Zprávy | Z archivu rubriky


Český komisař Pavel Telička se o tom, že by jej měl v evropské exekutivě vystřídat premiér Vladimír Špidla, nejprve dozvěděl od kamaráda, který čerpal informace z médií. Až pak s ním hovořil úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross. Špidla se dosud neozval. Na Špidlově nominaci na funkci evropského komisaře se dohodli představitelé koaličních stran, Špidla řekl, že takovou nabídku přijme. "Byl jsem informován od jednoho ze svých kamarádů z Prahy, který to zachytil v médiích. Předseda Gross mě kontaktoval po koaličních jednáních a tiskové konferenci... Hovořili jsme velmi stručně," řekl ČTK a Českému rozhlasu Telička. "Beru na vědomí fakta a fakta jsou jasná. Koalice jednala, koalice rozhodla," řekl. "Premiér Špidla, který mě ještě jako velvyslance při EU navrhl do této funkce s mandátem do roku 2009, dospěl k závěru, že by chtěl tuto práci vykonávat a že ji bude dělat z hlediska reprezentace ČR lépe než já. Nezbývá mi, než říci, že doufám, že tato změna bude dobrá, bude ku prospěchu této instituce, Evropské unie, Evropy a samozřejmě obrazu ČR v ní," prohlásil. Evropský komisař Pavel Telička se tento víkend od úřadujícího předsedy ČSSD Stanislava Grosse nedočká vysvětlení, proč ho chce vládní koalice v Bruselu vyměnit za odcházejícího premiéra Vladimíra Špidlu. V Praze, kam přicestoval po pátečním rozhodnutí lídrů sociální demokracie, lidovců a unionistů, se telefonicky dověděl, že Gross není v hlavním městě a vrátí se až v pondělí.

Vojáci, kteří se během zahraničních misí či po jejich skončení setkají s psychickými problémy, se s nimi odborníkům často neradi svěřují. Konzultaci tak v mnoha případech odkládají, řekl armádní psycholog Michal Hummel. Podle něj přitom vojáci musí v zahraničí řešit množství stresových situací včetně adaptace na nové prostředí, odloučení od rodiny nebo strachu o svůj život. Účastníci vojenských zahraničních misí musí projít specializovaným lékařským vyšetřením, v jehož rámci skládají náročné psychotesty. "Většina vojáků s psychickými problémy by měla být odfiltrována," vysvětlil psycholog. Testy zkoumají jak osobnostní vlastnosti zájemců o mise, tak výkonnostní charakteristiku. Podle Hummela se však mohou psychické problémy později rozvinout i u zcela zdravých mužů a žen.

Jeden mladý příslušník libereckých chemiků ČTK řekl, že je přesvědčen o tom, že pokud by odbornou pomoc hledal, jistě by ji dostal, chybí však podle něj aktivní přístup psychologů k vojákům po návratu z mise. "Nepamatuji si, že by s námi o našich problémech někdo sám od sebe začal mluvit, je to vždy jen na tom vojákovi, aby, když problém má, vyhledal pomoc," řekl. Problémy po návratu z mise přitom podle něho měla řada jeho kolegů. Některá manželství či vztahy dlouhé odloučení nevydrží a vojáci tak ztrácejí zázemí, které k návratu do běžného života nutně potřebují. "Pak to může skončit třeba sebevraždou, i takový případ jsem zažil," dodal mladý voják.