Zprávy | Z archivu rubriky


Irácký ministr vodních zdrojů Abdal Latíf Rašíd doporučuje českým podnikatelům, aby se ucházeli o zakázky při obnově Iráku přímo v zemi a na místě prozkoumali příležitosti pro své firmy. Konkurence je podle něj velká a české podniky by neměly s nabídkami otálet. Uvedl to na pátečním semináři, který uspořádala Česko-arabská obchodní komora za účasti zhruba padesátky podnikatelů. Rašíd doporučuje vytvoření podnikatelské instituce, která by v brzké době Irák navštívila. Na čtvrtečním setkání s ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem se například obě strany dohodly na uspořádání mise do Bagdádu pod vedením ministerstva. "Nyní je v Iráku například tým italských expertů, který sleduje možnosti v oblasti vodní energetiky," řekl Rašíd.

Podle náměstka iráckého ministra pro plánování je v současné době téměř celý irácký průmysl ve špatném stavu. Nemocnicím chybí zdravotnická technika, mnohé podniky jsou zanedbané co se týče investic. Vedle absence nových technologií a výrobních postupů je jedním z důvodů stavu i poválečné rabování, které v některých případech úplně zastavilo produkci.

Pro obnovu země využije irácký rozpočet prostředky z prodeje ropy, které Rašíd na příští rok odhaduje na 30 miliard dolarů. Dalšími zhruba 50 miliardami přispějí jiné státy. "Toto chceme využít k rozvoji země a budování nového Iráku," řekl. Mnoho zakázek i díky levné pracovní síle získávají podle něj irácké podniky. Těm však mnohdy chybějí nové metody práce, technologie či stroje a právě v dodávkách takovýchto výrobků shledává Rašíd prostor pro české dodavatele.

Například ve vodním hospodářství má Irák několik projektů na výstavbu přehrad a vodních elektráren. "Irák se potýká s velkým nedostatkem elektřiny," uvedl Rašíd. V současné době země provozuje elektrárny s instalovaným výkonem 2500 megawattů a potřebuje 20.000 MW. Českým podnikům se získat nové zakázky v Iráku dosud příliš nepodařilo. Za úspěch však český velvyslanec v Iráku Martin Klepetko považuje navázání kontaktů. "Následující období by mělo přinést konkrétní projekty, které jsou zatím sporadické," řekl.

Obchodní výměna mezi Českou republikou a Irákem v poslední době stoupá. Za celý uplynulý rok směřovalo do Iráku zboží a služby za 130 milionů korun, za prvních šest měsíců letošního roku objem stoupl na 169 milionů. Import je proti exportu naopak téměř nulový.

Páteční data o výrobní inflaci jsou dalším signálem, že Česká národní banka zřejmě zvýší úrokové sazby již v srpnu, míní hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Dražší koks a kovy v červenci vyhnaly ceny v průmyslu na devítileté maximum. Vzhledem k poslednímu vývoji na světovém trhu s ropou je podle něj téměř jisté, že růst cen výrobců není u konce. "Údaje jen potvrzují, že s pravděpodobností hraničící s jistotou zvýší ČNB své sazby již v srpnu. Zřejmě se ale navíc urychlí na finančním trhu očekávání dalšího čtvrtprocentního zvýšení repo sazby, k němuž by tak mohlo dojít možná již v září," řekl Sobíšek ČTK.

Výrobní ceny v průmyslu vzrostly v červenci o 7,3 procenta, což bylo nejvíce od listopadu 1995. Proti předchozímu měsíci ceny zpomalily tempo růstu na 0,8 procenta. Vyšší ceny v průmyslu jsou předzvěstí budoucího růstu spotřebitelských cen. Cenové tlaky v podnikové sféře nadále rostou, přičemž příčiny růstu jsou podle ekonoma stejné již řadu měsíců. Faktorem číslo jedna je cena ropy. Významnou úlohu ovšem hraje také obrovská poptávka po oceli, která žene nahoru nejen cenu ocelářských výrobků, ale také cenu koksu. "Vysoká důležitost výroby kovů v tuzemské ekonomice na jedné straně pomáhá průmyslu dosahovat v poslední době výborných výsledků, na druhé straně tlačí index cen výrobců výš než v zemích s nižším podílem zpracování kovů," uzavřel Sobíšek.

Asi 15 Ukrajinců protestovalo v pátek v Praze před velvyslanectvím své vlasti proti nedávnému policejnímu zásahu při studentských nepokojích ve městě Sumy. Prohlášení s požadavky od demonstrantů převzal jeden z úředníků zastupitelského úřadu. Protestní akci uspořádalo sdružení Fórum Ukrajinců. Nepokoje v Sumách vypukly poté, co ukrajinský prezident Leonid Kučma podepsal dekret o sloučení tří místních univerzit v jednu. Studenti a pedagogové tento krok považovali za omezení nezávislosti akademických institucí. Kučmovo rozhodnutí přiživilo protivládní nálady mezi studenty, z nichž se mnozí kloní k opozici.

Posluchači a pedagogové uspořádali několik demonstrací. Minulý pátek se vypravili na protestní pochod do Kyjeva, vzdáleného 340 kilometrů. Zasáhlo proti nim 200 policistů. Několik účastníků bylo zbito, mnozí byli zadrženi. Prezident Kučma v úterý sporný dekret o sloučení tří univerzit zrušil. "Podporujeme studenty a vystupujeme proti porušování lidských práv na Ukrajině. Chceme, aby tomuto problému věnovalo větší pozornost i mezinárodní společenství," řekl předseda Fóra Ukrajinců Boris Čykulaj.

Protestující požadovali potrestání osob odpovědných za zásah. Na jednom z transparentů vyzývali ukrajinští studenti Univerzity Karlovy svou vládu, aby přestala páchat bezpráví v Sumách. Na druhém stálo: "Pryč se zločinnou vládou. Popis sumských událostí si mohou zájemci přečíst na stránkách studentů ze Sum na adrese www.sumy-bespredel.info."

Koalice se zatím nedopracovala k definitivní verzi programového prohlášení nové vlády. Lidovci mají k nynějšímu textu výhrady, ČSSD ale dává najevo, že se zásadními úpravami už nepočítá. Přesto se zdá, že rozpory nebudou nepřekonatelné, takže příští týden by mohla koalice jednání uzavřít a 24. srpna by sněmovna hlasovala o důvěře kabinetu.

Schůzku vedení koaličních stran plánovanou původně už na pátek politici odložili, s největší pravděpodobností na pondělí. O odklad požádali lidovci, podle nich je třeba ještě zvážit, zda má na všechny slibované úlevy, podpory a půjčky státní pokladna peníze. Například místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal uvedl, že pro jeho stranu je nepřijatelné, aby zdrojem peněz pro sociální dávky byly výnosy privatizace. Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross ale řekl, že příjmy z privatizace budou směřovat "do investic a rozvoje budoucnosti státu", to je do výstavby dopravní infrastruktury, ale i bytové výstavby. Sporným momentem zatím zůstává podle některých informací například to, zda by měl stát přispívat rodičům na školní pomůcky dětí.

Koaliční devítka v pátek sice nejednala, ale o vládním programu se hovořilo v ČSSD. Na jednání poslanců, senátorů a členů předsednictva strany současný text v zásadě obstál. "Odpovídá to sociálnědemokratickému programu, řekl bych, že i v klubu je to na spokojenost," uvedl například poslanec Karel Šplíchal.

Na tom, aby byl text přijatelný pro celou koalici, by měli ještě před jednáním koaliční devítky zapracovat straničtí vyjednavači, kteří se pokusí odstranit sporné body. "Musíme zvážit, zda opravdu všechny priority jsou ve svém součtu finančně realizovatelné," řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Gross uvedl, že mu jde o totéž, návrh programu podle něj ještě analyzuje ministerstvo financí. "Nemám v úmyslu slibovat nic, aniž bychom nebyli schopni ty věci realizovat," dodal premiér.

Vysocí představitelé malajské armády se tento týden blíže seznamovali s možnostmi českého pasivního sledovacího systému Věra. Zájem prý ale mají i o další české výrobky určené pro armádu. O Věru projevila už dříve zájem Čína, proti tomuto obchodu ale protestovaly Spojené státy a tak se nakonec neuskutečnil. "Mohu potvrdit, že tady ta delegace je a že mají o Věru zájem," řekl ČTK náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva. Dále o celé věci nechtěl mluvit. "Byli u nás ve čtvrtek, mimo jiné se zajímali o pasivní systémy," prohlásili představitelé pardubické společnosti ERA, která radiolokátor vyrábí. Ani oni neposkytli více informací. Malajská delegace má být v Česku do neděle.

O návštěvě malajské delegace informovaly Hospodářské noviny s tím, že pokud bude tato asijská země chtít koupit radiolokátor či jiné vojenské zařízení, bude obchod muset projít složitým schvalováním několika ministerstev. Před několika měsíci stát zablokoval chystaný prodej šesti Věr do Číny, proti kterému protestovaly Spojené státy. Ty pak oznámily, že mají samy o radar zájem. Podle lidí z ministerstva obrany by však bylo nedostatečným řešením, pokud by USA chtěly získat pouze jeden radar k testování. Obchod s Čínou se totiž týkal zřejmě šesti kusů tohoto zařízení, které je nástupcem známého sledovacího systému Tamara. O Tamaře se říkalo, že dokáže odhalit i americké "neviditelné" letouny Stealth.

Malajsie má v současnosti problémy především s radikálními muslimskými bojůvkami. Někteří jejich členové absolvovali výcvik v téborech Al-Káidy v Afghánistánu a mají na svědomí únosy, bombové útoky a další teroristickou činnost.

Česká mise se stala oficiálně součástí olympijské vesnice. Ve čtvrtek vpodvečer vystoupala na stožár v mezinárodní zóně vesnice za přítomnosti prezidenta republiky Václava Klause a za zvuků hymny česká vlajka. Před pátečním zahájením olympijských her bude dopoledne oficiálně otevřen také Český dům. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili téměř všichni přítomní čeští sportovci v Aténách. "Dostali to demokraticky nařízeno," uvedl s úsměvem šéf mise František Dvořák. Ze 78 reprezentantů, kteří dosud do Řecka přicestovali, chyběli pouze jachtaři a sportovní gymnastka Jana Komrsková. Ta v době slavnosti trénovala pódiové skladby za přítomnosti nebodujících sudích.

Prezident Klaus se po problémech se vstupem do vesnice krátce před ceremoniálem pozdravil se všemi sportovci a posadil se do první řady hned vedle ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petry Buzkové. Hlava státu byla na olympijských hrách naposledy v Moskvě v roce 1980. Česká vlajka vystoupala na stožár hned po zástavách Gruzie, Grenady, Seychelských ostrovů a Surinamu.

"Bylo to přiměřené. Pro sportovce, nikoliv pro papaláše," ohodnotil slavnost prezident. Souhlasil by i s benevolentnějšími bezpečnostními kontrolami. "Jsou dost přísní, ale to asi musí být," připustil. "Jestli to zdržuje? Mě ani moc ne," usmíval se. Ale to se spletl, neboť při vstupu do olympijské vesnice ho voják nepustil a nedbal na to, že mluví s prezidentem. "Nemáte příslušnou akreditaci, je mi líto, nepustím vás," řekl strážce brány. To byla chvíle pro atašé výpravy Anabellu Stenguovou, jež zvedla telefon a povolení vyřídila. Prezident mohl "podmínečně", než akreditace dorazí, vstoupit na olympijskou půdu mezi sportovce. "K tomu není co dodat, je to naprosto správné," komentoval kuriózní situaci prezident. Mezi sportovce Klaus zavítal v šedém obleku, sako si po chvíli v horkém dnu hodil před rameno. Žádný sportovec se neopomněl s hlavou státu vyfotit, pro mnohé to bylo vůbec první setkání s prezidentem. "Prvně jsme se potkali před olympiádou na Hradě," řekl plavec Květoslav Svoboda, český vlajkonoš.

"Držím všem palce, je to ale jen sport a ten je vrtkavý," uvedl v rozhovoru s českými novináři prezident. Zatím se stihl pouze ubytovat a poobědvat s českým konzulem. Nyní ho čeká recepce na ambasádě a setkání s velvyslancem. V pátek zavítá do Českého domu a odpoledne půjde na slavnostní zahájení. Během víkendu se chystá na veslování, basketbal, cyklistiku a střelbu.

"Jako bývalý basketbalista tam nemohu chybět," glosoval sobotní večerní zápas českých žen proti Španělsku. "Na cyklistice též," připomněl, že nedávno v Praze předával cenu za vítězství při exhibici na Václavském náměstí Ondřeji Sosenkovi. "A na střelbě je prý šance na medaili," řekl zasvěceně. Přál si, aby se česká hymna v Aténách ještě hrála. "Aspoň párkrát," dodal.

Sportovci jej při různých setkáních od začátku roku přesvědčovali, aby se jako první prezident po 24 letech na olympijských hrách objevil. "Tak jsem jim to slíbil," prohlásil Klaus. Termín si ale vybírat moc nemohl. "Měl jsem na tento víkend pozvání také od řeckého prezidenta," vysvětlil. Jako premiér byl už na zimních hrách v Lillehammeru, kde zažil při běžeckých soutěžích mráz minus 25 stupňů Celsia. "A tady mě čeká kolem pětatřiceti. To jsou ale diametrální rozdíly. Asi nebudu dbát v dalších dnech na protokol a vezmu si kraťasy," prohlásil Klaus s úsměvem. Věří, že by se olympijské hry mohly v roce 2020 konat v Praze. "Sice byly problémy s dostavěním hokejové haly, ale stihlo se to v pořádku. A u Řeků to nebylo jiné," porovnal.