Zprávy | Z archivu rubriky


Komunistická strana Čech a Moravy plánuje rozpoutat diskusi o majetkových poměrech v českých médiích. Podle komunistů totiž fakt, že naprostou většinu českých periodik, celostátních a regionálních televizí a rozhlasových stanic vlastní zahraniční majitelé, omezuje pro české občany možnost získat objektivní a vyváženou informaci. Novinářům to ve čtvrtek řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip. "Křížení vlastnictví je omezeno ve všech státech Evropské unie," poznamenal Filip. KSČM má podle něj připraven nástin možné úpravy vlastnických vztahů, který vychází z Listiny základních práv a svobod. Ta sice dává každému možnost podnikat, ale zároveň stanoví, že zákon může stanovit podmínky a omezení.

Podle Filipa chce KSČM prosazovat, aby například "jeden kapitál" nesměl vlastnit více než jedny noviny nebo nesměl majetkově vstupovat do televize či rádia, pokud už bude vlastnit celostátní deník. Výsledný zákon, který by tedy měl určovat vlastnictví médií, není věcí jedné či dvou stran, ale širokého konsensu v ČR i v EU, prohlásil poslanec. Potřeba je totiž podle něj diskutovat i o tom, na kolik se úprava má týkat jednotlivých kapitálových skupin uvnitř Evropské unie. I EU si totiž musí hlídat svůj vlastní mediální trh před penězi a majiteli z Asie, Afriky a Ameriky. Filip také připomněl, že například v 70. letech v Německu dostali zahraniční majitelé médií tři roky na změnu svých majetkových poměrů.

Nedůraznou koncovku a špatné proměňování střeleckých příležitostí označil první český hokejista v NHL Jaroslav Jiřík za hlavní důvod čtvrtfinálové prohry českého týmu s USA a konce zlatého snu na domácím mistrovství světa. "Už zápasy se slabými soupeři ve skupině, kterým jsme dali jen dva až tři góly, naznačily naše potíže se zakončováním. Na špatné střelbě jsme také skončili v utkání s USA v samostatných nájezdech," dodal čtyřiašedesátiletý Jiřík, jenž vedle tří startů na zimních olympijských hrách byl prvním evropským reprezentantem, který hrál v roce 1969 v kanadsko-americké NHL v dresu St. Louis Blues.

"Domnívám se, že složení hráčů na samostatné nájezdy mělo být jiné. Určitě měl jet Ručinský. A zřejmě neměl být zařazen na trestné střílení Dopita, který je sice výborným bojovníkem do pole, ale se střelbou měl na šampionátu rovněž problémy, neboť zaznamenal pouze jeden upachtěný gól," soudil bývalý internacionál, který je členem Klubu ligových střelců.

Oba poslední zápasy se zámořskými týmy Jiřík sledoval velmi pozorně. "Kanaďané proti nám hráli velmi nedisciplinovaně a hůře bruslili. Domnívali se však, že český tým porazí. Když zjistili, že jsme lepší, začali hrát surově. Výkon českého týmu proti Kanadě byl velmi dobrý a navodil optimismus, že není na mistrovství světa tým, který by nás zastavil," podotkl Jiřík, jenž se domnívá, že čeští hokejisté doplatili také na zařazení do slabší skupiny. Podle něj se ukázalo, že los byl z českého pohledu velmi nevýhodný. Čtvrtfinálový zápas proti USA byl prvním prubířským kamenem. "Na rozdíl od Kanaďanů hráli Američané velmi čistě, vypjali se proti nám k velmi dobrému výkonu, ještě lepšímu než v zápase se Slovenskem. Těžili z výborného výkonu brankáře Conklina. Po získání dvoubrankového náskoku jsme najednou nebyli schopni soupeře přehrát," řekl Jiřík, který označil vyřazení českých hokejistů za velmi kruté. "Je to určitě pro všechny hokejové příznivce šok. Deset dnů se na mistrovství světa hraje o ničem, potom přijde jeden zápas a po prohře je všechno ztraceno," dodal Jiřík.