Zprávy | Z archivu rubriky


Společnost Eurotel zřejmě spustí vysokorychlostní mobilní přístup na internet CDMA začátkem příštího týdne. Firma spolu s mateřským Českým Telecomem svolala na pondělí tiskovou konferenci, kde by měla oznámit zahájení komerční nabídky.

Zkušební provoz služby CDMA, která by měla fungovat v kmitočtovém pásmu starší mobilní sítě NMT, se protáhl kvůli rušení sousedních frekvencí. Rušeno tak bylo například televizní vysílání. "Rušení příjmu televizního vysílání bylo v dotčených místech vyřešeno na náklady Eurotelu. Případné další možné rušení bude odstraňováno obdobným způsobem," uvedl minulý týden předseda ČTÚ David Stádník.

Eurotel buduje CDMA v pásmu 450 MHz, které získal v roce 1991 na 20 let pro analogovou mobilní síť NMT s předčíslím 601. ČTÚ již dříve uvedl, že nebude kmitočty přidělovat dalším operátorům. Ti nepochodili ani s žádostí, aby Eurotel v okamžiku spuštění služby přišel s velkoobchodní nabídkou. "Žádosti tohoto druhu považujeme za předčasné, protože sami ještě zmíněnou službu neposkytujeme," řekla ČTK mluvčí Eurotelu Diana Dobálová.

Služba CDMA by měla umožnit připojení o rychlosti kolem 200 kbit/s, což je asi pěti- až desetinásobek současné rychlosti pro připojení z mobilního telefonu. Eurotel by měl službu nabízet i jako možnou alternativu služby Internet Express od mateřského Českého Telecomu.

Zákazníci mobilních operátorů mohou v současnosti využívat pro přístup na internet technologii GPRS. Ta je však pomalá a umožňuje rychlost kolem 50 kbit/s za cenu kolem 800 Kč měsíčně. ADSL začíná na rychlosti 512 kbit/s za cenu pod 1000 Kč včetně 350korunového paušálu za telefonní linku.

Program "Řekni NE drogám, řekni ANO životu" nemá podle vládní rady zabývající se problematikou drog za cíl snížení počtu narkomanů, ale spíše šíření názorů scientologů a matení široké veřejnosti. Kampaň scientologů zužuje prevenci na pouhé podepisování petic o městech bez drog, řekl ČTK ředitel sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové problematiky Josef Radimecký.

Mluvčí scientologů Vlastimil Špalek ČTK řekl, že zprávu, kterou vydala Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky nezná, proto se k ní nemůže vyjádřit.

Rada má k programu, který sekta pořádala během letošního i loňského června, v podstatě dvě hlavní výhrady. "V řadě zemí jsou scientologové vnímáni negativně jako sekta, v několika zemích jsou dokonce zakázáni, například v Německu," uvedl Radimecký. Je tedy podle něj otázkou, nakolik chtějí scientologové svou aktivitou přispět ke snížení počtu uživatelů drog, nebo zda se pouze snaží získat publicitu a etablovat se v české společnosti.

Druhým problémem je provádění scientologického protidrogového programu. Rada mu vytýká, že není v souladu se základními požadavky na primárně preventivní programy, mezi které patří dlouhodobost a systematičnost projektů, návaznost na další aktivity nebo odborná kvalifikace. Scientologové oslovují starosty měst kvůli podepisování petic a prevenci zužují na pouhé deklarace, míní Radimecký. "Kampaň dává falešnou informaci veřejnosti, že se problémy odstraní pouhým podpisem," uvedl. Materiály scientologů také podle něj obsahují zavádějící a vědecky nepodložená tvrzení.

Součástí letošního protidrogového programu scientologů bylo prohlášení Města bez drog, ke kterému se podpisem připojila řada představitelů obcí.

Po více než čtyřhodinovém jednání se v úterý lídři ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU shodli na programové části koaliční smlouvy nové vlády. V jakém poměru si strany staronové koalice mezi sebou rozdělí jednotlivá ministerstva a kdo je povede, však zatím není známo. Jednání o těchto otázkách jsou teprve v počátcích.

Za své priority považuje trojkoalice ochranu národních zájmů země v rámci Evropské unie, boj proti terorismu, hospodářský růst, podporu rodin s dětmi a vzdělanosti, boj s nezaměstnaností, korupcí a šedou ekonomikou, podporu venkova a ochranu životního prostředí.

O složení nové vlády, kterou povede nově jmenovaný premiér Stanislav Gross, se nyní bude jednat na oficiální i neoficiální úrovni až do neděle. Pokud bude vše pokračovat podle jejich představ, mohla by Grossova vláda požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry v polovině srpna.

Gross v pondělí uvedl, že ve vládě rozhodně zůstanou jeho straničtí kolegové - dosavadní ministr financí Bohuslav Sobotka a kultury Pavel Dostál. V úterý nicméně prohlásil, že žádný ministr nemá zatím vládní funkci jistou. Sobotkovo a Dostálovo jméno prý "pustil pod tlakem redaktora". Snahu utajit postup vyjednávání o personálním složení vlády vysvětluje nový premiér tím, že nechce předem uzavírat cesty k dohodám s koaličními partnery.

V sociální demokracii se dosud považovalo za pevné postavení ministryně školství Petry Buzkové (ČSSD). O práci a řízení ministerstva školství ale Gross jednal s vedením Akademie věd a zástupci vysokých škol.

V souvislosti s obsazením křesla ministra zdravotnictví se v minulých dnech mluvilo o tom, že Gross nabídne toto místo unionistům. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach však řekl Českému rozhlasu, že sociální demokraté křeslo ministra zdravotnictví US-DEU nepřenechají.

Jednou z nových tváří, která by se podle spekulací médií mohla objevit v Grossově vládě, je generální ředitel agentury CzechInvest Martin Jahn. Nestraník Jahn v těchto úvahách nejčastěji figuruje jako možný ministr průmyslu a obchodu, tedy nástupce Milana Urbana (ČSSD).

K rozdělení jednotlivých resortů mezi koaliční strany šéf lidovců Miroslav Kalousek znovu řekl, že se jeho strana spokojí s řízením tří ministerstev, jak tomu bylo dosud. Podle stranických lídrů existuje několik variant složení vlády, které musejí nejdřív probrat vedení všech tří stran budoucí koalice. Ještě odpoledne se sešlo vedení lidovců, o víkendu mají jednat také špičky sociálních demokratů.

Jestliže se koalici podaří shodnout se na složení nové vlády, prezident republiky by měl podle Ústavy jmenovat ty ministry, které mu designovaný premiér předloží. Může však nastat situace, že hlava státu bude mít k některé z navržených osob výhrady. Právníci, které dnes ČTK oslovila, připouštějí, že prezident by nejednal v rozporu s Ústavou, přestože další postup v tomto případě již nestanoví. Odborníci však naznačují, že je v zájmu prezidenta i premiéra najít nakonec shodu.