Zprávy | Z archivu rubriky


Několik stovek bývalých politických vězňů si v sobotu v Jáchymově připomnělo oběti komunistického teroru. Akce Jáchymovské peklo se letos konala popatnácté. Zločiny komunismu podle bývalých vězňů dosud zůstávají nepotrestány. Dvoudenní setkání pokračovalo mší a manifestačním průvodem k památníku obětí komunismu. Skupina bývalých vězňů při odpočítávaní "levá dva" přišla až před kostel sv. Jáchyma. "Říkalo se tomu různě. Třeba buzerantský pochod, protože jsme byli lanem svázáni tak těsně k sobě, že jsme se navzájem museli dotýkat," popsal někdejší praktiky dozorců Jaroslav Kopáček, který v komunistických pracovních táborech strávil šest z deseti let, ke kterým byl odsouzen za protistátní činnost. Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naďa Kavalírová varovala před tím, aby se na zločiny komunismu zapomínalo. "Prokázání trestní odpovědnosti těch, kteří se na procesech proti lidskosti a likvidačních snahách podíleli, musí být jedním z cílů konfederace," řekla. Právě jáchymovské tábory měly podle jejích slov jediný cíl: likvidaci vězňů s maximálním využitím jejich pracovní síly.

Politickým vězňům ale chybejí i zákony, které by zohledňovaly jejich postavení ve společnosti. "Usilujeme o spravedlivé uznání důchodových nároků novodobých otroků oproti zvýhodnění jejich otrokářů," uvedla Kavalírová. Konfederace chce dál prosazovat uznání třetího odboje a přijetí zákona o nucených pracích. Setkání se letos zúčastnilo více politiků než v předchozích letech, mimo jiné i předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek a ministr zahraniční Cyril Svoboda. Podle senátora Jiřího Lišky z ODS je ale stále řada politiků, kteří se s komunismem odmítají vypořádat. Jan Zahradil (ODS) na dotaz ČTK přiznal, že zákony, které požadují bývalí političtí vězni, se ani za 15 let nepodařilo prosadit. "Je to jeden z největších dluhů, které politická elita v tomto státě má," řekl.

Archeologové mají další nová svědectví o tom, že Český Dub patřil k vůbec nejstarším městům v Libereckém kraji. Objevili zde pravděpodobně část knížecího sídla, píše sobotní liberecká příloha Mladé fronty Dnes. "V jižní městské části Starý Zámek jsme při opravě kanalizace objevili zbytky zemnice, což je zahloubený objekt, nejspíš dům, z dvanáctého století," řekla MfD Jana Veselá-Žegklitzová z Archeologického ústavu Akademie věd. Pravděpodobně šlo o jakési zázemí nejstaršího zdejšího osídlení zvaného Vladislavice. Byl to hrad založený ve 12. století českým knížetem Vladislavem I. "O něm existují písemné zmínky, ale dlouho jsme nevěděli, kde byl. Teď už je jasné, že v Českém Dubu," uvedla Veselá-Žegklitzová. Archeologové jámu na nádvoří vedle mateřské školy zakreslí, zaměří a zdokumentují. Pak ji dělníci zasypou. Na řadu přijde mravenčí práce s uspořádáním předmětů, které se v jámě našly. Byly tam stovky keramických střepů z nádob a také jedna ostruha. Podle archeoložky nynější objevy nejsou náhodné. Dub je z historického hlediska jednou z nejzajímavějších lokalit kraje a výzkumy se zde konají již řadu let. "Dá se říci, že pokaždé, když tu začnou něco stavět, hloubit či opravovat, vynoří se úžasné věci," poznamenala Veselá-Žegklitzová. Vloni například archeologové při vykopávkách kolem zdejší johanitské komendy nalezli v jednom z hrobů dvojramenný románský kříž v koženém vaku, který měl zemřelý na rameni. Jde o naprostý archeologický unikát.

Disciplinární komise dnes vynesla na svém mimořádném zasedání první tresty v korupční aféře v první fotbalové lize. Sudí Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Václav Zejda a Bohuslav Krátký mají podle jejího rozhodnutí zakázanou činnost výkonu rozhodčího a všech svazových funkcí na 24 měsíců. Hruška byl potrestán za vyžadování úplaty, zbývající trio pak za její přijetí. Všichni navíc dostali pokutu 50 tisíc korun. Případ pátého obviněného sudího Josefa Dvořáčka, který v aféře rovněž figuruje, byl odročen na 24. června. Ve stejný den se bude rozhodovat i o osudu Synotu. Komise na toto zasedání předvolala bývalého sportovního ředitele Synotu Jaroslava Hastíka a navíc i svazového delegáta Pavla Spišiaka, jehož jméno se prý také objevilo v policejních spisech.

Svazová disciplinární komise, jejíž šéf Alexander Károlyi měl možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu, dnes vynesla maximální tresty. Začnou pro distancované sudí platit už od soboty. "Tresty jsou na nejvyšší hranici, protože jednání rozhodčích považujeme za velmi závažné," řekl po zasedání komise ČTK Károlyi. "Disciplinární komise vycházela z usnesení specializovaného policejního útvaru pro boj s korupcí a okresního státního zástupce. A důkazy považujeme za dostatečné k tomu, abychom mohli takto rozhodnout," dodal Károlyi.

Potrestaní sudí se podle něj zatím nevyjádřili k možnosti svého odvolání, ale před komisí prý svorně tvrdili, že se cítí být nevinní. Po čtvrté hodině odpolední rozhodčí opouštěli jednání disciplinárky před zástupci médií s kamennými výrazy a bez jakéhokoliv komentáře k verdiktu.