Zprávy | Z archivu rubriky


Dva svědci v případu na doživotí odsouzeného Jiřího Kajínka v úterý u plzeňského krajského soudu tvrdili, že Vojtěch Pokoš, který ho kdysi usvědčil ze střelby, nemluvil pravdu. Oba Pokošovi spoluvězni se to prý přímo od něj dověděli ve vězení. Sám Pokoš v úterý odmítl vypovídat. Před osmi lety označil Kajínka přímo v soudní síni jako střelce. Kajínek byl v červnu 1998 odsouzen za to, že zastřelil v květnu 1993 v borských serpentinách v Plzni v autě Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Kajínek svou vinu vždy popíral. Soud nyní rozhoduje, zda se v kauze objevily nové důkazy a zda je možné Kajínkův proces obnovit. Bývalý Pokošův spoluvězeň Miroslav Brabec v úterý řekl, že mu Pokoš sám řekl, že nestřílel Kajínek, ale policisté. Prý mu policie za to, že Kajínka usvědčí, slíbila, že ho propustí z vězení. Pokoš byl totiž ve vazbě kvůli obvinění z loupeže. Kajínek připomněl, že se to skutečně stalo. "Propustili ho (Pokoše) z vazby další den poté, co proti mně svědčil," uvedl Kajínek. Brabec byl již třikrát souzen a ve vězení strávil více než pět let. Další svědek Jan Oberdörfer uvedl, že slyšel kdysi Pokoše ve vězení na chodbě, jak říká, že vůbec neví, kdo po Kajínkovi střílel. "Ptal jsem se ho, proč to teda pověděl u toho soudu. Řekl jsem mu, že možná poslal nevinného na doživotí do vězení," uvedl Oberdörfer. Pokoš prý údajně pokrčil jen rameny.

Vznikající kabinet ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU má od úterka pravidla pro schvalování klíčových návrhů. Lídři ČSSD v nich učili kompromis vůči menším partnerům - vzdali se do budoucna silového prosazování svých idejí a spolupráce s komunisty ve sněmovně. Ke schválení zásadního zákona bude totiž nutný souhlas většiny ministrů každé ze stran. Pokud smlouvu přijmou i stranická grémia, budou kontrole podléhat i poslanecké návrhy týkající se například rozpočtu, daní, zahraniční politiky, bezpečnosti a bytové politiky. V budování vlády postoupil úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross i ve vlastní partaji, text podporující vznik koaliční vlády už podepsalo 63 z celkem 70 poslanců ČSSD, mezi nimi i kritici předběžného slibu podpisem Jan Kavan a Vladimír Laštůvka. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl je přesvědčen o tom, že do konce týdne budou podpisy všechny, jak si Gross představuje. I když ale velká většina poslanců ČSSD podpořila úsilí sestavit koaliční vládu, o tom, zda ji všichni podpoří i ve sněmovně, se definitivně rozhodnou, až budou znát program a koaliční dohodu.

Možná už v pondělí nebo v úterý se Gross sejde s prezidentem Klausem, aby ho informoval o stavu formování vlády. "Chtěl bych... panu prezidentovi říci, zda se podařilo nalézt takovou shodu, která mě opravňuje k tomu, abych s nějakou elementární jistotou řekl, že je možné sestavit vládu, která získá ve sněmovně důvěru, anebo nikoli. A pak samozřejmě bude záležet na prezidentovi republiky, jak bude pokračovat dál," řekl Gross novinářům. Za své vítězství označili dílčí dohodu na pravidlech komunikace hlavně lidovci. Gross ale po odpoledním jednání poslaneckého klubu ČSSD jejich radost mírnil. Odmítl názory, že ČSSD jim výrazně ustoupila. "Myslím, že KDU-ČSL uvádí všechno jako svoji výhru. Každý má určitý politický styl," řekl novinářům Gross. I podle politologů však dohoda znamená elegantní kompromis nakloněný spíš menším stranám. ČSSD přišla při budoucích zásadních hlasováních o většinovou pozici ve vládě, ale nemuseli se otevřeně zříct spolupráce s komunisty na půdě Poslanecké sněmovny. Do konce týdne chtějí lídři koalice dospět také ke shodě na programové části společné dohody. Tato část dohody se stane podkladem pro vládní prohlášení.