Zprávy | Z archivu rubriky


Dvanáct letadel, která by měly České aerolinie získat mezi roky 2006 až 2008 buď od Boeingu nebo Airbusu, budou stát mezi deseti až 20 miliardami korun. Na setkání s novináři to řekl výkonný ředitel pro strategii a plánování aerolinií Jan Váňa. Konečná cena vzejde ze soutěže, která začala koncem dubna. Podpis kontraktu na nákup strojů očekávají ČSA do konce října.

Vedle 12 letadel, jejichž dodavatele ČSA vyberou v nynějším řízení, chtějí aerolinie pořídit do roku 2014 dalších 41 strojů pro střední tratě, a to v dalších dvou etapách. Současných 29 Boeingů 737 řady 400 a 500 společnost vyřadí.

Vedle letadel pro střední tratě, které tvoří páteř flotily, obnovují ČSA také flotilu turbovrtulových strojů ATR 42 a 72 pro krátké lety. Letos firma pořídila tři ATR, příští rok chce získat další čtyři a v roce 2007 dalších pět. Současná letadla této kategorie bude také postupně vyřazovat.

Dálkovou flotilu ČSA tvoří tři Airbusy 310. Společnost nyní jedná o pořízení dalšího letadla tohoto typu. Od roku 2006 chce obnovit i dálkovou flotilu, a to stroji Airbus 330. Vzhledem k nedostatku těchto letadel na trhu v úvahu připadají také Boeingy 767 či jejich nástupce, zcela nový letoun Boeing 7E7.

V roce 2014 by tak ČSA provozovaly 63 letadel proti současným 43 strojům. Zhruba třetinu letadel chtějí aerolinie vlastnit, třetinu splácet formou leasingu a třetinu si najímat.

Sociální demokraté s největší pravděpodobností nebudou nakloněni výzvám prezidenta Václava Klause měnit volební systém a systém vyhlašování předčasných voleb. Právní expert ČSSD Zdeněk Koudelka poznamenal, že radikální změna volebního systému si vyžádá změnu Ústavy a k tomu za této politické situace není vůle ani politická síla. Změny Ústavy musí totiž oběma komorami projít třípětinovou většinou. Pro změny je ODS. Sama na ně ale nestačí.

"Změna volebního systému a ústavní změny jsou možné, pokud by se na nich domluvily nejsilnější strany, tedy ODS a ČSSD," řekl Koudelka. Posílení většinových prvků ve volebním systému však podle něj znamená, že je to velmi nevýhodné pro malé strany. "V okamžiku, kdy ČSSD má koalici s malými stranami, tak si nemůže proti vůli těch malých stran dovolit jednat s ODS o změně volebního systému. Ty malé strany by pak podle mě vládu opustily," řekl ČTK poslanec, který se měl ve vládě Vladimíra Špidly stát ministrem spravedlnosti.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik ČTK řekl, že Ústava není trhací kalendář. "Měnit ji v případě, že něco momentálně nefunguje, nepovažuji za dobré. Není třeba Ústavu měnit. Příčinou vládní krize není volební systém, příčinou je chování vládních stran. Z toho vyplývá, že změnu volebního systému podporovat nebudeme," řekl.

Šéf poslanců US-DEU Karel Kühnl řekl Mladé frontě Dnes, že se nedá jednoznačně říci, že to funguje lépe v zemích s poměrným, nebo většinovým volebním systémem. Předseda poslanců KDU-ČSL Jaromír Talíř ČTK řekl, že takový názor zřejmě sdílí jen ODS a prezident Václav Klaus pořád mluví její řečí.

Prezident republiky v článku pro Mladou frontu Dnes uvedl, že příčinou současné vládní krize je nefunkční volební systém a obtíže s vyhlašováním předčasných voleb. Prioritou je ukončení fungování vlády v demisi a nalezení řešení politického, nikoli úřednického. Podle prezidenta souvisí současná vládní krize s výsledky voleb do Evropského parlamentu, s "rozhádanou" situací uvnitř ČSSD a s protikladností programů stran vládní koalice pouze částečně.

Podle Klausova mínění každé dosavadní volby přinesly patovou situaci. Jednoznačným trendem bylo jen "posilování KSČM, což dále více a více zužovalo prostor pro vytváření rozumných vládních koalic". Za nynějšího poměrného volebního systému "žádné dlouhodobé řešení není možné", tvrdí prezident.

Praha se možná dočká obrovského akvária s mořskými živočichy. Ve zdevastovaných podzemních prostorách bývalého Stalinova pomníku v Letenských sadech v Praze 7 je chce vybudovat společnost Underwater World Oceanarium. Vedení města záměr podporuje. Příští týden posoudí memorandum, jež má stvrdit zájem obou stran na tom, aby se stavba uskutečnila, informoval novináře radní Pavel Klega.

Stavba by podle radního byla pro Prahu nesporně výhodná. Vyřešila by problém nevyužitých prostor pomníku na Letné, které jsou léta v havarijním stavu a město nemá na jejich úpravy peníze. Metropole by navíc získala atraktivní mořské expozice, které by byly magnetem pro domácí i zahraniční turisty.

Oceanárium za 20 milionů amerických dolarů (přes půl miliardy koruun) nemá stát Prahu ani korunu. Stavbu se zavázala plně uhradit firma, která je dceřinou společností Oceanis Australia. Společnost vlastní a provozuje oceanária v Autrálii, Číně a Thajsku a nedávno uzavřela smlouvy na výstavbu a provoz podobných zařízení v Paříži, Teheránu, Řecku, Spojených arabských emirátech a na Novém Zélandu.

Projekt prvního mořského akvária ve střední Evropě představil zahraniční investor už v červnu 2002. Už tehdy měl podporu pražského zastupitelstva i Prahy 7. Plány ale odsunuly srpnové záplavy, které krátce nato přišly. Nyní bude záležet na tom, zda společnost sladí svůj projekt s platnými zákony a územním plánem. První studie totiž nevyhověla legislativě o životním prostředí.