního vozu. Svoboda neřídil, při nárazu spal. Proto byl zraněn vážněji než zbytek osádky, neměl obranné reflexy. Úrazem byla postižena také meziobratlová ploténka. Svoboda byl operován v sobotu v brněnské úrazové nemocnici. Ošetřující lékař Peter Wendsche řekl, že při operaci ministrovi nemocnou ploténku odstranili a na její místo voperovali kostní štěp z pravé části kyčelní kosti, který mu pomůže ve zhojení a zpevnění nemocného místa. Páteř přitom pacientovi stabilizuje titanová dlažka.