Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek by považoval za vhodné, kdyby koaliční politici písemně stvrdili to, že mají v parlamentu většinu 101 hlasu. Vyplynulo to z jeho vyjádření pro ČTK po setkání s úřadujícím šéfem ČSSD Stanislavem Grossem. Kalousek naznačil, že se s Grossem shodli na tom, že by měla pokračovat dosavadní koalice. "Skutečnost, že existuje i faktická většina, bude vhodné stvrdit podpisy," řekl Kalousek. Nevyjádřil se k informaci serveru idnes.cz, podle kterého u Grosse uspěl s návrhem, aby poslanci tří stran koalice písemně slíbili loajalitu nové vládě.

Podrobnosti o páteční schůzce s Grossem nechtěl ale Kalousek sdělit. "Dali jsme si několik variant dalšího postupu, které budeme konzultovat se svými stranickými grémii," řekl. Nechtěl ale prozradit, o jaké varianty jde. O konkrétním personálním složení nové vlády podle Kalouska s Grossem nemluvili, protože to, jak řekl, není na pořadu dne. "Samozřejmě, že se toho dotkneme při těch hovorech. Není možné se toho nedotknout, ale nemá to charakter žádného jednání," řekl. "Domlouváme většinu, domlouváme programové priority," uvedl Kalousek.

Gross a Kalousek se setkali den poté, co Gross ukončil schůzky s oběma opozičními stranami. Z těchto jednání s opozicí ale žádné závěry nevzešly. ODS odmítla návrh ČSSD na větší zastoupení opozice v různých parlamentních a mimoparlamentních orgánech. ODS to označila za pokus o "opoziční smlouvu číslo dvě". ODS stále trvá na předčasných volbách. KSČM zase dala najevo, že obnovující se koalici ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU nepodpoří.

Česká republika chce jako člen EU nadále usilovat o zrušení vízové povinnosti pro turistické cesty Čechů do USA, Kanady či Austrálie. ČTK to řekl ředitel sekce Evropské unie ministerstva zahraničí Ivan Jančárek. Reagoval tak na to, že Evropská komise navrhuje změnit vízovou politiku EU, což by mohlo ztížit české snahy o zrušení vízové povinnosti pro české občany ze strany některých zemí. Chystané opatření nechtěl Jančárek přímo komentovat, protože se s ním čeští diplomaté chtějí nejprve seznámit.

Návrh komise se týká používání takzvané klauzule solidarity, která umožňuje členům EU vyvíjet přes Brusel tlak na zajištění vyrovnaného vízového režimu s nečlenskými zeměmi. Po rozšíření EU se ukázalo, že například do USA potřebují Češi vízum, zatímco Slovinci nebo Rakušané nikoli.

Nerovnoměrný stav je tedy například mezi ČR a USA, Austrálií a Kanadou. Zatímco občané těchto států nepotřebují pro cesty do Česka vízum, čeští turisté při opačných návštěvách ano. "Chceme docílit recipročního zacházení," zdůraznil Jančárek.

Podle informací ČTK chce ministr zahraničí Cyril Svoboda otázku víz otevřít i při své nadcházející návštěvě USA, kterou začne v pondělí.

Dosavadní úprava norem v EU umožňuje členům unie, kterým se nedostávalo ze strany třetích zemí stejného zacházení, využít klauzuli solidarity, která mohla vést až k obnovení vízové povinnosti vůči třetí zemi všemi členy EU. Evropské komisi se zdá, tento systém je po rozšíření unie politicky nebezpečný.

Využití klauzule ze strany Čechů by mohlo vést k tomu, že by všechny země unie zavedly vízovou povinnost vůči USA, Kanadě či Austrálii. Praha prostřednictvím klausule chtěla ale docílit hlavně toho, aby zmíněné země víza pro Čechy zrušily.

Fedcupové utkání o účast ve Světové skupině II tenistek mezi Estonskem a Českou republikou zahájí v sobotu v poledne místního času Margit Ruutelová proti české jedničce Kláře Koukalové, po nich nastoupí proti sobě Maret Aniová s Barborou Strýcovou. Rozhodl o tom páteční los v Tallinnu.

Česká kapitánka Petra Píchalová-Langrová byla ráda, že začne Koukalová. "Je to lepší, protože počítáme, že by měla přes jejich dvojku, která je relativně slabší, přejít," řekla kapitánka ČTK. Strýcová by v tom případě nastupovala na kurt s vedením 1:0 pro český tým. "Aniová je velmi nebezpečná a nevyzpytatelná," varovala Píchalová-Langrová před 147. hráčkou světa.

V nedělních dvouhrách změří síly na velice rychlé tallinnské antuce jedničky obou týmů Aniová s Koukalovou a po nich dvojky Ruutelová se Strýcovou. Do čtyřhry domácí kapitán Tiit Kivistik nominoval Aniovou a Ruutelovou, za Česko Píchalová-Langrová nahlásila dvojici Lucie Šafářová, Michaela Paštiková.

Vítěz utkání bude příští rok hrát Světovou skupinu II, poražený tým se zařadí do první divize euro-africké zóny. Český tým v Estonsku hraje bez aktuální jedničky Ivety Benešové, 55. hráčky světa. Vítězka turnaje v Acapulku měla před měsícem autonehodu a dala přednost odpočinku. Estonkám zase chybí jejich nejvýše umístěná hráčka v žebříčku (136.) Kaia Kanepiová.

V českém týmu se na poslední chvíli objevila Šafářová, která nahradila původně nominovanou Libuši Průšovou. "Oznámila, že je nemocná, proto jela Šafářová," vysvětlila kapitánka. Šafářová proto zažije v sedmnácti letech svoji fedcupovou premiéru.

Českomoravský fotbalový svaz požádá Ministerstvo vnitra, aby přezkoumalo, zda zveřejněním přepisů policejních odposlechů souvisejících s korupční aférou nebyl porušen zákon. Zároveň podá soudu návrh na vydání předběžného opatření, které by zakázalo zveřejňování informací z policejního vyšetřování.

"Fotbalový svaz je přesvědčen, že bez ohledu na obsah mohou být oficiálně schválené odposlechy pouze nástrojem policejního vyšetřování," praví se v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí svazu Daniel Macho.

V minulých dnech se v různých médiích objevily doslovné přepisy policejních odposlechů rozhodčích a funkcionářů Synotu obviněných v úplatkářské aféře. Komunikace mezi obviněnými byla zveřejněna do nejmenších podrobností přesto, že oficiální policejní zdroje poskytují k tomuto případu jen minimum informací.

"Fotbalový svaz na začátku příštího týdne požádá Ministerstvo vnitra, aby jeho inspekce prověřila, zda se nejedná o opakovaný únik informací, porušení zákonů a vnitřních předpisů Ministerstva vnitra," řekl mluvčí svazu.

Šéf protikorupční policie Jiří Pálka tvrdí, že od nich informace neunikají. "My o fotbalu v této fázi neposkytujeme žádné informace," uvedl. Podle něj jsou ale některé citace z odposlechů součástí textu sdělených obvinění. Mají je tak k dispozici stíhaní a jejich obhájci. Stejnými informacemi disponují i státní zástupci. Dokumentaci policie poskytla také Českomoravskému fotbalovému svazu. "Pokud ale dostanu podnět, že k úniku dochází u nás, prověřím ho, zatím jsem ale takový neobdržel," dodal Pálka.

Fotbalový svaz podle Macha bude i nadále spolupracovat s policií při objasňování všech souvislostí a prostřednictvím svých komisí rozhodovat o míře provinění jednotlivců i celků s dopadem na fotbalové prostředí. "ČMFS je však rozhodně přesvědčen, že zveřejňování výše uvedených materiálů nepřispívá k rychlému a transparentnímu průběhu šetření celé kauzy, které by mělo probíhat standardními postupy," konstatuje v prohlášení ČMFS.