Zprávy | Z archivu rubriky


Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross navštívil v sobotu na Vysočině bývalého premiéra a šéfa ČSSD Miloše Zemana a konzultoval s ním současnou politickou a ekonomickou situaci. Zeman na dotaz ČTK setkání s Grossem potvrdil, ale nechtěl komentovat současnou vládní krizi. Odmítl říci, zda je stále toho mínění, že by byla pro sociální demokracii nejvýhodnější menšinová vláda, pro níž by hledala podporu u všech parlamentních stran, tedy i u KSČM. Tento názor zastával po posledních volbách do Poslanecké sněmovny. Považuje prý za zbytečné, když se mu nepodařilo prosadit mimořádný sjezd ČSSD, i to, aby se vyjadřoval k dění v sociální demokracii. Mimořádný sjezd prý považoval za poslední možnost záchrany ČSSD jako vlivné politické síly.

Zpravodajskému serveru Novinky Gross řekl, že se s expremiérem dohodl na pokračování vzájemné komunikace. "To ale neznamená, že máme shodné názory na to, jak zajistit, že i v budoucnu bude sociální demokracie hrát tu roli, která jí přísluší. Tam samozřejmě nějaké rozdíly mohou zůstávat, ale debata na mě udělala dobrý dojem." řekl Novinkám Gross. Vyjednává už více než týden s politickými stranami o nové vládě, kterou chce sestavit na základě dosavadní koalice, která má ve sněmovně většinu 101 poslanců z 200. V úterý se sejde s představiteli lidovců a unionistů. Příští víkend předsednictvu a ústřednímu výkonnému výboru ČSSD předloží výsledky dosavadního vyjednávání a teze vládního prohlášení.

Britská autorka knih o Harrym Potterovi protestovala u českého prezidenta Václava Klause a premiéra Vladimíra Špidly proti klecím, do nichž jsou zavírány v českých psychiatrických ústavech i děti. Podle listu The Sunday Times se Joanne Rowlingová postavila do čela protestu proti této praxi, kterou v dopise své poslankyni v Evropském parlamentu označila za mučení. Informace ČTK o protestu Rowlingové úřady prezidenta a premiéra nepotvrdily. Mluvčí prezidenta Petr Hájek a mluvčí vlády Jindřich Marek ČTK řekli, že je ověří.

Obsáhlou reportáž o používání klecí a zacházení s dětmi a dalšími pacienty v Rábech na Pardubicku přinesl nedělník The Sunday Times před měsícem. Uvádělo se v ní, že některé děti v těchto klecích tráví až na malou chvilku veškerý čas prakticky bez pozornosti personálu, bez hraček. Informace se opírala mimo jiné o práci reportérky, která se nechala do ústavu najmout a pořídila fotografie. Podobnou reportáž vysílala tento týden BBC.

Rowlingová napsala protestní dopis "jako rodič rodiči" také českému velvyslanci v Londýně Štefanu Fülemu. "Odpověděl jsem jí ve stejném duchu - jako rodič rodiči," řekl velvyslanec. "Napsal jsem jí, že informace, tak jak byly uvedeny v The Sunday Times, mne rovněž šokovaly a že jsem požádal české úřady, aby se záležitostí zabývaly," uvedl ambasador. Také vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab v nedávném rozhovoru pro Mladou frontu Dnes viděl problém šíře: "Měla by se změnit celá kultura těchto zařízení, nejde jen o lůžka se sítěmi. Někde už se to podařilo," řekl.