Zprávy | Z archivu rubriky


Počet vozidel pojištěných v rámci pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel, takzvaného povinného ručení, se letos snížil o 85.000 na 5,092 milionu. Pokles se udál v prvním čtvrtletí, ve druhém naopak počet pojištěných vozů stoupl o 16.000. Vyplývá to z databáze České kanceláře pojistitelů (ČKP). Největší nárůst počtu smluv zaznamenaly letos Kooperativa, a to o 105.000, a Česká podnikatelská pojišťovna, které přibylo 50.000 smluv. Kooperativa převzala počátkem roku klienty Pojišťovny České spořitelny, která se nyní soustředí pouze na životní pojištění.

Naopak nejvíce majitelů vozidel ukončilo pojištění u Allianz, a to 51.000, a Generali, kde to bylo 25.000. Mluvčí Allianz Milan Káňa přisoudil úbytek pojištěných vozidel "rychlosti" procesu předávání dat na ČKP. "V prvním pololetí a zvláště ve druhém čtvrtletí totiž počet smluv v našem kmeni povinného ručení rostl. Předpokládáme, že se tento nárůst projeví až v číslech za červenec 2004," poznamenal. V samotném druhém čtvrtletí vykázala největší změnu Česká pojišťovna, které vzrostl počet pojištěných vozů o 61.000. V prvních třech měsících přitom z její "flotily" ubylo 44.000 vozidel. "V prvním čtvrtletí šlo o reakci motoristů, kteří zaslechli vábení dumpingových cen v rámci reklamní kampaně jiných pojistitelů," řekl ČTK mluvčí ČP Václav Bálek. Druhé čtvrtletí podle něj již charakterizovala standardní situace na trhu.

Mezi důvody pohybu počtu pojištěných vozidel může podle dřívějšího prohlášení ředitele kanceláře Jakuba Hradce patřit například dočasné zimní odhlášení registrovaných vozidel z provozu. Dále mohlo jít o vyřazování starých vozidel z provozu či přechod vozidel do režimu, ve kterém není pojištění povinné. Počet vozidel v Česku ale roste, takže podle některých odborníků mohl loni stoupnout počet vozidel jezdících bez pojistky.

Pojišťovny na konci loňského roku při uzavírání smluv na letošek převratné změny počtu klientů nezaznamenaly. Některé pojišťovny přitom poprvé do cen zahrnuly i jiné faktory než obsah motoru či nehody způsobené řidičem. Povinné smluvní pojištění odpovědnosti za provoz vozidla provozuje po demonopolizaci systému čtvrtým rokem osm pojišťoven.

Na pěší zóně v centru Prahy, v ulici Na Příkopě, explodoval v neděli ve 12:30 granát, který zatím neznámý pachatel hodil na auto. Lehce raněno bylo 18 lidí, řekl ČTK mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř. Raněné, z nichž většina jsou cizinci, rozvezly sanitky do čtyř pražských nemocnic.

Premiér Stanislav Gross, který na místo činu dorazil, ČTK řekl, že se nejednalo o teroristický útok. "Šlo o kriminální čin, víceméně vyřizování účtů," uvedl Gross, který je zatím i ministrem vnitra. Podle něj je policie útočníkovi už na stopě. "Je dobrá šance, že pachatel bude zajištěn," řekl.

Zraněni byli především hosté restaurace Casino Royal, kteří seděli na venkovní zahrádce. Restaurace stojí na rohu ulic Na Příkopě a Havířská. Granát zasáhl bílý vůz Jeep Cherokee s americkou poznávací značkou z New Jersey. Policie auto zajistila a odvezla do Bartolomějské ulice. "Bylo štěstí, že střepiny byly ztlumeny pod tím autem, pod kterým granát vybuchl," uvedl Gross. Podle Uhlíře jde u raněných především o řezné, tržné a tržně zhmožděné zranění od střepin, plechu nebo skla.

Policie pachatele nemá, svědci ho popisují jako mladého muže, na místě byl údajně viděn již několikrát. Podle některých výpovědí jde o cizince, snad Bulhara. Podle Grosse bylo cílem jeho útoku skutečně zasažené vozidlo. K popisu pachatele nechtěl Gross nic bližšího sdělit, aby neohrozil vyšetřování. "Popis je ale dost solidní, je důvod k optimismu," dodal.

Všeobecná fakultní nemocnice přijala k ošetření sedm lidí, většinou cizinců, se zraněním nohou i rukou, které vypadá, jako by je způsobily broky. Ředitel nemocnice Pavel Horák ČTK řekl, že k operaci se připravuje jedna žena, která má broky ve stěně břišní. Lékaři chtějí zjistit, zda nemá porušenu také dutinu břišní. "Pokud se potvrdí, že jsou zranění všech pacientů lehká, mohli by být ještě v neděli propuštěni," řekl Horák.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady je pět cizinců, ortopedická ambulance ošetřila manželský pár z USA a jednoho Brita, na chirurgické ambulanci je anglický manželský pár. "Jsou to drobné zástřely, způsobená jakoby kousky šrapnelů, v hlavě, na nohou a rukou," řekla ČTK ředitelka nemocnice Marie Alušíková. U jednoho anglického pacienta je možná zraněno i rameno, pokud rentgen potvrdí hlubší zranění, bude hospitalizován, ostatní budou ještě v neděli podle ředitelky propuštěni. V Nemocnici na Františku byli ošetřeni v chirurgické ambulanci dva pacienti s lehčím zraněním. Bližší informace o zraněných přijatých do Fakultní nemocnice Motol se ČTK zatím nepodařilo získat.

Prezident Václav Klaus si chce osobně promluvit s některými kandidáty na ministry ve vládě premiéra Stanislava Grosse. Začátkem příštího týdne by měl Gross na Pražský hrad přinést jmenný seznam navrhované vlády, prezident si pak s některými kandidáty pohovoří. Nedá se zřejmě očekávat, že ten samý den, kdy Gross přinese seznam, Klaus vládu jmenuje.

Vyplynulo to z vyjádření mluvčího prezidenta Petra Hájka. V minulých dnech se předpokládalo, že Grossův kabinet by mohl být jmenován již v úterý, nyní se ale nad tímto termínem vznáší otazník. Spekuluje se o tom, že Klaus je složením Grossova kabinetu rozladěn. Hájek tyto spekulace nekomentoval. "Prezident se k tomu vyjádří, až ta vláda skutečně bude hotová," uvedl. Nechtěl odhadovat, zda prezident vládu jmenuje již příští týden.

"Myslím si, že začátkem týdne pan premiér přinese, bude-li ho mít, panu prezidentovi seznam členů nové vlády a pak asi o tom budou mluvit," řekl ČTK Hájek. Na víkend schůzka premiéra s prezidentem plánovaná není, dodal. Hájek považuje za pravděpodobné, že prezident si s některými ministerskými kandidáty ještě osobně promluví. Média spekulují, že Klaus není spokojen s tím, že v kabinetu by měl zůstat Cyril Svoboda (KDU-ČSL) jako ministr zahraničí, výhrady má prý i ke Karlu Kühnlovi (US-DEU), který se má stát ministrem obrany. Mluvčí prezidentské kanceláře neřekl, se kterými kandidáty do vlády si Klaus chce promluvit.

V Ústavě se praví, že prezident jmenuje členy vlády na návrh premiéra. Poslanec ČSSD a člen ústavně právního výboru sněmovny Zdeněk Jičínský ČTK řekl, že prezident teoreticky může jmenování některých ministrů oddalovat a komplikovat, ale ne zabránit. Klaus jmenoval Grosse premiérem 26. července. Tehdy řekl, že si nemyslí, že má prezident republiky obsazovat ministerské posty. "Ale oba se budeme snažit vyhnout něčemu, co bych nazval zřetelným, evidentním konfliktem, totálním, absolutním nesouhlasem s tím či oním jménem," uvedl tehdy Klaus. Ústřední výkonný výbor sociální demokracie velkou většinou hlasů podpořil vládu, kterou sestavil premiér a úřadující šéf strany Gross. V pondělí mají socialisté, lidovci a unionisté podepsat koaliční smlouvu.

Česká republika se posunula opět o něco blíž ke vzniku nového kabinetu. Premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross v ústředním výboru své strany obhájil vládu a koaliční smlouvu, kterou v uplynulých týdnech vyjednal s lidovci a unií. Pro hlasovala drtivá většina delegátů, ovšem vyhráno kabinet nemá. Někteří poslanci ČSSD dali i najevo, že s touto vládou a smlouvou spokojeni nejsou. Kabinet přitom bude ve sněmovně při hlasování o důvěře potřebovat každý hlas. V těchto dnech se navíc objevily spekulace, podle nichž není z Grossova připravovaného týmu nadšen ani prezident Václav Klaus. Prezident od začátku říkal, že nová vláda musí představovat skutečnou změnu a že nestačí jen kosmetické úpravy. Gross tvrdí, že se mu splnit podařilo. Osmnáctičlennou vládu už má víceméně složenou, nová má být třetina členů. Tři místa připadnou lidovcům, tři US-DEU a zbytek obsadí ČSSD.

Někteří sociální demokraté mají pocit, že místo, aby ve srovnání s odcházejícím kabinetem Vladimíra Špidly ČSSD ve vládě posílila, je tomu spíš naopak. Zklamalo je zejména to, že ve funkci ministra zahraničí pokračuje lidovec Cyril Svoboda a rozladila je i nominace unionisty Karla Kühnla na post ministra obrany. Gross je přesvědčoval o tom, že ČSSD má v kabinetu odpovídající prostor a že vyjednal to, co bylo možné. Nakonec získal hlasy drtivé většiny delegátů, nikoli ale všech. Oznámil, že přinejmenším od sociálnědemokratických členů vlády očekává, že se vzdají poslaneckých mandátů. Několika ministrům za ČSSD ale vzápětí udělil z různých důvodů výjimku. Vzdát mandátu se nemusí budoucí ministři práce Zdeněk Škromach, financí Bohuslav Sobotka a kultury Pavel Dostál. Lidovci a unionisté po svých ministrech složení mandátu nežádají. Obsazení vlády je téměř jasné, malý otazník se vznáší už jen nad ministerstvem zemědělství. Úřadující předseda ČSSD ale řekl, že se kloní k tomu ponechat v čele tohoto resortu Jaroslava Palase.

V pondělí mají socialisté, lidovci a unionisté podepsat koaliční smlouvu. Předpokládalo se, že již v úterý by mohl prezident kabinet jmenovat, momentálně je ale otázka, zda to tak bude. Václav Klaus si zřejmě bude chtít nejprve osobně promluvit s některými kandidáty na ministry.

Nová vláda by měla každý rok snížit počet úředníků ve státní správě o dvě procenta a provozní výdaje o pět procent. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl Milan Šimonovský (KDU-ČSL), který se má ve vládě Stanislava Grosse (ČSSD) stát ministrem dopravy a vicepremiérem.

Gross na začátku jednání sliboval, že se pokusí omezit počet ministerstev. Nakonec ale sestavil kabinet, který má mít 18 členů, tedy o jednoho víc než odcházející tým Vladimíra Špidly. Šimonovský uvedl, že některé úřady a ministerstva by v tomto volebním období či v jeho závěru mohla ještě zaniknout. Hovořil o tom, že na konci funkčního období by ministerstvo informatiky mohlo opět splynout s ministerstvem dopravy, také ministerstvo pro místní rozvoj by podle něj mohlo skončit, protože jeho úkoly čím dál tím víc přebírají kraje.

Příští tři týdny budou koaliční politici sestavovat programové prohlášení, kde by se měly sliby z koaliční smlouvy přetavit do konkrétních kroků. Z Šimonovského slov vyplynulo, že debatovat se bude i o novomanželských půjčkách na bydlení, Gross Mladé frontě Dnes řekl, že by se měly pohybovat kolem 200.000 korun. Lidovci podle Šimonovského navrhnou prodloužení rodičovské dovolené ze čtyř až do osmi let věku dítěte a rodinné spoření se státní podporou. Ve hře budou i daňové úlevy a společné zdanění manželů. Šimonovský uvedl, že to nejsou kategorické požadavky, vše je podle něj třeba dohodnout s partnery. Někteří odborníci však již nyní upozorňují na to, že najít peníze na splnění různých slibů o podporách rodin, vzdělávání, podnikání a dalších oblastí, bude hodně těžké. Šimonovský řekl, že kabinet by měl finance na své sliby čerpat hlavně z většího hospodářského růstu, který by podle něj příští rok mohl být o procento či procento a půl vyšší, než nyní odhadovaných 3,2 procenta. Vláda musí podle něj také zajistit, že mandatorní výdaje, třeba podporu v nezaměstnanosti dostane skutečně jen ten, kdo se snaží práci sehnat. Šimonovský odmítl, že by kabinet chtěl své sliby financovat třeba z výnosů privatizace Českého Telecomu.

Gross získal pro svou vládu podporu drtivé většiny ústředního výboru ČSSD. Vyjádření poslance Radima Turka a šéfa ústecké ČSSD Jaroslava Foldyny v ČT naznačila, že nakonec vládu podpoří zřejmě i celý poslanecký klub strany. Někteří poslanci k ní sice mají výhrady, ale Turek soudí, že "v tuto chvíli se samozřejmě budeme řídit tímto doporučením (ústředního výboru)". Sociálním demokratům vadí například unionista Karel Kühnl v čele ministerstva obrany. Foldyna poznamenal, že každý ministr je odvolatelný a řekl, že očekává "(politicky) horký podzim".

Ředitel civilní rozvědky, signatář Charty 77 a někdejší duchovní František Bublan vystřídá zřejmě v čele ministerstva vnitra nastupujícího premiéra Stanislava Grosse. Bublan stanul v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) v březnu 2001 a už půl roku po nástupu do funkce se musel vyrovnat s novou situací, která nastala po teroristických útocích na Spojené státy. V poslední době se třiapadesátiletý Bublan v médiích často vyjadřoval k práci tajných služeb, například v letos v dubnu mluvil o tom, jakou úlohu jeho úřad sehrál v případu unesených českých novinářů v Iráku. Více pozornosti ale vyvolal požadavek nejen civilní rozvědky na novou legislativní úpravu práce tajných služeb. Ty požadují snadnější a rychlejší přístup k informacím od státních orgánů i soukromých firem.

Bublan přitom řekl, že by nejraději šel podobnou cestou jako Němci, kteří přijali zvláštní protiteroristický zákon, který v případě podezření na možný útok rozšiřuje pravomoci státních orgánů. Proti rozšíření pravomocí tajných služeb se ale postavila část veřejnosti i opozice. Například šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, občanský demokrat Jan Vidím k tomu řekl, že požadavky tajných služeb jsou mnohonásobně nadsazené.

Jako šéf civilní rozvědky se Bublan stal jedním z aktérů takzvané "války tajných služeb". Koncem roku 2002 příslušníci Bezpečnostní informační služby (BIS) sledovali své kolegy z ÚZSI, na což si Bublan stěžoval u vedení BIS. Případem se zabývala Inspekce Bezpečnostní informační služby i Poslanecká sněmovna. Státní zástupce ale nakonec kauzu, kterou nejspíše pokynem ke sledování rozpoutal bývalý ředitel BIS Jiří Růžek, začátkem letošního roku odložil.

Právě z civilní kontrarozvědky přitom František Bublan do ÚZSI přišel. Do tehdejší Federální bezpečnostní informační služby přišel Bublan v roce 1991, tři roky pracoval jako řadový operativec, zpočátku se věnoval sektám. V letech 1994 až 1998 působil jako ředitel brněnského odboru BIS, následující tři roky byl ředitelem sekce civilní kontrarozvědky, mimo jiné koordinoval činnost krajských expozitur.

František Bublan se narodil 13. ledna 1951 v Třebíči, po gymnáziu studoval Vysokou školu zemědělskou, roku 1976 absolvoval Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. Dva roky působil jako duchovní, po podpisu Charty 77 přišel o státní souhlas a až do roku 1990 pracoval v dělnických profesích, mimo jiné jako řidič dodávky nebo sanitky. Je ženatý a má tři dospělé děti.

Dosluhující premiér Vladimír Špidla předá v nejbližších dnech svému nástupci ve Strakově akademii Stanislavu Grossovi agendu ministerského předsedy, uvolní mu kancelář na Úřadu vlády i nedalekou Kramářovu vilu. Nejmladší předseda vlády v historii země se stane i novým majitelem jednoho ze sedmi klíčů od trezoru v chrámu svatého Víta, kde jsou korunovační klenoty.

Dalších šest klíčů od nejvzácnějšího pokladu české historie mají v úschově prezident, pražský arcibiskup, předsedové obou komor parlamentu, děkan Metropolitní kapituly u svatého Víta a pražský primátor. Naposledy se všichni majitelé klíčů nebo jejich zástupci sešli u trezoru loni v létě, když byla svatováclavská koruna, žezlo, jablko, kříž a meč vystaveny za obrovského zájmu veřejnosti na Pražském hradě.

Odcházející premiér podle svých spolupracovníků stále dochází na Úřad vlády a chystá se na předání funkce. V programu má ještě několik rozhovorů s novináři i pracovní schůzky. V pondělí Špidlu i členy jeho vlády přijme v pražském Belvederu prezident Václav Klaus. Špidlův kabinet bude zemi spravovat do chvíle, než prezident oficiálně jmenuje nové ministry. Poté si chce Špidla vybrat dovolenou. Chystá se vyrazit do jižních Čech a na Šumavu. Bude se také připravovat na svoji novou funkci evropského komisaře, do níž nastoupí v listopadu. Špidla slíbil, že se zlepší v angličtině, plánuje také trénink na podzimní maraton.

Ve Strakově akademii již sice delší dobu vědí, že jejich novým šéfem se stane Gross, s napětím ale čekají, jaké si přivede spolupracovníky - zejména na funkci vedoucího Úřadu vlády, šéfa premiérské kanceláře či mluvčího vlády. Zřejmě to budou dosavadní blízcí spolupracovníci nastupujícího premiéra - mluví se o Zdeňku Šarapatkovi, Richardovi Dolejším a dalších. Úřad vlády zaměstnává přes 500 lidí. Každý předseda vlády si s sebou přivádí nejbližší spolupracovníky a poradce. Změny se dají očekávat i ve funkcích šéfů klíčových odborů, zatímco běžní úředníci zůstávají bez ohledu na to, kdo je zrovna premiérem.

Česká republika se posunula opět o něco blíž ke vzniku nového kabinetu. Premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross v ústředním výboru své strany obhájil vládu a koaliční smlouvu, kterou v uplynulých týdnech vyjednal s lidovci a unií. Pro hlasovala drtivá většina delegátů, ovšem vyhráno kabinet nemá. Někteří poslanci ČSSD dali i najevo, že s touto vládou a smlouvou spokojeni nejsou. Kabinet přitom bude ve sněmovně při hlasování o důvěře potřebovat každý hlas. V těchto dnech se navíc objevily spekulace, podle nichž není z Grossova připravovaného týmu nadšen ani prezident Václav Klaus. Prezident od začátku říkal, že nová vláda musí představovat skutečnou změnu a že nestačí jen kosmetické úpravy. Gross tvrdí, že se mu splnit podařilo. Osmnáctičlennou vládu už má víceméně složenou, nová má být třetina členů. Tři místa připadnou lidovcům, tři US-DEU a zbytek obsadí ČSSD.

Někteří sociální demokraté mají pocit, že místo, aby ve srovnání s odcházejícím kabinetem Vladimíra Špidly ČSSD ve vládě posílila, je tomu spíš naopak. Zklamalo je zejména to, že ve funkci ministra zahraničí pokračuje lidovec Cyril Svoboda a rozladila je i nominace unionisty Karla Kühnla na post ministra obrany. Gross je přesvědčoval o tom, že ČSSD má v kabinetu odpovídající prostor a že vyjednal to, co bylo možné. Nakonec získal hlasy drtivé většiny delegátů, nikoli ale všech. Oznámil, že přinejmenším od sociálnědemokratických členů vlády očekává, že se vzdají poslaneckých mandátů. Několika ministrům za ČSSD ale vzápětí udělil z různých důvodů výjimku. Vzdát mandátu se nemusí budoucí ministři práce Zdeněk Škromach, financí Bohuslav Sobotka a kultury Pavel Dostál. Lidovci a unionisté po svých ministrech složení mandátu nežádají. Obsazení vlády je téměř jasné, malý otazník se vznáší už jen nad ministerstvem zemědělství. Úřadující předseda ČSSD ale řekl, že se kloní k tomu ponechat v čele tohoto resortu Jaroslava Palase.

V pondělí mají socialisté, lidovci a unionisté podepsat koaliční smlouvu. Předpokládalo se, že již v úterý by mohl prezident kabinet jmenovat, momentálně je ale otázka, zda to tak bude. Václav Klaus si zřejmě bude chtít nejprve osobně promluvit s některými kandidáty na ministry.