Zprávy | Z archivu rubriky


Alternativním telekomunikačním operátorům se nelíbí nová nabídka volání o víkendech a mimo špičku bez hovorného od Českého Telecomu. Podle firem Contactel a Tele2 Telecom svými tarify Víkend a Volno zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Tele2 proto požádala Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby služby zakázal.

Podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy mohou s obdobnými tarify přijít i alternativní operátoři. "Záleží jen na jejich marketingové strategii," uvedl.

Telecom, podle marketingového ředitele Tele2 Lukáše Kubína dominantní operátor, opět váže měsíční paušál za pronájem linky s volným kreditem na volání. To mu zakazuje jak české, tak evropské soutěžní právo. "Brání tak dalšímu rozvoji konkurence na českém telekomunikačním trhu, a tím ve svém důsledku poškozuje českého spotřebitele," uvedl.

Nabídka je podle mluvčího Contactelu Pavla Rusého dalším v řadě případů zneužití monopolního postavení dominantním operátorem, neboť současné nastavení propojovací smlouvy znemožňuje konkurenčním operátorům přijít na trh s obdobnou nabídkou.

Telecom začal tento týden nabízet možnost volání o víkendech, svátcích a mimo špičku v pracovní dny bez hovorného. Uživatel buď musí přejít na nový tarif, který vyjde na 429 respektive 479 korun, nebo si za 99 nebo 149 korun koupit ke stávajícímu tarifu doplňkový balíček. Alternativní operátoři podobnou službu nenabízejí, protože Telecom jim účtuje propojovací poplatky za minutu a nikoliv paušálně. Od určitého objemu volání by tak na službu dopláceli.

Skupina učitelů ve středu předala Ústavnímu soudu své stížnosti na stát. Stěžují si na dlouhodobé neplnění prohlášení vlády, která slibovala posílit financování školství, a tedy i platů učitelů. Učitelé si pro předání ústavní stížnosti symbolicky vybrali první školní den. Mluvčí ministerstva školství Michaela Lagronová ČTK řekla, že platy pedagogů se zvyšují. Mzdy ale podle ní lze zvyšovat jen podle možností státního rozpočtu.

"Inspirovali jsme se tím, že ústavní soudci již obdobně rozhodovali o platech svých kolegů soudců a vyhověli jim," řekla novinářům předsedkyně jihomoravských školských odborů Růžena Šalomonová. "Například policisté budou dostávat nástupní platy kolem 25.000 korun. Nezávidíme jim, ale musíme se zamyslet, zda budujeme policejní stát, či budeme klást důraz na vzdělání," uvedla Šalomonová. Podle ní nástupní plat 11.000 korun není na uživení rodiny.

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík uvedl, že předsednictvo organizace se s plánem jihomoravských kolegů seznámilo, ale nijak se k němu nevyjádřilo, ani ho oficiálně nepodpořilo. Podle některých právních výkladů nemá tato stížnost šanci na to, aby se jí soud zabýval, poznamenal. Odbory podle něj chtějí na nedostatečné platy ve školství upozorňovat, ale Dobšíkovi se způsob, který zvolili na jižní Moravě, příliš nelíbí.

Mniši, kteří žijí v nově vybudovaném klášteře Nový Dvůr nedaleko Teplé na Karlovarsku, se živí výrobou hořčice a balením čajů, chovají krávy a ovce a zpracovávají dřevo z lesů. "Je předpoklad, že se jim podaří splnit podmínku řádu, podle níž musí být klášter do tří let po založení soběstačný," řekl ve středu novinářům Václav Maršík ze stavebního odboru plzeňského biskupství.

Trapistický klášter byl založen v roce 2002, stavba je nyní téměř dokončena. Jde o první trapistický klášter na území Česka. Vznikl přebudováním bývalého dvora premonstrátů kláštera v Teplé a pozdějšího státního statku. Tři křídla jsou úplně nová včetně kostela, pouze barokní křídlo je zrekonstruováno. Zatím v klášteře žije 15 mnichů, ale může jich v něm bydlet až 40.

"Je to unikátní stavba. Od konce 14. století je to vlastně první nový klášter, který se postavil na území České republiky," uvedl plzeňský architekt Jan Soukup. Na přestavbě se podílel společně s londýnským architektem Johnem Pawsonem. Náklady činily asi 180 milionů korun. Hradili je sponzoři a částečně i mateřský francouzský klášter v Sept-Fons.

Nový kostel v klášteře vysvětí plzeňský biskup František Radkovský ve čtvrtek. Slavnosti se má zúčastnit i pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, lyonský kardinál Philippe Barbarin, řada biskupů, kněží a věřících z Česka, Francie, Německa a dalších zemí. Očekává se až 2000 hostů.

Myšlenka založit trapistický klášter v Čechách vznikla ve Francii poté, co do trapistického kláštera v Sept-Fons přišlo v roce 1992 několik českých noviců. Opat francouzského kláštera Patrick Olive pak mnichy vyslal, aby našli v Čechách vhodné místo k založení nového kláštera. Po dlouhém hledání našli toto téměř opuštěné místo nedaleko Teplé na Karlovarsku. Museli tam vybudovat celou infrastrukturu - od rozvodů vody, elektřiny, komunikací až po čistírnu odpadních vod či záložní zdroj energie.

Rychnovští policisté obvinili z vraždy jednaosmdesátileté ženy z Olešnice u Čestic na Rychnovsku čtyřiatřicetiletého otce dvou z útočníků a patnáctiletého mladistvého. Oběma hrozí výjimečné tresty, u mladistého však horní hranice trestu nemůže podle zákona překročit deset let, řekl zástupce ředitele rychnovské policie Zdeněk Hlaváček.

Na brutální vraždě se kromě obviněné dvojice podílelo dalších pět chlapců od 11 do 15 let, kterým hrozí pouze nařízení ochranné výchovy v zařízení pro děti. Jeden z útočníků skončil v psychiatrické léčebně, další podezřelé chlapce umístili policisté do dětských domovů v Kostelci nad Orlicí a Hradci Králové.

Policisté však tvrdí, že tato zařízení dostatečně nebrání dalším útěkům a trestné činnosti. "Tyto případy jsou fakticky neřešitelné. Nový zákon je dobrý tak pro studentky gymnázia, které jednou šlápnou vedle, ale na takovéhle gaunery je krátký," řekl Hlaváček.

Podle něj mohou mladí útočníci z ústavů kdykoliv utéci a znovu se podílet na další trestné činnosti. "Někteří z nich při výslechu říkali, že utekli již padesátkrát a to třeba třikrát za den. Do ústavů chodí vlastně spát a jíst, jinak jsou absolutně bez kontroly. Vidím, že v těchto případech musí být děti nějak izolovány, ale takové zařízení zatím neexistuje," řekl Hlaváček.

Nedostatečnou ochranu před opakováním páchání trestné činnosti v úterý připustil ředitel Dětského domova se školou v Kostelci nad Orlicí Jan Vodička. "Myslím si, že je nutné hledat legislativní možnosti, jak dětem, které páchají trestnou činnost, zajistit jiný, přísnější, režim, než který panuje v dětských výchovných ústavech," připustil Vodička.

Ministryně školství Petra Buzková hodlá v parlamentu prosadit, aby mladé pachatele zvlášť závažných trestných činů stát umisťoval do speciálních ústavů. "Něco mezi vězením a něco mezi výchovným ústavem, kde by skutečně byl relativně přísný režim," řekla v ČT v úterý Buzková.

Celkem šest chlapců zaútočilo na ženu 12. srpna. Chtěli od ní získat peníze. Otec dvou z nich čekal zhruba tři sta metrů od domu v autě. Policie původně podezírala z vraždy pouze dvanáctiletého chovance výchovného ústavu v Kostelci nad Orlicí, který měl ženu ubodat nůžkami ze vzteku údajně proto, že jej důchodkyně nechtěla nechat přespat ve svém domě. Při brutálním útoku těžce zraněnou důchodkyni nalezl v jejím domku dvaatřicetiletý synovec. Záchranáři zraněnou ženu ihned převezli do nemocnice, kde po pěti dnech zraněním podlehla. Žena měla bodné rány v hrudníku, na krku a na hlavě.