Zprávy | Z archivu rubriky


Přes 150 policistů a pracovníků České obchodní inspekce (ČOI) zabavilo v pátek v největší české tržnici v Potůčkách u Karlových Varů padělané zboží za desítky milionů korun. ČTK to řekla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. Kontroloři se podle ní tentokrát zaměřili především na padělky spotřebního zboží, elektroniky, textilu a obuvi. "Zatím všechno teprve sumarizujeme, zabaveného zboží bylo totiž hodně," podotkla. Na akci, která začala 4. června v dopoledních hodinách a skončila až po půlnoci, se podílelo na 80 zástupců ze sedmi různých poboček ČOI, což je zhruba čtvrtina všech inspektorů, uvedla mluvčí. "Na tržnici v Potůčkách, která je možná největší ve střední Evropě, jsou stovky stánků, tak si dokážete představit, jak náročné to muselo být prověřit celý areál," popsala zásah Fléglová. Přesná čísla bude vědět až v úterý. "Bylo toho tolik, že se to nevešlo do skladů ČOI v Karlových Varech, a proto jsme museli část zboží odvézt na inspektorát do Plzně."

Mezi zabavenými věcmi se objevilo několik tisíc textilních výrobků, obuvi a hodinek, téměř tisíc audio a video nosičů a další zboží, které podle Fléglové představuje padělky a zneužití práv duševního vlastnictví. Zabraný textil bude poskytnut na humanitární účely, padělané oblečení dostanou dětské domovy a další sociální zařízení, uvedla mluvčí.

Páteční zátah byl přísně utajován, všichni účastníci kontrol dokonce museli odevzdat své mobilní telefony a nikdo přesně nevěděl, co se děje. Někteří teprve v noci mohli informovat vlastní rodiny, že se jim nic nestalo a že přijedou domů pozdě, uvedla Fléglová. "Kromě ministra průmyslu a obchodu a také ministra vnitra a dalších dvou lidí o akci nikdo nic nevěděl," dodala. Překvapeni byli i prodejci přímo v tržišti, kteří většinou nestačili před kontrolory své stánky zavřít a některým se nepovedlo ani utéct.

Podobnou, ale méně rozsáhlou razii provedli inspektoři v západních Čechách už ve středu, kdy společně s celníky zabavili ve dvou tržnicích na Chebsku zboží za 7,4 milionu korun.

Bývalý trenér československých fotbalistů Jozef Vengloš bude na mistrovství Evropy v Portugalsku opět členem expertní skupiny UEFA, která bude zkoumat nové trendy v technice i taktice. Osmašedesátiletý Slovák, který byl v roce 1976 Ježkovým asistentem u týmu mistrů Evropy, je jedním z devíti odborníků, jejichž úkolem bude zmapovat současnou úroveň evropského fotbalu.

Český hokejový útočník Libor Pivko získal v nižší zámořské soutěži AHL Calderův pohár. Ve čtvrtém utkání zvítězili hráči Milwaukee Admirals na ledě Wilkes-Barre 7:2 a celou finálovou sérii vyhráli 4:0. V týmu poraženého celku nastoupil český obránce David Kočí.

Basketbalistky Trutnova budou v příštím ročníku Evropské ligy druhým českým účastníkem prestižní soutěže vedle Brna. Po dlouhém rozhodování potvrdil šéf východočeského klubu Tomáš Hendrych, že ligové vicemistryně akceptovaly nabídku na divokou kartu, která na Česko připadla po rozšíření soutěže na jednadvacet účastníků. USK Praha, který hrál Euroligu v minulé sezoně, bude startovat v Poháru FIBA.

Triatlonistka Lenka Radová zvítězila v nedělním závodu Evropského poháru v nizozemském Zundertu. O 21 sekund za českou olympioničkou skončila domácí Wieke Hoogzaadová, o další dvě sekundy byla pomalejší čtvrtá žena z nedávného světového šampionátu Němka Joelle Franzmannová. Uspěla i druhá česká reprezentantka Lucie Zelenková, jež skončila čtvrtá.

Úlevu a spokojenost cítí český cyklista Jan Hruška po třetím místě v etapovém závodu Kolem Německa. Na konto si připsal 72 bodů do světového žebříčku, ale především hned večer po závodě mu šéf stáje Liberty Seguros Manolo Saiz telefonicky oznámil, že s ním napevno počítá do sestavy pro Tour de France. "To mě velice potěšilo, Tour je poslední z velkých závodů, který jsem ještě nejel. Už se těším a doufám, že tam nebudu jen do počtu, ale udělám nějaký slušný výsledek," hlásil radostně ČTK Hruška.

Tisíce lidí využily možnosti prohlédnout si pražská muzea v netradičním čase, v noci ze soboty na neděli. Zájem o první Pražskou muzejní noc zaskočil i samotné pořadatele. Jen během první hodiny navštívilo hlavní budovu Národního muzea přes 2000 lidí. I když jsme muzeum velké, tak velký počet návštěvníků jsme nečekali, řekl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Už před devatenáctou hodinou, kdy muzejní noc začínala, obléhaly budovu Národního muzea na Václavském náměstí stovky zájemců. Nechyběly zde rodiny s dětmi, na vstup do muzea čekalo také množství mladých lidí a řada cizinců. "Viděla jsem ve městě plakát a představa noční návštěvy muzea mě lákala," řekla ČTK jedna z přítomných amerických studentek.

Na plánované komentované prohlídky pořadatelé kvůli velkému množství lidí už od počátku rezignovali. Velkému zájmu se těšilo slavnostní odhalení nového zoologického exponátu, slonice Sety. Před davem tísnících se diváků slonici veřejnosti představili její autor, preparátor Miloš Matucha, a ředitelé Národního muzea a zoo ve Dvoře Králové, kde slonice žila. Jedna z přihlížejících dam musela být ošetřena lékařem, protože ve vydýchaném sále zkolabovala.

Také v Uměleckoprůmyslovém muzeu pořadatelé takový zájem neočekávali. "Na podobné monstrakci se podílíme poprvé, počítali jsme s návštěvností v řádu stovek, přišly tisíce lidí," sdělil ČTK jeden z organizátorů. Náporu lidí jen stěží odolávala stálá expozice prací Františka Drtikola. Dětským návštěvníkům učarovala výtvarná dílna, která na Drtikolovu výstavu tématicky navazovala.

V ateliéru si mohli zájemci ve stylu Drtikola vyfotografovat přítomnou modelku, vypálit snímky na CD nosič a vyrobit si na něj stylový obal. "Dílnu jsme s úspěchem pořádali minulý týden při Dni dětí, ale dnes se to trochu vymklo kontrole," řekla ČTK studentka z pedagogické fakulty, která se na přípravě dílny podílela.

V Náprstkově muzeu představili divákům své umění loutkoví mistři z Barmy. Po vystoupení si mohli zvědavci vyzkoušet práci s loutkami sami. Bohatě zdobené figuríny v některých případech váží i pět kilogramů. "A můžete si představit, jakou váhu musí drobný mistr během představení nazvedat," řekla přítomnému obecenstvu překladatelka.

Velký zájem o noční prohlídky překvapil i samotné návštěvníky. "Někde se nedalo téměř dýchat, expozice jsem si kvůli tísnícím se lidem nemohla pořádně vychutnat, ale stejně se těším na příští muzejní noc," popsala ČTK svůj dojem Anna Šťastná z Prahy.

Řeky z České republiky odvádějí nyní o 90 procent čistší vodu, než tomu bylo před 15 lety. Ministerstvo životního prostředí to považuje za český příspěvek k čistotě moří a oceánů. Světový svátek mořských vod připadá na úterý. OSN ho letos věnovala propagaci zodpovědného přístupu k vodě, a to jak při pobřežích, tak ve vnitrozemí. "Heslem svátku je Objev oceán u svých dveří," řekl ČTK Jakub Kašpar z tiskového oddělení ministerstva.

Ačkoli kvalita českých vod v některých ukazatelích pokulhává za průměrem Evropské unie, zlepšující se zdraví českých řek se projevilo ve zvýšení druhové četnosti vodních a na vodu vázaných organismů. Po více než 50 letech se například vrátil do labských vod losos. Nyní se správci toků zaměřují na snižování objemu sloučenin dusíku a fosforu, které podporují nadměrný výskyt sinic vodního květu. Do šesti let by měla mít vlastní čistírnu odpadních vod každá obec nad 2000 obyvatel a starší čistírny by měly být doplněny technologiemi na odstraňování dusíku a fosforu z vody.

Jako vnitrozemský stát s povodím řek Labe, Odry a Dunaje se republika hlásí k odpovědnosti za ochranu Severního, Baltského a Černého moře. Je členem mezinárodních komisí na ochranu těchto řek. Expertní skupiny se věnují přípravě ozdravných programů a ochraně veletoků. Země se chce také stát členem Mezinárodní velrybářské komise, aby se přidala k ochráncům kytovců.

Za jednoho z největších státníků poslední éry označil český prezident Václav Klaus bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, který zemřel v sobotu ve věku 93 let. "Myslím, že bez něho by konec komunismu nebyl tak rychlý a nebyl by dokonce ani tak klidný, jak tomu ve skutečnosti bylo," řekl ČTK Klaus před odletem do Normandie na oslavy 60. výročí spojeneckého vylodění.

Hluboce zasáhla zpráva o Reaganově úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. "Byl to muž s pevnými postoji, kterými se nezpochybnitelně zasloužil o pád komunismu. Jsem rád, že jsem se s ním měl možnost osobně v Kalifornii setkat a pohovořit," uvedl první postkomunistický prezident v prohlášení, které ČTK tlumočil jeho tajemník Jakub Hladík.

Senátor a bývalý disident Jan Ruml vzpomíná na Reagana jako na člověka, který spolu s bývalou britskou předsedkyní vlády Margaret Thatcherovou "pohnul dějinami". "Už jen to, že jasně komunistický systém pojmenoval - označil jej za Říši zla - to tehdy dokázal málokdo," podotkl Ruml.

Právě toto označení však Reaganovi vytýká jiný bývalý disident Petr Uhl: "Způsob, jakým eskaloval spory mezi USA a SSSR, nebyl příznivý pro naši věc, pro věc svobody a emancipace ve Východní Evropě". Podle Uhla Reagan svou politikou zaháněl ruskou stranu do kouta a škody pak museli napravovat až jeho nástupci ve funkci. "Já jsem nesouhlasil s jeho politikou," poznamenal Uhl.

Klaus zatím nechtěl předjímat, zda se Reaganova pohřbu zúčastní. Vzhledem k tomu, že se stále upřesňuje podoba posledního rozloučení, Bílý dům ještě nezačal rozesílat pozvánky.