Zprávy | Z archivu rubriky


Do Plzně se sjela více než stovka legendárních britských automobilů Mini a Mini Cooper, které ve svých groteskách o panu Beanovi proslavil britský komik Rowan Atkinson. Na 22. ročník mezinárodního víkendového srazu příznivců a milovníků této značky přijeli majitelé Mini z Čech, Slovenska, Německa, Maďarska, Polska, Francie a Rakouska, řekl ČTK jeden z organizátorů Vladimír Hubáček. "Pro mě Mini znamená speciální životní styl a já mu zůstávám věrná už přes 20 let," říká nadšená příznivkyně značky, jedna z nestorek srazů, osmasedmdesátiletá Anastázie Rakouská z Prahy. "Toto autíčko dlouhá léta, od roku 1959, bylo nenapodobitelné a neopakovatelné, stará dobrá Anglie na mě udělala dojem a zůstanu tomu věrná po zbytek života," říká žena, která ve svém druhém Mini Mayfair jezdí přes 15 let.

První sraz milovníků malého autíčka se konal v roce 1982 u mlýna na Tachovsku a přijelo tam sedm aut, na druhý ročník už dvě desítky a v posledních letech se schází kolem stovky vozidel. Přestože na nynějším srazu se objevila vozítka v různých úpravách, většina příznivců zůstává věrná klasice. Mini se ale nevyráběly jen jako osobní automobily, dělaly se i ve verzi kombi s dvoukřídlými zadními dveřmi, jako dodávky i jako pick-up, byly i kabriolety nebo terénní verze. Letos poprvé si příznivci Mini na svůj sraz pozvali i další majitele starých britských aut, takže bylo možné vidět i ladné křivky několika jaguárů nebo vozů MG.

Legenda Mini se zrodila na konci 50. let 20. století. Původem řecký inženýr Alex Issigonis posadil ve dvojicích čtyři statné muže na židle a obkreslil jejich obrys křídou. Asi za šest měsíců vyjel v roce 1959 do světa první vůz odpovídajících rozměrů. O dva roky později se objevily vozy se sportovní úpravou - Coopery.

Jaderná elektrárna Temelín se po zhruba dvoudenní odstávce prvního bloku vrátila na plný výkon. Blok je od sobotních nočních hodin připojený do rozvodné sítě a ráno byl výkon jeho reaktoru 100 procent. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Václav Brom. Pracovníci elektrárny odpojili první blok ze sítě v noci na čtvrtek kvůli netěsnosti v systému chlazení generátoru. Současně snížili výkon reaktoru. Elektřinu začal blok opět dodávat v pátek po 23:00. Nyní pracují oba bloky naplno.

Technické problémy měl Temelín i 6. června, kdy v druhém bloku uniklo 3000 litrů radioaktivní vody, již zachytila speciální jímka. Elektrárnu 9. června zkontrolovali dva experti Evropské komise. Zajímali se o bezpečnostní systémy a postupy personálu při nehodách. Hodnocení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který havárii označil za nepodstatnou, nezpochybnili. První blok elektrárny letos vyráběl energii jen krátce. Kvůli plánované revizi spojené s výměnou čtvrtiny paliva a kontrolou technologického zařízení byl od 17. dubna mimo provoz a elektřinu začal dodávat až 14. července. Druhý blok byl mimo provoz od 2. června, kdy ho kvůli závadě na transformátoru odstavil automatický systém řízení, dodávky obnovil 19. června.

Oba bloky Temelína od začátku roku vyrobily přes 7,2 milionu megawatthodin elektřiny. Počátkem srpna elektrárna oslavila dodávku 25 milionů megawatthodin elektřiny od svého spuštění v prosinci 2000; dosud tedy vyrobila tolik elektrické energie, které by stačilo pro potřeby všech obyvatel ČR po dobu 166 dnů.

České vojáky, policisty či příslušníky dalších speciálních jednotek možná čeká nová irácká mise. Organizace spojených národů totiž požádala Česko a některé další země o pomoc při ochraně svých pracovníků v Iráku, kteří budou připravovat svobodné volby na začátku příštího roku. Píše to sobotní Mladá fronta Dnes. O žádosti OSN jednali ve čtvrtek večer ministři zahraničí a obrany a hodlají ji předat k posouzení poslancům zahraničního výboru. "Byli jsme OSN osloveni, zda bychom nemohli pomoci s ochranou zástupců OSN finančně i jako součást kontingentu," řekl listu náměstek ministra zahraničí Jan Winkler. Pokud by politici vyšli OSN vstříc, znamenalo by to, že se české ozbrojené síly z Iráku nestáhnou, píše list. Posledních 90 vojenských policistů se má podle dosavadních plánů z Iráku vrátit koncem roku.

"Nemůžeme být černými pasažéry ve světě, takže naše účast na operacích posvěcených OSN jsou hodné podpory," uvedl předseda zahraničního výboru sněmovny Lubomír Laštůvka, který jinak spojenecké akce v Iráku kritizuje. Opoziční ODS však pochybuje, že česká armáda má na novou misi kapacitu. "Vláda by měla předložit plán, kde všude chceme mít své vojáky, a neposílat padesátku hned tam a jinou zase jinam," řekl deníku místopředseda ODS Petr Nečas.

Vojáci jsou podle deníku odhodláni v Iráku pomoci, ale potřebují znát přesný úkol a také to, kdo novou misi zaplatí. "Pokud politici usoudí, že máme na ochranu lidí z OSN vyslat do Iráku vojáky, tak jsme připraveni. Za jistých okolností to mohou být i naši výsadkáři, záleží jen na tom, co by měli v Iráku dělat," uvedl náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

OSN stáhla své lidi z Iráku loni v srpnu, kdy při atentátu na její sídlo zemřelo 220 lidí včetně hlavního představitele Sergia Vieiry de Mello. V dohledné budoucnosti zůstane OSN v Iráku vyhledávaným cílem pro útoky, obává se generální tajemník OSN Kofi Annan. Stejné nebezpečí se bude týkat i jejich ochranných jednotek. V Iráku je nyní zhruba 30 diplomatů OSN, zanedlouho by jich mělo být až 300. O to složitější a nákladnější bude jejich ochrana před teroristickými útoky či únosy. OSN potřebuje podle diplomatů pomoc především od zemí, které se neúčastnily útoku na Irák. Mezi oslovenými jsou státy Evropské unie a také země Ligy arabských zemí, píše Mladá fronta Dnes.

Na deseti pracovištích mohli lidé v sobotu na hradě Helfštýn na Přerovsku sledovat práci kovářských mistrů. Na 23. ročník mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston 2004 se jich letos sjelo z 20 zemí světa téměř 600. Návštěvníci si mohou do neděle prohlédnout nejen práce, které vznikají před jejich zraky, ale i více než 300 přivezených exponátů. "Kovářů přijelo více než vloni, proto jsme museli připravit ještě jedno pracoviště navíc. Střídají se po dvou hodinách práce. Lidé mohou vidět kovářské výrobky od drobných šperků, přes meče a nože až po klasickou kovářskou práci," řekla ČTK Marcela Kleckerová ze správy hradu. Kováři přijeli nejen z různých evropských zemí, ale i Japonska, USA, Izraele či Austrálie.

Novinkou letošního Hefaistonu je výstava kreseb a studií kovářů. "Málokdo ví, že kovářské práci předchází kreslířská průprava. V této oblasti jsou čeští a slovenští kováři velmi dobří," doplnila Kleckerová. Hefaiston navazuje na týdenní Kovářské fórum. Během něj německý kovář Michael Ernst se svým lucemburským kolegou Romainem Schleichem vytvořili v hradní kovárně zvonící kinetickou skulpturu. Třímetrové dílo zůstane na hradě nastálo a již nyní zdobí jednu z bašt na druhém nádvoří.

Umělečtí kováři se na hradě setkávají již od roku 1981. Z původní myšlenky představit lidem zapomenuté černé řemeslo se Hefaiston postupně stal světově uznávanou akcí kovářů. Letošní Hefaiston skončí v neděli hodinu po poledni.

Ze státní služby odchází Pavel Telička, který v říjnu končí jako český eurokomisař. Své působení nyní vidí mimo rámec české diplomacie, uvedla Česká televize (ČT). Teličkovi zkrátila česká vláda mandát, který měl do roku 2009. Na jeho místo nominovala expremiéra Vladimíra Špidlu. Telička televizi řekl, že pro své příští působení zvažuje eventuality mimo českou exekutivu, přičemž nevylučuje nabídky ze soukromého sektoru. "Ale jestli to bude v Praze, nebo to bude v Bruselu, nebo to bude určitá kombinace a jestli hovoříme o soukromém sektoru nebo hovoříme o něčem jiném, to jsou takové dvě, tři varianty...," řekl televizi. Konečné rozhodnutí chce učinit na přelomu září a října. Dřív než se rozhodne o sobě, chce se podle ČT postarat o členy svého dosavadního týmu.

Podle mluvčí vlády Věry Duškové uvažoval premiér Stanislav Gross o zařazení Teličky do vládní exekutivy. "Pan premiér si schopností pana Teličky velmi váží, a to byl také důvod, proč chtěl, aby byl součástí vládního týmu. Což ovšem naráželo na výhrady koaličních partnerů," řekla ČT Dušková. Proti tomu se však ohradil místopředseda lidovců Jan Kasal. "Byl jsem u většiny koaličních jednání a u žádného jednání jméno Pavel Telička v souvislosti s jeho vstupem do vlády nebo jinak nezaznělo," řekl Kasal. Teličkovo jmenování eurokomisařem kritizovali v minulosti právě lidovci, kterým vadí jeho komunistická minulost. Telička nepřijal podle televize nabídku Grosse, aby mu dělal šéfa poradců pro zahraniční politiku.

Telička odmítl premiérovu nabídku na pozici v české výkonné moci již při jejich setkání na konci července, kdy mu Gross vysvětlil, proč byl Špidla nominován do Evropské komise. Jak tehdy řekl Telička ČTK, sdělil premiérovi, že si v nadcházejícím období promyslí, co bude dál dělat. Poukázal na to, že má jasný mandát ve službě EU a hodlá mu zůstat věrný do konce října. Grossovi podle vlastních slov řekl, že s ním nepřijel do Prahy mluvit proto, aby dostal nějakou nabídku. Zároveň podotkl, že 15 let života zasvětil českému vstupu do EU; v tomto kontextu přijal také návrh minulé Špidlovy vlády, aby byl do roku 2009 českým komisařem. Nová česká vláda ve středu rozhodla, že Teličku v Bruselu od 1. listopadu, kdy se úřadu ujme nová Evropská komise, vystřídá expremiér Špidla.

Ve městě Yorkville v americkém státě Illinois začíná v sobotu pátý ročník česko-slovenského rockového festivalu CS Rockfest USA. Vystoupí na něm zpěvák Richard Müller, skupiny Pražský výběr s Michaelem Kocábem, Tři sestry, Queenmania, Harlej, Doctor P.P., HC3, Vega a tři domácí formace Randal, Doggybag a Tampon. Přehlídku bude uvádět populární imitátor Zdeněk Izer. Sobotní a nedělní program vždy zahájí Daniel Hůlka zpěvem české a slovenské hymny. Na hudební víkend pod širým nebem přijede na 3500 Čechů a Slováků žijících v různých státech USA, řekl ČTK jeden z pořadatelů přehlídky Jerry Beran. "Čekáme i diváky z Kalifornie a z Floridy, možná i pár Poláků a Američanů, ale snažíme se udržet hlavně česko-slovenský rozměr celého festivalu," dodal.

Rockfest se tradičně koná v rozsáhlém rekreačním areálu asi sto kilometrů od Chicaga. Pronajatý kempinkový park umožňuje pořádat i fotbalový turnaj a noční diskotéku. Letošní novinkou je amatérská pěvecká soutěž, jejíž vítěz bude mít možnost vystoupit živě na jevišti se skupinou podle svého výběru. Neoficiálně začal Rockfest už ve středu večer autogramiádou v české restauraci Klas na předměstí Chicaga v ulici pojmenované po rodákovi z Kladna, někdejším starostovi Chicaga Antonu Cermakovi. Večerní posezení u piva je už nedílnou součástí předrockfestovské horečky. Možnosti popovídat si s muzikanty a nechat se s nimi vyfotografovat využilo letos na 400 fanoušků českých a slovenských rockových hvězd. "Byli tam všichni, chyběl jen Müller, který se na cestě z koncertu v Kalifornii zpozdil kvůli počasí. Večírek končil v pět ráno," řekl Beran.

Vstupenky na Rockfest prodávaly od jara různé české a slovenské organizace v USA a Kanadě. Kdo nezaváhal a objednal si je v květnu, zaplatil 70 amerických dolarů (asi 1800 českých korun), na místě teď stojí o 30 dolarů více. Vstupné zahrnuje veškerou zábavu, parkování a stanování. Zájem o festival rok od roku roste. Zatímco první ročník navštívilo asi 1200 lidí, loni už to bylo na 2800. Přehlídka v Yorkville je tak zřejmě jednou z nejmasovějších událostí zaměřených na českou a slovenskou rockovou hudbu v zahraničí.