Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident republiky Václav Klaus zaslal soustrastný dopis manželce bývalého trenéra české hokejové reprezentace Ivana Hlinky, který zemřel po tragické autonehodě u Karlových Varů. Klaus v něm ocenil Hlinku jako člověka a vyzdvihl také jeho úspěchy, kterých legendární hráč a kouč dosáhl doma i v zahraničí. Tragická nehoda, po níž dnes zemřel trenér hokejové reprezentace Ivan Hlinka, těžce dolehla na severočeský Litvínov. Slavný rodák zůstal městu po celý život věrný, ve čtvrti Hamr postavil rodinný dům. Byl dlouholetým hráčem a manažerem hokejového klubu v Litvínově, kde měl spoustu přátel. Radnice mu za jeho zásluhy o zviditelnění města v tuzemsku i zahraničí udělila titul čestného občana. První reakcí na zprávu o Hlinkově tragické smrti byl němý úžas. Ve smuteční síň slávy Ivana Hlinky se proměnil vestibul litvínovského zimního stadionu, nad nímž od odpoledne vlaje černý prapor. Každý z fanoušků sem může přijít uctít památku muže, který byl největší osobností v historii litvínovského hokeje.

Po dnešním tragickém úmrtí Ivana Hlinky vyjádřil jeho rodině hlubokou soustrast i Craig Patrick, generální manažer hokejistů Pittsburghu Penguins, které český trenér v nedávné minulosti vedl. Na Hlinkův přínos prý v americkém týmu nikdy zapomenou. Hlinka se v NHL před svým trenérským angažmá v Pittsburghu prosadil i jako hráč. V letech 1981 až 1983 oblékal dres Vancouveru.

Plavkyně Ilona Hlaváčková postoupila do semifinále na 100 metrů znak. "Semifinále je úspěch, ať to dopadne jakkoliv. Postoupit do finále bude hodně těžké," uvedla mistryně Evropy z poloviční trati. Výkonem 1:01,95 minuty zaostala pouze 21 setin za vlastním českým rekordem z loňské univerziády v Tegu. Do semifinále na 200 metrů volný způsob se dostal i Květoslav Svoboda. Jednadvacetiletý znojemský plavec skončil časem 1:49,25 minuty v poslední osmé rozplavbě pátý a mezi postupující šestnáctku se bezpečně vešel. Česká zástupkyně v nedělním programu plaveckých disciplín Kristýna Kyněrova se v závodě na 400 metrů volný způsob do finále nekvalifikovala. S časem 4:21,12 skončila ve své rozplavbě až poslední a celkově obsadila 30. místo. Na poslední postupující Japonku Sačiko Jamadaovou ztrácela přes 12 sekund.

Roli favorita splnila i stříbrná párová čtyřka z loňského mistrovství světa David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas a David Kopřiva, kteří si bez větších problémů zajistili postup do semifinále. Čeští veslaři vyhráli svou rozjížďku a dosáhli celkově nejlepšího času. Přímo do semifinále tak postoupilo pět ze sedmi českých lodí. Jirka, Hanák, Karas a Kopřiva navíc překonali časem 5:40,83 minuty dosavadní olympijské maximum, které držela německá čtveřice André Willms, Andreas Hajek, Stephan Volkert a Michael Steinbach z Barcelony 1992. Vedle párové čtyřky si již v sobotu zajistili přímý postup do dalších bojů skifaři Miroslava Knapková a Václav Chalupa, dvojskif Ondřej Synek, Milan Doleček mladší a čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Petr Vitásek, Jan Schindler a Jakub Makovička. Ti by měli bojovat o finálovou účast ve středu, zbývající stříbrná posádka z loňského mistrovství světa poté o den později.

První vítězství na olympijských hrách mají za sebou i plážové volejbalistky Eva Celbová a Soňa Nováková. Ve svém úvodním vystoupení v Aténách porazily holandskou dvojici Rebekka Kadijková, Marrit Leenstraová 21:19 a 21:16. Ve skupině A je čekají ještě Japonky a americké favoritky, do osmifinále může postoupit s příznivou bilancí i pár ze třetího místa.

Čeští stolní tenisté Petr Korbel a Richard Výborný v prvním kole čtyřhry na olympijských hrách hladce porazili Momeho Babungua a Joseho Luyindulu z Konga 4:0. V dalším zápase se v pondělí střetnou s ruskou dvojicí Dmitrij Mazurov a Alexej Smirnov. České stolní tenistky Renáta Štrbíková a Alena Vachovcová si na olympijských hrách v prvním kole čtyřhry poradily s brazilským párem Mariany Nonakaová, Ligia Silvaová-Santosová a zvítězily 4:2. Ve druhém kole se české reprezentantky střetnou se čtrnáctými nasazenými Chorvatkami Tamarou Borošovou a Cornelií Vaidovou, které měly na úvod volný los. Utkání je plánované na pondělí od 13 hodin.

Česká reprezentantka Lenka Šmídová figuruje po dvou z jedenácti rozjížděk jachtařské olympijské regaty na jedenácté pozici. V prvním měření sil nejlepších závodnic ve třídě Evropa skončila jedna z medailových nadějí české výpravy desátá, v druhé jízdě jí patřilo čtrnácté místo. Závod jachtařů ovlivňoval silný vítr, kvůli němuž byl start některých jízd posunut. S nepřízní počasí se ve třídě Laser musel vyrovnat i další český reprezentant Martin Trčka, který je po dvou jízdách pětatřicátý.