Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika chce jako člen EU nadále usilovat o zrušení vízové povinnosti pro turistické cesty Čechů do USA, Kanady či Austrálie. ČTK to řekl ředitel sekce Evropské unie ministerstva zahraničí Ivan Jančárek. Reagoval tak na to, že Evropská komise navrhuje změnit vízovou politiku EU, což by mohlo ztížit české snahy o zrušení vízové povinnosti pro české občany ze strany některých zemí. Chystané opatření nechtěl Jančárek přímo komentovat, protože se s ním čeští diplomaté chtějí nejprve seznámit.

Návrh komise se týká používání takzvané klauzule solidarity, která umožňuje členům EU vyvíjet přes Brusel tlak na zajištění vyrovnaného vízového režimu s nečlenskými zeměmi. Po rozšíření EU se ukázalo, že například do USA potřebují Češi vízum, zatímco Slovinci nebo Rakušané nikoli.

Nerovnoměrný stav je tedy například mezi ČR a USA, Austrálií a Kanadou. Zatímco občané těchto států nepotřebují pro cesty do Česka vízum, čeští turisté při opačných návštěvách ano. "Chceme docílit recipročního zacházení," zdůraznil Jančárek.

Podle informací ČTK chce ministr zahraničí Cyril Svoboda otázku víz otevřít i při své nadcházející návštěvě USA, kterou začne v pondělí.

Dosavadní úprava norem v EU umožňuje členům unie, kterým se nedostávalo ze strany třetích zemí stejného zacházení, využít klauzuli solidarity, která mohla vést až k obnovení vízové povinnosti vůči třetí zemi všemi členy EU. Evropské komisi se zdá, tento systém je po rozšíření unie politicky nebezpečný.

Využití klauzule ze strany Čechů by mohlo vést k tomu, že by všechny země unie zavedly vízovou povinnost vůči USA, Kanadě či Austrálii. Praha prostřednictvím klausule chtěla ale docílit hlavně toho, aby zmíněné země víza pro Čechy zrušily.

Unionisté a lidovci budou chtít v nové koaliční dohodě "blokační mechanismy", které by zabránily sociálním demokratům zásadní věci prosazovat spolu s komunisty. Lídři KDU-ČSL Miroslav Kalousek a US-DEU Pavel Němec to v pátek řekli v rozhlasové stanici BBC.

"Jde nám o to, abychom se dohodli, že u významných věcí bude koalice hlasovat společně," uvedl Němec. Je to podle Kalouska logický požadavek vzhledem k tomu, že se v sociální demokracii ozývají hlasy, které požadují spolupráci s komunisty. Koalice má 101 hlas, sociální demokraté a komunisté dohromady 111.

Dohodu o tom, že vládní strany zajistí podporu všech svých poslanců legislativním návrhům, jež koalice označí za významné, obsahovala i minulá koaliční smlouva. Na svět jí pomohla nespolehlivost některých unionistických zákonodárců. Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla a místopředseda Stanislav Gross ale přesto pohrozili tím, že například protikorupční zákony prosadí spolu s komunisty, když pro ně nenaleznou podporu u koaličních partnerů. Svou hrozbu ale neuskutečnili.

Podle nového unionistického poslance Zdeňka Kořistky by tomu mohlo zabránit například právo veta. Bylo by to podle něj dobré proto, že se "otevřeně vyjednává s komunisty". S představiteli KSČM se ve čtvrtek sešel Gross, kterého prezident Václav Klaus pověřil jednáním o nové vládě. S komunisty se ale nedohodl, stejně jako s občanskými demokraty.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek by považoval za vhodné, kdyby koaliční politici písemně stvrdili to, že mají v parlamentu většinu 101 hlasu. Vyplynulo to z jeho vyjádření pro ČTK po setkání s úřadujícím šéfem ČSSD Stanislavem Grossem. Kalousek naznačil, že se s Grossem shodli na tom, že by měla pokračovat dosavadní koalice. "Skutečnost, že existuje i faktická většina, bude vhodné stvrdit podpisy," řekl Kalousek. Nevyjádřil se k informaci serveru idnes.cz, podle kterého u Grosse uspěl s návrhem, aby poslanci tří stran koalice písemně slíbili loajalitu nové vládě.

Podrobnosti o páteční schůzce s Grossem nechtěl ale Kalousek sdělit. "Dali jsme si několik variant dalšího postupu, které budeme konzultovat se svými stranickými grémii," řekl. Nechtěl ale prozradit, o jaké varianty jde. O konkrétním personálním složení nové vlády podle Kalouska s Grossem nemluvili, protože to, jak řekl, není na pořadu dne. "Samozřejmě, že se toho dotkneme při těch hovorech. Není možné se toho nedotknout, ale nemá to charakter žádného jednání," řekl. "Domlouváme většinu, domlouváme programové priority," uvedl Kalousek.

Gross a Kalousek se setkali den poté, co Gross ukončil schůzky s oběma opozičními stranami. Z těchto jednání s opozicí ale žádné závěry nevzešly. ODS odmítla návrh ČSSD na větší zastoupení opozice v různých parlamentních a mimoparlamentních orgánech. ODS to označila za pokus o "opoziční smlouvu číslo dvě". ODS stále trvá na předčasných volbách. KSČM zase dala najevo, že obnovující se koalici ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU nepodpoří.