Zprávy | Z archivu rubriky


Umělecký šéf pražského Divadla na Vinohradech Martin Stropnický neprodloužil termínované smlouvy Antonii Hegerlíkové, Gabriele Vránové, Janu Teplému, Miroslavu Moravcovi a Rudolfu Jelínkovi. Na čtvteční tiskové konferenci tento svůj krok zdůvodnil příliš početným hereckým ansámblem a řadou uměleckých funkcí, které nejsou nezbytně nutné. Změny nastanou většinou ke konci sezony.

"Zrušil jsem rovněž devítičlenný divadelní orchestr, místa stálého scénického výtvarníka a kostýmního návrháře," řekl Stropnický. S tím podle něj souvisí postupné omlazování souboru - termínované smlouvy obdrží letošní absolventi herectví pražské Divadelní fakulty Pavel Batěk a Daniel Bambas, kteří na Vinohradech dosud hostovali. Soubor obohatí i Vilma Cibulková, s níž se Stropnický dohodl na dvouleté smlouvě. Herečka spolu s Jiřím Dvořákem ztvární hlavní role v první premiéře příští sezony, jíž v listopadu bude Shakespearův Macbeth.

"Čtyřicet členů hereckého souboru je příliš vysoké číslo, redukce tohoto počtu je věcí nesmírně citlivou a složitou," řekl ČTK Stropnický, který prý dlouho přemýšlel, s kým se rozloučí. Hodně herců má uzavřeny smlouvy na dobu neurčitou, což jakýkoliv pohyb nesmírně komplikuje. "Vím, že jsem tímto rozhodnutím nikoho nepotěšil. Zvažoval jsem i lidská kritéria, bral v úvahu i skutečnost, že pro někoho může ztráta divadelního prostředí znamenat životní tragédii, totální ztrátu smyslu života," uvedl Stropnický. Podle svých slov naznačil i některým z těch, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou, že pro ně v nejbližší době nevidí nějakou výraznější práci na Vinohradech, a vyzval je, aby si ji ve vlastním zájmu pokud možno hledali jinde.

Problémy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a její ředitelky Jiřiny Musílkové by se měla zabývat Poslanecká sněmovna. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. Poslance chce požádat, aby zařadili na jednání schůze bod o stavu zdravotnictví a situaci VZP. Krátce po svém nástupu do funkce ministr prohlásil, že VZP špatně hospodaří, Musílková svoji funkci nezvládá a měla by rezignovat.

Kubinyi zdůraznil, že cílem jeho výroků nebylo dostat "hlavu Musílkové". Nejde mu prý o její odvolání, aby na její místo dosadil někoho z ČSSD. Zdůraznil, že motivem jeho jednání je nepořádek ve VZP. "Na tom trvám," řekl. Konstatoval, že nechce zlikvidovat ředitelku, ale udělat pořádek ve VZP. "Útočil jsem na funkci generální ředitelky, nebylo to v osobní rovině, neútočil jsem na paní Jiřinu Musílkovou. Nicméně jako generální ředitelka je zodpovědna za to, co se u ní děje," dodal. Na dotaz novinářů, zda ostatní pojišťovny jsou v pořádku, odpověděl ministr: "Zdaleka ne".

O situaci VZP hovořil Kubinyi také na pondělním setkání s prezidentem České lékařské komory Davidem Rathem. Podle komory má některé chování VZP charakter komplikované korupce. V Rathových materiálech není podle Kubinyiho nic nového, co by už nevěděl. Lékařské komoře se podle jejího prezidenta nelíbí putování prostředků VZP do soukromých firem významných politiků, kteří ovlivňují chod VZP. Firmy poslance Miroslava Ouzkého (ODS) a místopředsedy zdravotního výboru Milana Cabrnocha (ODS) "spolykaly" podle Ratha 60 milionů z peněz VZP. Cabrnoch přitom sedí ve správní radě VZP, která o penězích také rozhoduje.