Zprávy | Z archivu rubriky


Lídři koaličních stran a jejich experti na zahraniční politiku ve čtvrtek dokončili sérii rozhovorů o podobě programového prohlášení kabinetu. Premiér a úřadující šéf ČSSD Gross si myslí, že program umožní dvouleté fungování vlády. Ta by podle něj neměla být udržovací, ale měla by se pustit do řady složitých projektů. S návrhem souhlasí i předseda unionistů a ministr spravedlnosti Pavel Němec. Podle něj není "v příkrém rozporu s programem některé ze tří koaličních stran". I předseda lidovců Miroslav Kalousek považuje text za "uspokojivě hájitelný" nejen ve stranách vládní koalice, ale i před veřejností.

V konečné verzi dokumentu kabinet slibuje komplexní důchodovou reformu. Mezi prioritami je i podpora rodin s dětmi, zvýšení podpory vědě a výzkumu, vláda je chce ale více směřovat k potřebám ekonomiky a reálného života. Shoda panuje nad novomanželskými půjčkami a příspěvku na školní pomůcky pro prvňáky. Ministři zároveň slibují, že v roce 2005 nebude schodek vyšší než 94 miliard korun. Nájemné by se mělo uvolňovat s ohledem na sociální situaci nájemníků. Počítá se se zavedením registračních pokladen s fiskální pamětí a majetkovými přiznáními u veřejných činitelů, a to nejen členů vlády či zákonodárců. V pasáži o zahraniční politice je napsáno, že vláda si je vědoma potřeby existence smlouvy s Vatikánem. Prioritou vládní zahraniční politiky je ale snaha zabránit umělému rozdělování Evropy a Spojených států.

Vládní prohlášení schválila ve čtvrtek navečer bez problémů i samotná koaliční vláda. Příští úterý kabinet se svým programem předstoupí před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry. Premiér předpokládá, že důvěru jeho tým dostane, ačkoli těsnou většinu 101 hlasu ohrozilo onemocnění jedné z poslankyň sociální demokracie. V takovém případě by koalice spoléhala na párování ve sněmovně.

Opozice ale vládu rozhodně nepodpoří, kabinet i jeho program odmítají KSČM i ODS už dopředu. Podle předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka nemají komunisté jediný důvod, proč by vládu ve sněmovně podpořili. Podle předsedy opoziční ODS Mirka Topolánka je programové prohlášení nezávazné slohové cvičení.

Pašeráci kokainu z Latinské Ameriky do Česka pocházejí především z těch oblastí České republiky, kde je vysoká nezaměstnanost. Uvádějí to odborníci na drogovou problematiku. Organizátoři nelegálních obchodů s drogami si podle nich vybírají hlavně nenápadně vyhlížející nezaměstnané středního věku ze severních Čech či Ostravska. Česká republika je pro kokain stále především tranzitní zemí. V posledních letech ale v Česku přibývá bohatších lidí. První velké zásilky začaly do Česka přicházet na začátku 90. let. Do tohoto nelegálního obchodu byli ve velké míře zapojeni čeští emigranti v Latinské Americe nebo západní Evropě. Kokain se pašoval například v zásilkách s ovocem. Hodně drog však končilo v rukou celníků a policistů. Pašeráci se proto začali zaměřovat na kurýrní cesty. Mezi prvními českými kurýry kokainu byli mladí lidé, které lákalo dobrodružství v zámoří a možnost dobrého výdělku. V současnosti se však drogová mafie zaměřuje na starší nezaměstnané muže nebo manželské páry. Těm nabídne turistický zájezd s tím, že při návratu musejí propašovat drogu v zavazadlech, přilepenou na těle nebo dokonce ji musejí ve speciálně upravených válečcích spolykat. Největší nárůst případů pašování kokainu českými občany zaznamenaly loni úřady v Ekvádoru. Přistiženo bylo zhruba deset Čechů, podle policie však mnohonásobně víc pachatelů každoročně unikne.