Zprávy | Z archivu rubriky


Vůbec poprvé se v pátek sešli členové etického panelu České televize. Pětičlenný poradní orgán generálního ředitele, který je složen z nezávislých odborníků, na svém premiérovém zasedání zatím o žádné konkrétní kauze nejednal - tedy ani o stížnosti pražského primátora Pavla Béma na reportáže ČT o povodních v roce 2002, odvysílané na přelomu loňského a letošního roku. "Členové jednali o formách činnosti, o jednacím řádu panelu," řekl ČTK mluvčí ČT Martin Krafl. Primátorovou stížností se etický panel zabývat bude. Jeho členové v pátek podle Krafla získali veškeré informace k reportážím, na něž si Bém stěžoval. Primátor ve své stížnosti poukázal na faktické nesrovnalosti v reportážích a také zpochybnil autenticitu některých zvukových záznamů, které v reportážích zazněly. Generální ředitel Jiří Janeček možnost falzifikace jednoznačně odmítl, několik nejasností v reportážích však uznal. Členové také v budoucnu zvolí ze svého středu předsedu, který bude vystupovat za panel před veřejností a tlumočit jeho názory. Další zasedání panelu se uskuteční 28. června.

V pětičlenném etickém panelu ČT zasedá profesor Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a advokát Petr Hajn, předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, předseda nevládní neziskové organizace Sdružení obrany spotřebitelů František Lobovský a dva novináři - Jiří Peňás z časopisu Týden a externí redaktor zpravodajství ČT Zdeněk Velíšek.

Ve věku 78 let v pátek v Praze po krátké nemoci zemřel bývalý československý ministr zahraničí Bohuslav Chňoupek. Vedle politické dráhy, jejímž vyvrcholením byla éra normalizace v 70. letech, se během života věnoval také psaní reportážních a publicistických knih i beletrie. ČTK o Chňoupkově úmrtí informoval jeho syn. Slovenský publicista a československý komunistický politik Bohuslav (Bohuš) Chňoupek se narodil 10. srpna 1925 v Bratislavě- Petržalce. Roku 1945 vstoupil do komunistické strany. Po únoru 1948 byl redaktorem časopisu Borba, později pracoval v denících Smena a Pravda a byl šéfredaktorem bratislavského časopisu Predvoj. V roce 1969 se tento stoupenec Husákovy skupiny v normalizačním vedení strany stal členem ÚV KSČ. V letech 1972 až 1990 byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Od roku 1967 do roku 1969 byl náměstkem ministra kultury a v letech 1969 až 1970 ústředním ředitelem Československého rozhlasu, kde provedl první vlnu normalizačních čistek. Roku 1970 se Chňoupek stal velvyslancem v Moskvě a v prosinci následujícího roku byl jmenován ministrem zahraničních věcí. Když v polovině 80. let začal vystupovat jako stoupenec politiky sovětského vůdce Michaila Gorbačova, českoslovenští odpůrci "perestrojky", například Vasil Biľak či vedoucí oddělení mezinárodní politiky ÚV KSČ Martin Štefaňák, stačili v říjnu 1988, v samém závěru své vlastní politické kariéry, prosadit Chňoupkovo odvolání z ministerské funkce. Roku 1990 byl Chňoupek vyloučen z KSČ, v témže roce byl půl roku ve vyšetřovací vazbě pro obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Mezi jeho knihy patří Dobyvatel vesmíru, Miľniky či Lámanie pečatí.