Zprávy | Z archivu rubriky


Barrandovské terasy, které tvoří funkcionalistickou dominantu Prahy 5, čeká příští rok rozsáhlá rekonstrukce a dostavba za více než 500 milionů korun. Oznámila to společnost Barrandovské terasy, jež objekt vlastní a hodlá památku zpřístupnit pro veřejnost na konci roku 2006. Dostavba a rekonstrukce areálu zahrne především generální opravu původní restaurace a vyhlídkové věže, která bude v maximální míře přístupná veřejnosti, informoval zmocněnec společnosti Jaromír Hrdlička. Sály na ploše 500 čtverečních metrů by měly podle něj navozovat atmosféru 30. let minulého století, kdy byl objekt vyhledávanou turistickou atrakcí. V plánu je dostavba dvou hotelových budov s kapacitou 170 lůžek. Barrandovské terasy nechal postavit na skalním masivu nad Vltavou otec bývalého prezidenta Václava Havla, podle projektu architekta Maxe Urbana. Stavbě dominuje štíhlá věž restauračního pavilonu. Ve skále vznikly terasy s restauracemi a barem Trilobit. Pod terasami byl vybudován bazén se skokanským můstkem. Terasy se hned po svém otevření na podzim v roce 1929 těšily velkému zájmu návštěvníků. Staly se vyhledávaným místem večírků pražské smetánky. V 50. letech minulého století byly znárodněny. Začalo tak období jejich pozvolného úpadku. Areál byl v roce 1988 prohlášen nemovitou kulturní památkou a v roce 1993 vyhlásilo pražské zastupitelstvo lokalitu za památkovou zónu. Barrandovské terasy jsou od 31. července 1997 uzavřeny. Památkově chráněný objekt získal v restituci v roce 1992 exprezident Havel spolu se svým bratrem Ivanem. Ivan Havel svůj podíl daroval své ženě Dagmar, a ta jej pak prodala své švagrové Dagmar Havlové. Bývalá první dáma chtěla terasy zrekonstruovat. Na opravy ale nesehnala investora a nemovitost prodala.

Koalice se zatím neshodla na návrhu státního rozpočtu na příští rok. Důvodem jsou nadměrné výdaje, které o 11,8 miliardy korun překračují požadavky Evropské unie. Podle lidovců a unionistů by tak vláda porušila i své programové prohlášení. Požadují proto snížení výdajů a jako jednu z možností úspor uvádějí zmrazení platů policistů. Novinářům to po skončení jednání řekli zástupci vládních stran. Pokud by se podařilo snížení výdajů prosadit, mohl by schodek rozpočtu klesnout z dosud navrhovaných 94 miliard na méně než 83 miliard korun. Dodatečné požadavky ministerstev ve výši 32 miliard korun zástupci vládních stran odmítli. Návrh státního rozpočtu byl původně na programu středeční schůze vlády. Jak ale ČTK řekl mluvčí MF Marek Zeman, tento bod bude přerušen. Podle šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska by šlo ušetřit například na platech policistů, které rostou výrazně rychleji než ostatním zaměstnancům veřejného sektoru. Stát by tak ušetřil asi 8,5 miliardy korun. Kalousek zdůraznil, že by se ve státní sféře neměly rozevírat nůžky mezi jednotlivými skupinami zaměstnanců. Policisté, hasiči nebo vězeňští dozorci mají průměrný plat asi 24.000 korun a od nového roku by se měl zvýšit na téměř 32.000 korun. Průměrný plat ve státní sféře činí zhruba 17.500 korun a třeba učitelé berou v průměru ještě o dva tisíce méně.

ČR se k rozpočtové disciplíně zavázala v tzv. konvergenčním programu, který projednala s Evropskou komisí. Současný návrh překračuje dohodnutý strop výdajů celkem o 23 miliard korun. Část dodatečných výdajů však EU uznává, a nepovolených tak zůstává 11,8 miliardy Kč.