Zprávy | Z archivu rubriky


Důchodový systém je podle KSČM udržitelný a stabilizovaný na příštích deset let. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekli předseda sněmovního podvýboru pro reformu důchodového systému a nemocenského pojištění Miroslav Opálka a člen rozpočtového výboru Jaroslav Gongol.

Komunisté jsou přesvědčeni o tom, že je vzhledem ke stabilizaci důchodového systému lepší s jeho reformou počkat. Po letech se podle nich možná zjistí, že na základě růstu produktivity práce a příjmů bude do systému plynout více peněz. Pomohlo by podle nich také zvýšení zaměstnanosti a otočení nepříznivého trendu klesající porodnosti, který vede ke stárnutí populace. Systém by to oživilo, uvedl Gongol.

Rozhodující je pro komunistickou stranu státem garantovaný takzvaný první pilíř důchodového systému, založený na průběžném financování a solidaritě mladých se starými a bohatých s chudými. Ten musí být podle Gongola nástrojem státu k zachování důstojného stáří lidí. Tyto důchody by podle něj měly dosahovat 45 procent průměrné hrubé mzdy.

V ostatních návrzích vidí Gongol útoky na solidaritu bohatých s chudými a mladých se starými. Pochybnosti mají komunisté o povinném spoření na důchod v penzijních fondech. To podle nich není v zájmu budoucích důchodců. Tučné zisky v tom podle Gongola vidí finanční ústavy a penzijní fondy, které by tak mohly desítky let disponovat stovkami miliard korun. Střadatelé by neměli záruku, že se v případě jejich krachu vůbec nějakého důchodu dočkají.

Policie uzavřela vyšetřování případu vydírání televizního reportéra Jiřího Hynka a jednoho podnikatele, spis v nejbližších dnech předá žalobci. Šestičlennou skupinu obviněných v čele s jednatelem mělnické firmy Fytoz Stanislavem Ohemem navrhne postavit před soud. Ke stíhaným patří i bývalý policista z Hradce Králové, padesátiletý Miroslav Siksta. Podle obvinění za přislíbenou finanční odměnu Ohemovi s vydíráním radil a dodával mu informace o poškozených.

Hynek čelil od konce loňského srpna výhrůžkám kvůli reportáži v pořadu Fakta o tom, jak firma Fytoz dovážela z Ruska hnojiva. Ukázal, jak český zemědělský trh zaplavily tisíce litrů padělku americké látky Command na hubení plevele u brambor, luštěnin a řepky olejné. Podnikatelé podle Hynka nakoupili ve velkém chemickou látku, kterou po přelepení štítku na láhvi vydávali za americký přípravek. Prodali ho pětkrát dráž, než co chemikálie stojí, jejich zboží je však pro ošetření plodin neúčinné.

Zadavateli vydírání jsou podle policie Ohem a společník z jeho firmy, kteří za napadení reportéra slíbili čtvrt milionu korun. Podle policie se snažili hrozbami zabránit Hynkovi v dokončení další reportáže. Údajně mu hrozili tím, že když se nepřestane zajímat o aktivity firmy Fytoz, nechají mu zlámat ruce a nohy. Podle obvinění si najali podnikatele z Frenštátu pod Radhoštěm, který si pak na "špinavou práci" vyhlédl dva muže z Nového Jičína. Každému z nich slíbil za zbití Hynka 35.000 korun.

Bývalý šéf Harvardských fondů Viktor Kožený, který je v Česku a Spojených státech stíhán za rozsáhlé podvody, zažaloval v úterý u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku "vládu ČSSD". "Po desetiletí bolševici ČSSD očerňovali a hanobili mou osobu a přišel čas zúčtování," napsal ve středu Kožený v prohlášení ČTK. Sociální demokracie podle Koženého při svém vládnutí porušila úmluvu o lidských právech a svobodách, kterou Česká republika podepsala. Žaloba je podle Koženého podána v zájmu všech občanů ČR, zejména podnikatelů. "Předáci této strany (ČSSD) se chovají posledních 12 let jako bolševická diktatura," uvedl Kožený. Žalobou chce českým občanům dokázat, že privatizace se uskutečnila v souladu se zákonem a že on sám zná právo lépe než sociální demokraté. Zástupci vlády považují za zbytečné Koženého žalobu komentovat. "Je otázka svobodné vůle pana Koženého, ke kterému soudu se obrátí. A pak je otázka nezávislosti tohoto soudu, aby celou věc posoudil," řekla novinářům mluvčí kabinetu Věra Dušková. "Není žádný důvod, proč by členové vlády měli komentovat jednání pana Koženého, který má několikeré státní občanství," dodal ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Kožený je v České republice stíhán jako uprchlý pro rozsáhlé podvody. Žije na Bahamských ostrovech, které nemají s Českem diplomatické styky ani smlouvu o právní pomoci. Soud v Nassau předloni dokonce nevyhověl české žádosti, aby bahamské úřady doručily Koženému obvinění. Policie jej proto začala stíhat jako uprchlého a soud na něj vydal mezinárodní zatykač.

Na projekty rozvojové spolupráce při vzdělávání Iráčanů vyčlenila Česká republika letos 12 milionů korun, řekl ve středu ministr zahraničí Cyril Svoboda. Především česká pomoc Iráku byla tématem jeho středečního rozhovoru s iráckým ministrem kultury Mufídem Džazajrím. Letos se sešli už podruhé. Džazajrí zdůraznil, že Irák potřebuje pomoc materiální, protože v mnoha oblastech začíná téměř od nuly, ale potřebná je i pomoc při rekonstrukci "lidských duší". "Jestliže chceme budovat demokratický systém v naší zemi, tak to můžeme jedině se zdravými, kulturními lidmi, kteří mají vědomosti na úrovni," vysvětlil. Od ledna prošlo pět iráckých diplomatů čtyřtýdenním kurzem na diplomatické akademii ministerstva zahraničí. Iráčané mohou snadněji studovat například na univerzitě v Hradci Králové. Loni v říjnu se začali školit právníci, na přelomu srpna a září začíná dvoutýdenní kurz pro padesátku iráckých soudců. Česko také pomáhá se školením lékařů, pracovníků civilních letištních správ a podobně. Čeští vojenští policisté budou do konce roku školit iráckou policii nedaleko jihoirácké Basry, o jejich případném dalším nasazení se podle Svobody ještě bude jednat. Ministr také zdůraznil velké obchodní projekty, mezi nejvýznačnější patří například obnova rafinerie u Basry. "Česká republika je ze zemí v Evropě, které byly na straně koalice v úspěšnosti na prvním místě. Podařilo se nám podepsat kontrakty za řadu milionů dolarů," poznamenal Svoboda. Kromě rafinerie připomněl dodávku neprůstřelných vest nebo nákladních aut z Tatry Kopřivnice.

Prezident Václav Klaus zastavil trestní stíhání trojice šiček ze Severní Koreje, které začátkem dubna napadly ve Skutči na Chrudimsku štáb České televize. Ženy ve věku 21 až 23 let se násilím zmocnily kazety s reportáží, čímž podle státního zástupce způsobily asi dvacetitisícovou škodu. Před soudem se měly zodpovídat z loupeže. "Prezident republiky svou milostí zastavuje trestní stíhání, protože hrozí, že újma, která by vznikla korejským dělnicím, by mohla být zcela nepřiměřená škodě, kterou způsobily a kterou jsou připraveny nahradit," zdůvodnil Hrad prezidentskou milost. Klaus dále zmírnil nebo prominul trest pěti odsouzeným. Zájem o zahraniční dělnice ve Skutči vyvolaly informace, podle nichž šičky odváděly část svého výdělku komunistickému režimu v Severní Koreji. Velvyslanectví KLDR proti obžalobě protestovalo, podle severokorejských diplomatů byly skutečnými poškozenými šičky, protože k natáčení nedaly svolení.

Prezident ve středu v Kazachstánu, kde zahájil týdenní návštěvu Střední Asie, uvedl, že tento případ považuje za skutečně mimořádný. "Mám opravdu hrůzu, vzhledem ke specifičnosti situace v Severní Koreji, dopustit se takové věci jako vyhodnocovat nemilý střet skupiny korejských šiček se štábem naší televize," řekl Klaus novinářům. Dodal, že u udělené milosti jde o humanitární důvody, stejně jako jindy "v případě těžké nemoci nebo dramaticky neuvěřitelné rodinné situace". "Česká televize rozhodnutí pana prezidenta respektuje a nepřísluší nám je nějak komentovat," řekl ve středu ČTK její mluvčí Martin Krafl. Připomněl, že iniciativa k vyšetřování vzešla ze strany policie, nikoli ČT. Televize trestní oznámení nepodávala.