Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban je připraven diskutovat o prodeji 16 procent akcií energetické společnosti ČEZ. On sám je stále proti tomuto prodeji, ale debata se podle něj vyloučit nedá. Celá společnost by se podle něj měla privatizovat poté, až se stane silným energetickým celkem ve střední a východní Evropě. Ministr to řekl novinářům na tiskové konferenci věnované evropským fondům. Prodej části akcií, který by podle odhadů mohl vynést asi 16 až 20 miliard korun, dlouhodobě podporuje ministr financí Bohuslav Sobotka. Ekonomický expert vlády Jan Mládek ve středu v médiích označil pokrok v privatizaci za jednu z priorit nové vlády. Podle Sobotky by měl stát k prodeji přistoupit pouze tehdy, pokud to pro něj bude výhodné, což však odmítl specifikovat.

Snaha privatizovat 16 procent akcií ČEZ je podle Urbana vedená snahou získat privatizační výnos, tedy další prostředky do veřejných rozpočtů. "Já nejsem příliš velkým zastáncem tohoto kroku, ale jsem připraven o něm diskutovat," řekl. Na středeční schůzce ekonomických ministrů, které se Urban neúčastnil, se hovořilo pouze o privatizaci Severočeských dolů a Telecomu. Za ten by vláda mohla získat přes 50 miliard korun.

Podle Mládka by chtěl kabinet pokročit v plánované privatizaci a za své priority považuje kromě privatizace Českého Telecomu právě prodej části akcií ČEZ, a to nejlépe na veřejných trzích. Načasování prodeje ale bude záviset především na tom, zda bude ČEZ úspěšný na Slovensku, kde stát privatizuje Slovenské elektrárne. ČEZ je tam jedním z pěti zájemců.

Na prodej 16 procent akcií je vhodná doba, soudí hlavní analytik společnosti Atlantik FT Jan Schiesser. Zájem o akcie ČEZ je nadále velmi silný a jejich současná cena na burze se přibližuje skutečné hodnotě. Vláda podle něj ani nemusí čekat na výsledek privatizace energetiky na Slovensku. Argument, že stát prodejem části akcií ztratí část své kontroly, je podle něj lichý. "Je úplně jedno, jestli bude mít stát 51 nebo 67 procent akcií. Na efektivní kontrolu ve společnosti stačí obvykle i daleko méně," řekl. Formu prodeje prostřednictvím trhu označil za ideální. Stát tak může získat peníze za dva až tři měsíce, tato forma prodeje je navíc levná. Získané prostředky by podle Schiessera měly být v ideálním případě použité na reformu důchodového systému nebo investice. Reforma však neexistuje a kvůli současnému složení kabinetu je údajně pravděpodobné, že alespoň část peněz z privatizace padne na spotřebu.

Cílem ČEZ je prostřednictvím akvizicí v Rumunsku, Polsku a na Slovensku vybudovat velmi silný energetický celek ve střední a východní Evropě. Podle Urbana je tato strategie naprosto správná. "Teprve poté, až se ČEZ stane významným subjektem v této části Evropy, tak myslím, že je možné uvažovat o nějakém spojení, o nějakém sňatku," uvedl. V červenci ČEZ získal skupinu tří bulharských rozvodných závodů za téměř devět miliard korun. S bulharskou stranou aktuálně jedná o konečné podobě smlouvy.

Česká mise se stala oficiálně součástí olympijské vesnice. Ve čtvrtek vpodvečer vystoupala na stožár v mezinárodní zóně vesnice za přítomnosti prezidenta republiky Václava Klause a za zvuků hymny česká vlajka. Před pátečním zahájením olympijských her bude dopoledne oficiálně otevřen také Český dům. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili téměř všichni přítomní čeští sportovci v Aténách. "Dostali to demokraticky nařízeno," uvedl s úsměvem šéf mise František Dvořák. Ze 78 reprezentantů, kteří dosud do Řecka přicestovali, chyběli pouze jachtaři a sportovní gymnastka Jana Komrsková. Ta v době slavnosti trénovala pódiové skladby za přítomnosti nebodujících sudích.

Prezident Klaus se po problémech se vstupem do vesnice krátce před ceremoniálem pozdravil se všemi sportovci a posadil se do první řady hned vedle ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petry Buzkové. Hlava státu byla na olympijských hrách naposledy v Moskvě v roce 1980. Česká vlajka vystoupala na stožár hned po zástavách Gruzie, Grenady, Seychelských ostrovů a Surinamu.

"Bylo to přiměřené. Pro sportovce, nikoliv pro papaláše," ohodnotil slavnost prezident. Souhlasil by i s benevolentnějšími bezpečnostními kontrolami. "Jsou dost přísní, ale to asi musí být," připustil. "Jestli to zdržuje? Mě ani moc ne," usmíval se. Ale to se spletl, neboť při vstupu do olympijské vesnice ho voják nepustil a nedbal na to, že mluví s prezidentem. "Nemáte příslušnou akreditaci, je mi líto, nepustím vás," řekl strážce brány. To byla chvíle pro atašé výpravy Anabellu Stenguovou, jež zvedla telefon a povolení vyřídila. Prezident mohl "podmínečně", než akreditace dorazí, vstoupit na olympijskou půdu mezi sportovce. "K tomu není co dodat, je to naprosto správné," komentoval kuriózní situaci prezident. Mezi sportovce Klaus zavítal v šedém obleku, sako si po chvíli v horkém dnu hodil před rameno. Žádný sportovec se neopomněl s hlavou státu vyfotit, pro mnohé to bylo vůbec první setkání s prezidentem. "Prvně jsme se potkali před olympiádou na Hradě," řekl plavec Květoslav Svoboda, český vlajkonoš.

"Držím všem palce, je to ale jen sport a ten je vrtkavý," uvedl v rozhovoru s českými novináři prezident. Zatím se stihl pouze ubytovat a poobědvat s českým konzulem. Nyní ho čeká recepce na ambasádě a setkání s velvyslancem. V pátek zavítá do Českého domu a odpoledne půjde na slavnostní zahájení. Během víkendu se chystá na veslování, basketbal, cyklistiku a střelbu.

"Jako bývalý basketbalista tam nemohu chybět," glosoval sobotní večerní zápas českých žen proti Španělsku. "Na cyklistice též," připomněl, že nedávno v Praze předával cenu za vítězství při exhibici na Václavském náměstí Ondřeji Sosenkovi. "A na střelbě je prý šance na medaili," řekl zasvěceně. Přál si, aby se česká hymna v Aténách ještě hrála. "Aspoň párkrát," dodal.

Sportovci jej při různých setkáních od začátku roku přesvědčovali, aby se jako první prezident po 24 letech na olympijských hrách objevil. "Tak jsem jim to slíbil," prohlásil Klaus. Termín si ale vybírat moc nemohl. "Měl jsem na tento víkend pozvání také od řeckého prezidenta," vysvětlil. Jako premiér byl už na zimních hrách v Lillehammeru, kde zažil při běžeckých soutěžích mráz minus 25 stupňů Celsia. "A tady mě čeká kolem pětatřiceti. To jsou ale diametrální rozdíly. Asi nebudu dbát v dalších dnech na protokol a vezmu si kraťasy," prohlásil Klaus s úsměvem. Věří, že by se olympijské hry mohly v roce 2020 konat v Praze. "Sice byly problémy s dostavěním hokejové haly, ale stihlo se to v pořádku. A u Řeků to nebylo jiné," porovnal.

Vláda chce řadu opatření a podpor, jež by měly být součástí jejího programového prohlášení, platit z fondu rozvoje bydlení, který není součástí státního rozpočtu. Takto by kabinet mohl financovat například novomanželské půjčky na bydlení, řekl ČTK vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Vláda by tak mohla vydat více miliard, aniž by zvýšila schodek rozpočtu. Přísnější vyplácení sociálních dávek by zase podle Jahna mělo umožnit v příštím roce zvýšení životního minima a tím i některých dávek. Podle Jahna je možné, že fond bydlení získá peníze i z nových privatizací, ty by však měly být určeny především na financování fondu dopravní infrastruktury. Privatizovat by se měly Severočeské doly a Český Telecom.

Proti návrhům na další utrácení je však ministr financí Bohuslav Sobotka. Ten po jednání s Jahnem, ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem a ministrem bez portfeje Jaroslavem Burešem vyjádřil přesvědčení, že programové prohlášení ještě dozná změn. Každý ministr, který navrhuje další úlevy a výhody, by podle něj měl zároveň říct, kde bude škrtat, aby získal volné prostředky.

Nová vláda zřejmě nebude hýbat se sazbami daně z přidané hodnoty, řekl Martin Jahn. Dřívější návrh bývalého ministra pro místní rozvoj a nynějšího ministra spravedlnosti Pavla Němce na přesun ubytovacích a stravovacích služeb do nižší sazby DPH se tak do vládního prohlášení s největší pravděpodobností nedostane a tyto služby budou nadále zdaněny sazbou 19 procent. Zároveň se nebudou snižovat ani sazby pojistného na sociální a zdravotní pojištění, které patří k nejvyšším v Evropě. Určitou úlevu by ale mělo přinést zavedení stropů pro platby sociálního a zdravotního pojištění. Program by měl také obsahovat priority, které si vytyčil Jahn, například zjednodušení administrativy pro podnikatele, zákon o konkurzu a vyrovnání či urychlení zápisů do obchodního rejstříku.