Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus byl v královském paláci v centru Osla přijat norským panovníkem Haraldem V., který na jeho počest rovněž uspořádal slavnostní oběd. Klaus s chotí Livií v Norsku zahájil dvoudenní návštěvu. Kvůli průjezdu české delegace byla uzavřena hlavní dálnice do norské metropole. O pobytu hlavy českého státu v zemi nicméně nemají místní občané možnost dozvědět se z tisku, protože zaměstnanci největších norských novin stávkují kvůli důchodové otázce.

S norskými politiky hovořil Václav Klaus o Evropské unie. Premiér Kjell Mange Bondevik uvedl, že Norsko, které zatím není členem Evropské unie, se zájmem pozoruje zapojování nových členských států do společenství. To by podle něj mohlo významně pomoci při rozhodování Osla o případném členství. Norové v referendu odmítli vstup do EU v roce 1994 poté, co už jejich vyspělá země měla vyjednaný vstup do společenství od 1. ledna 1995. Od té doby se vedou debaty, zda by Norsko mělo znovu o členství usilovat. Český prezident zopakoval svůj názor, že pro Českou republiku jako stát ležící ve středu Evropy poznamenaný čtyřiceti lety komunismu nebyla jiná možnost než do Evropské unie vstoupit. Vyjádřil ovšem své výhrady k rostoucí centralizaci a sjednocování Evropy. Přesto by sám sebe neoznačil za euroskeptika, dodal.

Kromě EU oba státníci mluvili o situaci v konfliktních oblastech, jako je Irák, Afghánistán či Blízký východ, a o bilaterálních vztazích mezi Českou republikou a Norskem. Shodli se na nutnosti obnovit důvěryhodnost západních demokracií v Iráku po skandálu s týráním iráckých vězňů v americké věznici v Bagdádu, přičemž hlavní slovo by měla mít OSN.