Zprávy | Z archivu rubriky


Českomoravský fotbalový svaz požádá Ministerstvo vnitra, aby přezkoumalo, zda zveřejněním přepisů policejních odposlechů souvisejících s korupční aférou nebyl porušen zákon. Zároveň podá soudu návrh na vydání předběžného opatření, které by zakázalo zveřejňování informací z policejního vyšetřování.

"Fotbalový svaz je přesvědčen, že bez ohledu na obsah mohou být oficiálně schválené odposlechy pouze nástrojem policejního vyšetřování," praví se v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí svazu Daniel Macho.

V minulých dnech se v různých médiích objevily doslovné přepisy policejních odposlechů rozhodčích a funkcionářů Synotu obviněných v úplatkářské aféře. Komunikace mezi obviněnými byla zveřejněna do nejmenších podrobností přesto, že oficiální policejní zdroje poskytují k tomuto případu jen minimum informací.

"Fotbalový svaz na začátku příštího týdne požádá Ministerstvo vnitra, aby jeho inspekce prověřila, zda se nejedná o opakovaný únik informací, porušení zákonů a vnitřních předpisů Ministerstva vnitra," řekl mluvčí svazu.

Šéf protikorupční policie Jiří Pálka tvrdí, že od nich informace neunikají. "My o fotbalu v této fázi neposkytujeme žádné informace," uvedl. Podle něj jsou ale některé citace z odposlechů součástí textu sdělených obvinění. Mají je tak k dispozici stíhaní a jejich obhájci. Stejnými informacemi disponují i státní zástupci. Dokumentaci policie poskytla také Českomoravskému fotbalovému svazu. "Pokud ale dostanu podnět, že k úniku dochází u nás, prověřím ho, zatím jsem ale takový neobdržel," dodal Pálka.

Fotbalový svaz podle Macha bude i nadále spolupracovat s policií při objasňování všech souvislostí a prostřednictvím svých komisí rozhodovat o míře provinění jednotlivců i celků s dopadem na fotbalové prostředí. "ČMFS je však rozhodně přesvědčen, že zveřejňování výše uvedených materiálů nepřispívá k rychlému a transparentnímu průběhu šetření celé kauzy, které by mělo probíhat standardními postupy," konstatuje v prohlášení ČMFS.

Občanská demokratická strana se zavázala, že se zasadí o uzavření konkordátu mezi Českou republikou a Vatikánem, uvedl Markus Ferber, vedoucí poslanecké skupiny bavorské CSU v Evropském parlamentu. Potvrdila také, že vylučuje v ČR jakoukoli diskriminaci na základě národnosti nebo etnického původu.

Tyto závazky jsou podle Ferbera obsaženy v dohodě, kterou tento týden v Budapešti uzavřel spolu s místopředsedou ODS Janem Zahradilem a s místopředsedy klubu Evropské lidové strany- Evropských demokratů (ELS-ED) v EP Wimem van Velzenem a Jamesem Ellesem. Tato dohoda podle něj umožňuje, aby 49 poslanců CDU-CSU podpořilo v pondělí kandidaturu ODS do klubu ELS-ED a zajistilo českým občanským demokratům místo v této nejsilnější frakci Evropského parlamentu.

"ODS jako největší politická síla v ČR podporuje základní politické principy klubu ELS-ED. Uznává dále zásadní roli křesťanských církví v Evropské unii, a bude se proto aktivně zasazovat o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem," uvedl Ferber v komuniké.

CSU v minulosti hněvivě reagovala na stanoviska ODS a dalších českých subjektů ohledně Benešových dekretů. Její poslanci dokonce hlasovali proti přijetí Česka do EU. "Vždycky jsme říkali, že rány minulosti nejsou jen čistě bavorsko-českou nebo německo-českou záležitostí, ale evropskou otázkou," uvedl Ferber. "O to je důležitější, abychom dosáhli shody na výše uvedeném základě."

Fedcupové utkání o účast ve Světové skupině II tenistek mezi Estonskem a Českou republikou zahájí v sobotu v poledne místního času Margit Ruutelová proti české jedničce Kláře Koukalové, po nich nastoupí proti sobě Maret Aniová s Barborou Strýcovou. Rozhodl o tom páteční los v Tallinnu.

Česká kapitánka Petra Píchalová-Langrová byla ráda, že začne Koukalová. "Je to lepší, protože počítáme, že by měla přes jejich dvojku, která je relativně slabší, přejít," řekla kapitánka ČTK. Strýcová by v tom případě nastupovala na kurt s vedením 1:0 pro český tým. "Aniová je velmi nebezpečná a nevyzpytatelná," varovala Píchalová-Langrová před 147. hráčkou světa.

V nedělních dvouhrách změří síly na velice rychlé tallinnské antuce jedničky obou týmů Aniová s Koukalovou a po nich dvojky Ruutelová se Strýcovou. Do čtyřhry domácí kapitán Tiit Kivistik nominoval Aniovou a Ruutelovou, za Česko Píchalová-Langrová nahlásila dvojici Lucie Šafářová, Michaela Paštiková.

Vítěz utkání bude příští rok hrát Světovou skupinu II, poražený tým se zařadí do první divize euro-africké zóny. Český tým v Estonsku hraje bez aktuální jedničky Ivety Benešové, 55. hráčky světa. Vítězka turnaje v Acapulku měla před měsícem autonehodu a dala přednost odpočinku. Estonkám zase chybí jejich nejvýše umístěná hráčka v žebříčku (136.) Kaia Kanepiová.

V českém týmu se na poslední chvíli objevila Šafářová, která nahradila původně nominovanou Libuši Průšovou. "Oznámila, že je nemocná, proto jela Šafářová," vysvětlila kapitánka. Šafářová proto zažije v sedmnácti letech svoji fedcupovou premiéru.

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross zřejmě může od stranických orgánů očekávat většinovou podporu pro formování vlády na dosavadních koaličních základech. Jeho postup je přijatelný i pro kritiky současného kabinetu. Grosse do nynější situace vehnal prezident Václav Klaus a šéf ODS Miroslav Topolánek, řekl ČTK šéf ČSSD v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna, který patřil k nejtvrdším kritikům nynější vlády.

Prezident podle Foldyny limitoval Grosse neochotou jmenovat vládu, jejíž důvěra by se opírala o komunisty. Dosavadní koalici, která ve sněmovně opět disponuje 101 hlasem, utužil Topolánek tím, že dryáčnicky žene zemi do předčasných voleb, které nikdo nechce, uvedl šéf ústeckých socialistů.

"Když dva dělají totéž, nikdy to není totéž," odmítl názory, podle nichž bude jen pokračovat Špidlova vláda bez Špidly. Je přesvědčen o tom, že politika ČSSD bude pod Grossovým vedením srozumitelnější, a věří, že se mu podaří prosadit více ze sociálnědemokratického programu.

Původní koalice podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha už vlastně neexistuje. Podotkl, že vládní strany nyní reprezentují jiní předsedové: socialisty Gross, lidovce Miroslav Kalousek a unionisty Pavel Němec. Nový kabinet bude muset být "čitelnější pro voliče sociální demokracie", protože ta na minulém projektu vládní koalice nejvíce ztratila, zdůraznil.

Socialisté podle něj také budou hledat širší základ pro vládní politiku ve sněmovně. "Ať už bude vláda jakákoliv, bude jiná. Všichni koaliční partneři prošli nějakým vývojem za dva roky," dodal. Zdroje blízké Grossovi říkají, že by se nová koalice neměla uzavírat do ghetta jako za Špidly, měla by přitáhnout k odpovědnosti i opoziční strany.

Ani příznivci bývalého šéfa ČSSD Miloše Zemana nevěří tomu, že by se jim podařilo na zasedání výboru prosadit usnesení odmítající vládu na dosavadním koaličním základě. Opatrně se vyjádřil i senátor Richard Falbr. Nechápe, v čem je rozdíl mezi koalicí Grosse a Špidly, který ji před výborem neobhájil, a proto odstoupil ze stranické i vládní funkce. "Dám si to vysvětlit," dodal.