Zprávy | Z archivu rubriky


Pokud si české zpracovatelské podniky chtějí zajistit dostatek surovin, měly by se zemědělci uzavřít dlouhodobé smlouvy. ČTK to řekl předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Farmářům by v nich měly garantovat ceny, které se přiblíží průměru v Německu nebo Rakousku. Zpracovatelských kapacit je podle Jirovského v Česku nadbytek a při dalším vývozu jatečných zvířat nebo mléka by se některé firmy mohly dostat na hranici existence.

Vývoz skotu, prasat a mléčných výrobků se po vstupu do EU několikanásobně zvýšil. "U většiny komodit kromě obilí jsme hluboce a někdy hodně hluboce pod cenami našich sousedů. Proto musíme vyvíjet tlak na zpracovatele," uvedl Jirovský na zasedání výboru a kontrolní komise svazu ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle něj se produkce musí dobře zhodnotit; buď v tuzemsku nebo jinde.

Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase by vývoz zvířat a mléka mohl krátkodobě přispět ke zvýšení farmářských cen. "Ale je to negativní trend, pokud by měl být dlouhodobý," podtrhl. Podle ministra se vyváží surovina a dovážejí se výrobky s přidanou hodnotou. Zpracovatelské podniky se podle něj dostávají do ztráty, protože neprosadily zvýšení cen u obchodních řetězců.

"Jsou v kleštích, v nichž jste byli dosud vy," řekl zemědělcům ministr. Podle Palase by se jim vývoz mohl vymstít; pokud se cizí zpracovatel dostane do krize, nejdříve přestane odebírat ze zahraničí. Podle Jirovského to je ale věc uzavíraných smluv.

Připravovaný nákup nových kolových transportérů a zavedení stíhaček Jas-39 Gripen jsou hlavní úkoly stojící před českou armádou v oblasti vyzbrojování. Vyplývá to z Národní strategie vyzbrojování, kterou ve středu projedná vláda. Dokument zmiňuje také nutnou modernizaci vrtulníkového letectva a provoz a doplnění výzbroje podzvukového bitevního letounu L-159.

Jedním z cílů současné reformy ozbrojených sil je armáda moderní a mobilní. Proto se chystá nákup 243 nových kolových transportérů, které by nahradily zastaralé OT-64. Cena nemá přesáhnout 25 miliard korun. Čtrnáct stíhaček Jas-39 Gripen si české letectvo pronajme ze Švédska na deset let za 19,6 miliardy korun. Piloti mají k dispozici také 71 bitevníků L-159 z Aera Vodochody, provozovat však chtějí jen 24 z nich, zbytek by armáda ráda prodala. Modernizace vrtulníků je evergreenem armádních snah. Vojáci by měli získat nejnovější verzi bitevních Mi-24 v rámci splátek dluhu Ruské federace, modernizovat je ale potřeba i dopravní Mi- 17, které mají mimo jiné sloužit v misi Evropské unie v Bosně a Hercegovině.

Jedním z cílů strategie je přitom podporovat domácí zbrojní průmysl. Například nákladní automobily se už armáda rozhodla koupit v Tatře Kopřivnice. Vyžadovány budou programy zpětných investic - tedy offsety, pokud velkou zakázku nad 300 milionů korun získá zahraniční dodavatel. "S ohledem na trend hospodářsky rozvinutých zemí, směřující k postupnému upouštění od striktní realizace offsetových programů, je vhodné prosazovat přímý podíl národního obranného průmyslu na realizaci zakázek," stojí v materiálu ministerstva obrany pro vládu.

Ministerstvo spravedlnosti chce prověřit případ padesátileté ženy, kterou údajně kvůli věku odmítli zaměstnat na katastrálním úřadu. Se žalobou u soudu neuspěla a nedlouho poté spáchala sebevraždu. "Případ zanalyzujeme a zvážíme, zda nejsou důvody pro návrh na kárné řízení," řekl ČTK mluvčí ministerstva Petr Dimun.

O případu informovala v pondělí Mladá fronta Dnes. Žena podle listu splňovala všechny požadované předpoklady pro místo, o které se ucházela. Zaměstnavatel ji však nepřijal kvůli věku. Úřad práce podle MfD dokonce katastrální úřad za tento postup potrestal. Soud ale ženě za pravdu nedal.

"Prohráli jsme přesto, že jsme měli důkaz 'černý na bílém'," komentovala v MfD zamítavý verdikt soudu ženina advokátka Daniela Světlíková z Českého helsinského výboru. Podle advokátky sám úřad počítal s tím, že při prohraje. Soudce podle listu navíc v rozsudku sám vyzdvihl věk uchazečky.

Případ pobouřil odboráře, kteří vyzvali ministra spravedlnosti a Soudcovskou unii, aby se jím zabývali a vyvodili odpovídající důsledky. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha je sebevražda nejkrajnější protest, ke kterému se může člověk uchýlit. Štěch se obává, zda v případě zoufalé padesátileté ženy nešlo o podobné varování, kterým oslovil společnost před více než třiceti lety Jan Palach.

"Nyní počkáme, zda k nám nedoputuje stížnost, pokud ne, provedeme analýzu samostatně," uvedl mluvčí Dimun.

Soudce Vojtěch Cepl mladší, který případ rozhodoval, se všem výtkám brání. Firma podle něj vyhrála, poněvadž prokázala, že zaměstnává ještě starší lidi. Poukaz na věk uchazečky v komentáři k rozsudku nepovažuje za urážlivý. "Řekl jsem, že když se člověk podívá na její občanský průkaz, vidí, jaký je její věk. Tato věta je jen technická a pravdivá," řekl MfD Cepl mladší ze středočeského krajského soudu.