Zprávy | Z archivu rubriky


Důchodový systém je podle KSČM udržitelný a stabilizovaný na příštích deset let. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekli předseda sněmovního podvýboru pro reformu důchodového systému a nemocenského pojištění Miroslav Opálka a člen rozpočtového výboru Jaroslav Gongol.

Komunisté jsou přesvědčeni o tom, že je vzhledem ke stabilizaci důchodového systému lepší s jeho reformou počkat. Po letech se podle nich možná zjistí, že na základě růstu produktivity práce a příjmů bude do systému plynout více peněz. Pomohlo by podle nich také zvýšení zaměstnanosti a otočení nepříznivého trendu klesající porodnosti, který vede ke stárnutí populace. Systém by to oživilo, uvedl Gongol.

Rozhodující je pro komunistickou stranu státem garantovaný takzvaný první pilíř důchodového systému, založený na průběžném financování a solidaritě mladých se starými a bohatých s chudými. Ten musí být podle Gongola nástrojem státu k zachování důstojného stáří lidí. Tyto důchody by podle něj měly dosahovat 45 procent průměrné hrubé mzdy.

V ostatních návrzích vidí Gongol útoky na solidaritu bohatých s chudými a mladých se starými. Pochybnosti mají komunisté o povinném spoření na důchod v penzijních fondech. To podle nich není v zájmu budoucích důchodců. Tučné zisky v tom podle Gongola vidí finanční ústavy a penzijní fondy, které by tak mohly desítky let disponovat stovkami miliard korun. Střadatelé by neměli záruku, že se v případě jejich krachu vůbec nějakého důchodu dočkají.

Policie uzavřela vyšetřování případu vydírání televizního reportéra Jiřího Hynka a jednoho podnikatele, spis v nejbližších dnech předá žalobci. Šestičlennou skupinu obviněných v čele s jednatelem mělnické firmy Fytoz Stanislavem Ohemem navrhne postavit před soud. Ke stíhaným patří i bývalý policista z Hradce Králové, padesátiletý Miroslav Siksta. Podle obvinění za přislíbenou finanční odměnu Ohemovi s vydíráním radil a dodával mu informace o poškozených.

Hynek čelil od konce loňského srpna výhrůžkám kvůli reportáži v pořadu Fakta o tom, jak firma Fytoz dovážela z Ruska hnojiva. Ukázal, jak český zemědělský trh zaplavily tisíce litrů padělku americké látky Command na hubení plevele u brambor, luštěnin a řepky olejné. Podnikatelé podle Hynka nakoupili ve velkém chemickou látku, kterou po přelepení štítku na láhvi vydávali za americký přípravek. Prodali ho pětkrát dráž, než co chemikálie stojí, jejich zboží je však pro ošetření plodin neúčinné.

Zadavateli vydírání jsou podle policie Ohem a společník z jeho firmy, kteří za napadení reportéra slíbili čtvrt milionu korun. Podle policie se snažili hrozbami zabránit Hynkovi v dokončení další reportáže. Údajně mu hrozili tím, že když se nepřestane zajímat o aktivity firmy Fytoz, nechají mu zlámat ruce a nohy. Podle obvinění si najali podnikatele z Frenštátu pod Radhoštěm, který si pak na "špinavou práci" vyhlédl dva muže z Nového Jičína. Každému z nich slíbil za zbití Hynka 35.000 korun.