Zprávy | Z archivu rubriky


Mniši, kteří žijí v nově vybudovaném klášteře Nový Dvůr nedaleko Teplé na Karlovarsku, se živí výrobou hořčice a balením čajů, chovají krávy a ovce a zpracovávají dřevo z lesů. "Je předpoklad, že se jim podaří splnit podmínku řádu, podle níž musí být klášter do tří let po založení soběstačný," řekl ve středu novinářům Václav Maršík ze stavebního odboru plzeňského biskupství.

Trapistický klášter byl založen v roce 2002, stavba je nyní téměř dokončena. Jde o první trapistický klášter na území Česka. Vznikl přebudováním bývalého dvora premonstrátů kláštera v Teplé a pozdějšího státního statku. Tři křídla jsou úplně nová včetně kostela, pouze barokní křídlo je zrekonstruováno. Zatím v klášteře žije 15 mnichů, ale může jich v něm bydlet až 40.

"Je to unikátní stavba. Od konce 14. století je to vlastně první nový klášter, který se postavil na území České republiky," uvedl plzeňský architekt Jan Soukup. Na přestavbě se podílel společně s londýnským architektem Johnem Pawsonem. Náklady činily asi 180 milionů korun. Hradili je sponzoři a částečně i mateřský francouzský klášter v Sept-Fons.

Nový kostel v klášteře vysvětí plzeňský biskup František Radkovský ve čtvrtek. Slavnosti se má zúčastnit i pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, lyonský kardinál Philippe Barbarin, řada biskupů, kněží a věřících z Česka, Francie, Německa a dalších zemí. Očekává se až 2000 hostů.

Myšlenka založit trapistický klášter v Čechách vznikla ve Francii poté, co do trapistického kláštera v Sept-Fons přišlo v roce 1992 několik českých noviců. Opat francouzského kláštera Patrick Olive pak mnichy vyslal, aby našli v Čechách vhodné místo k založení nového kláštera. Po dlouhém hledání našli toto téměř opuštěné místo nedaleko Teplé na Karlovarsku. Museli tam vybudovat celou infrastrukturu - od rozvodů vody, elektřiny, komunikací až po čistírnu odpadních vod či záložní zdroj energie.

Rychnovští policisté obvinili z vraždy jednaosmdesátileté ženy z Olešnice u Čestic na Rychnovsku čtyřiatřicetiletého otce dvou z útočníků a patnáctiletého mladistvého. Oběma hrozí výjimečné tresty, u mladistého však horní hranice trestu nemůže podle zákona překročit deset let, řekl zástupce ředitele rychnovské policie Zdeněk Hlaváček.

Na brutální vraždě se kromě obviněné dvojice podílelo dalších pět chlapců od 11 do 15 let, kterým hrozí pouze nařízení ochranné výchovy v zařízení pro děti. Jeden z útočníků skončil v psychiatrické léčebně, další podezřelé chlapce umístili policisté do dětských domovů v Kostelci nad Orlicí a Hradci Králové.

Policisté však tvrdí, že tato zařízení dostatečně nebrání dalším útěkům a trestné činnosti. "Tyto případy jsou fakticky neřešitelné. Nový zákon je dobrý tak pro studentky gymnázia, které jednou šlápnou vedle, ale na takovéhle gaunery je krátký," řekl Hlaváček.

Podle něj mohou mladí útočníci z ústavů kdykoliv utéci a znovu se podílet na další trestné činnosti. "Někteří z nich při výslechu říkali, že utekli již padesátkrát a to třeba třikrát za den. Do ústavů chodí vlastně spát a jíst, jinak jsou absolutně bez kontroly. Vidím, že v těchto případech musí být děti nějak izolovány, ale takové zařízení zatím neexistuje," řekl Hlaváček.

Nedostatečnou ochranu před opakováním páchání trestné činnosti v úterý připustil ředitel Dětského domova se školou v Kostelci nad Orlicí Jan Vodička. "Myslím si, že je nutné hledat legislativní možnosti, jak dětem, které páchají trestnou činnost, zajistit jiný, přísnější, režim, než který panuje v dětských výchovných ústavech," připustil Vodička.

Ministryně školství Petra Buzková hodlá v parlamentu prosadit, aby mladé pachatele zvlášť závažných trestných činů stát umisťoval do speciálních ústavů. "Něco mezi vězením a něco mezi výchovným ústavem, kde by skutečně byl relativně přísný režim," řekla v ČT v úterý Buzková.

Celkem šest chlapců zaútočilo na ženu 12. srpna. Chtěli od ní získat peníze. Otec dvou z nich čekal zhruba tři sta metrů od domu v autě. Policie původně podezírala z vraždy pouze dvanáctiletého chovance výchovného ústavu v Kostelci nad Orlicí, který měl ženu ubodat nůžkami ze vzteku údajně proto, že jej důchodkyně nechtěla nechat přespat ve svém domě. Při brutálním útoku těžce zraněnou důchodkyni nalezl v jejím domku dvaatřicetiletý synovec. Záchranáři zraněnou ženu ihned převezli do nemocnice, kde po pěti dnech zraněním podlehla. Žena měla bodné rány v hrudníku, na krku a na hlavě.

Plné otevření britského pracovního trhu pro Čechy se osvědčilo, prohlásil v Praze britský ministr zahraničí Jack Straw. Londýn podle něj nemá žádné zprávy o tom, že by zaměstnávání českých občanů způsobilo jakékoliv potíže. Nepotvrdily se obavy, které před rozšířením EU v ostrovním království panovaly, řekl šéf britské diplomacie novinářům. Britskou otevřenost ocenil i český premiér Stanislav Gross. Při setkání požádal Strawa, aby pozitivní zkušenosti své země se zaměstnáváním českých občanů tlumočil i politikům ze zemí EU, které se rozhodly svůj pracovní trh zatím chránit. Británie a Irsko jsou jediné státy, které bez omezení umožňují volné zaměstnávání občanů nových členských zemí unie. Těsně před rozšířením propukla silná kampaň v bulvárním tisku i v parlamentu, že do Británie přijdou statisíce či miliony "chudáků" z východní části kontinentu, kteří vyrabují sociální systém, srazí do kolen britské státní zdravotnictví a způsobí všeobecný rozvrat. Straw se v Praze sešel také s prezidentem Václavem Klausem, ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou i expremiérem Vladimírem Špidlou, budoucím evropským komisařem.

Britský ministr zahraničí Jack Straw podporuje zahájení vstupních rozhovorů mezi Tureckem a Evropskou unií. Souhlas s vyjednáváním o členství Turecka by považoval za potvrzení hodnot, jako jsou liberální demokracie, tolerance a lidská práva. "Nebyl by lepší signál o rozšiřování těchto hodnot než pozitivní rozhodnutí otevřít vstupní rozhovory s Tureckem," řekl Straw v Praze českým velvyslancům. Členství Turecka v Evropské unii je nakloněn například i český premiér Stanislav Gross. Česká diplomacie by však měla podle něj v pohledu na tureckou kandidaturu vycházet i z doporučení Evropské komise.