Zprávy | Z archivu rubriky


Rozdělení drog podle reálné míry jejich zdravotní a společenské nebezpečnosti a uvolnění marihuany pro lékařské využití budou hlavní požadavky sedmého ročníku mezinárodní akce Million Marihuana March. Kromě Prahy se v Česku k happeningu zaměřenému proti perzekuci uživatelů marihuany připojí i Plzeň, Jeseník a Třebíč. Akce se uskuteční 1. května, v den vstupu ČR do Evropské unie.

"Je to tak trochu náhoda, ale rozhodli jsme se ji využít. Připojujeme se k oslavám vstupu ČR do EU a letošní akci jsme dali podtitul 'Beze strachu do EU'. Byli bychom rádi, kdyby se Česká republika po vzoru Belgie, Portugalska nebo Velké Británie vydala liberalizačním směrem a uvolnila v tuto chvíli přísnou represivní protidrogovou politiku," řekl dnes novinářům spolupořadatel akce Marek Jehlička.

Příkladem evropského státu s liberální protidrogovou politikou je podle Jehličky Nizozemsko, které jasně odděluje měkké drogy od tvrdých. "Byli bychom rádi, kdyby šla Česká republika stejným směrem. Zatím nemluvíme úplně o legalizaci. Prvním krokem, který by měl u nás nastat, je legislativní rozdělení drog podle reálné míry zdravotní a společenské nebezpečnosti," dodal. Pořadatelé plánují uspořádat pražskou část happeningu opět na Letenské pláni. Stále jim ale chybí patřičná povolení. "Jsme před podepsáním smlouvy o pronájmu. Podpis zbrzdily technické formality," vysvětlil Jehlička. Na Letenské pláni by se mělo hrát v sobotu od 13:00.

Někdejší předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman se ohradil proti tvrzení premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Vladimíra Špidly, že kritikou strany porušil usnesení Ústředního výkonného výboru. Rozhodně nesouhlasí s tím, že by ČSSD poškodil. "Tuto stranu, bohužel, poškozují ti, kdo způsobili výrazný odliv důvěry občanů a voličů od sociální demokracie, a to jistě nejsem já," řekl Zeman ČTK v reakci na Špidlovo vyjádření pro úterní Právo.

Výbor v únoru uložil všem členům a funkcionářům, aby veškeré úsilí podřídili potřebám letošních voleb. Mají se také při veřejných vystoupeních zdržet výroků zpochybňujících kvalitu kandidátů a kandidátek a mediálních polemik oslabujících volební úsilí strany. Usnesení bylo podle poslanců, kteří tehdy písemně projevili nesouhlas se stranickou politikou a plněním programu ČSSD, namířeno proti nim. Zeman na víkendovém mítinku v Mostě, kam ho pozvali jeho severočeští přátelé, hovořil o zradě sociálnědemokratického programu.

Zeman podle šéfky pražské ČSSD Petry Buzkové stranu poškozuje proto, aby na její rozvrat mohl po volbách poukazovat během své kandidatury na křeslo stranického šéfa. Nyní ji úsměvným způsobem tutlá, řekla Buzková Právu. "Bylo by dobré si uvědomit, že jestliže jsem už jednou předsedou byl a dokázal jsem to, co jsem dokázal, tak nemám žádný důvod stát se předsedou znovu. Vždyť kdybych chtěl zůstat předsedou, tak jsem dobrovolně neodcházel," tvrdí naopak Zeman. ČSSD zvolí předsedu na sjezdu, který se bude konat příští rok na jaře.

Expředseda tvrdí, že svými výzvami a kritikou odpověděl těm, kdo ho neustále přemlouvají k návratu. O víkendu v Mostě požadoval svolání mimořádného sjezdu do tří měsíců, odstranění stranického vedení v čele s Vladimírem Špidlou a Stanislavem Grossem, vypovězení koaliční smlouvy a sestavení menšinové vlády ČSSD. Sociální demokracie by se podle něj měla rovněž vrátit k programu, s nímž vyhrála parlamentní volby.

Řekl prý jen, co musí nyní sociální demokracie udělat, aby se nestala nejslabší opoziční stranou. Příští rok, po trojích letošních volbách, bude pozdě. "Ani dobrý pilot nedokáže vybrat padající letadlo, pokud je již blízko země. Proto jsem se snažil na tu hrozící katastrofu upozornit předem a včas," podotkl Zeman.