Zprávy | Z archivu rubriky


Policie uzavřela vyšetřování případu vydírání televizního reportéra Jiřího Hynka a jednoho podnikatele, spis v nejbližších dnech předá žalobci. Šestičlennou skupinu obviněných v čele s jednatelem mělnické firmy Fytoz Stanislavem Ohemem navrhne postavit před soud. Ke stíhaným patří i bývalý policista z Hradce Králové, padesátiletý Miroslav Siksta. Podle obvinění za přislíbenou finanční odměnu Ohemovi s vydíráním radil a dodával mu informace o poškozených.

Hynek čelil od konce loňského srpna výhrůžkám kvůli reportáži v pořadu Fakta o tom, jak firma Fytoz dovážela z Ruska hnojiva. Ukázal, jak český zemědělský trh zaplavily tisíce litrů padělku americké látky Command na hubení plevele u brambor, luštěnin a řepky olejné. Podnikatelé podle Hynka nakoupili ve velkém chemickou látku, kterou po přelepení štítku na láhvi vydávali za americký přípravek. Prodali ho pětkrát dráž, než co chemikálie stojí, jejich zboží je však pro ošetření plodin neúčinné.

Zadavateli vydírání jsou podle policie Ohem a společník z jeho firmy, kteří za napadení reportéra slíbili čtvrt milionu korun. Podle policie se snažili hrozbami zabránit Hynkovi v dokončení další reportáže. Údajně mu hrozili tím, že když se nepřestane zajímat o aktivity firmy Fytoz, nechají mu zlámat ruce a nohy. Podle obvinění si najali podnikatele z Frenštátu pod Radhoštěm, který si pak na "špinavou práci" vyhlédl dva muže z Nového Jičína. Každému z nich slíbil za zbití Hynka 35.000 korun.

Cyril Svoboda ve čtvrtek v Berlíně po jednání se svým německým protějškem Joschkou Fischerem vysoce ocenil varšavské prohlášení kancléře Gerharda Schrödera, který v srpnu jménem německé vlády odmítl jakkoli podporovat požadavky vysídleneckých kruhů na odškodnění.

"Schröderovo prohlášení je statečné. K takovému prohlášení bylo třeba sebrat mnohem více odvahy, než si kdo myslí, a to nejen z politických důvodů, ale i proto, že v něm v podstatě jde o velké peníze," řekl Svoboda českým novinářům. "A peníze jsou v politice vždy silný argument," dodal s poznámkou, že "jiní se bojí říkat jiné věci, i když to velké peníze nestojí".

Narážel tak na odpor části české politické scény proti návrhu na humanitární gesto vůči těm příslušníkům německé národnostní menšiny v Česku, kteří za války bojovali proti Hitlerovi za demokratické Československo a po válce se za to dočkali málo uznání, a někteří z nich v rámci celkové protiněmecké atmosféry zažili spíše ústrky. Přestože takto jednajících českých Němců byl z celkového počtu německojazyčného obyvatelstva předválečné ČSR jen zlomek a případné gesto vůči dosud žijícím z nich by nijak nezatížilo český rozpočet, minulá iniciativa některých českých politiků v tomto směru vyšla do ztracena.

Německý ministr srdečně poděkoval Svobodovi za "vše, co řekl o varšavském vystoupení kancléře Schrödera". Na otázku, jak se staví k případnému humanitárnímu gestu vůči českým německojazyčným antifašistům, ale Fischer odmítl jakýkoli komentář. "To je vnitřní záležitost České republiky a musí o ní rozhodnout sami Češi," zdůraznil Fischer. Dodal však, že rámcově "vítá vše, co by mohlo přispět ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi".