Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští vojenští policisté budou zřejmě v Iráku působit i počátkem příštího roku. Vláda schválila prodloužení mandátu armádního kontingentu v počtu do stovky lidí od 1. ledna do 28. února 2005. Ministr obrany Karel Kühnl před novináři po jednání vlády zdůraznil, že jde o prodloužení mise a mandát vojáků se nemění. Musí s ní ale ještě souhlasit parlament. Prodloužení bude podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky stát přibližně 25 milionů korun. "Je to kalkulace na sto lidí za měsíc a peníze za návrat," vysvětlil. Kühnl vysvětlil, že samotné prodloužení mise bude stát 19 milionů korun, zbytek je určen na platy vojáků a další platby, které by musely být uskutečněny, i kdyby byli vojenští policisté v Česku. Vojáci podle Štefky budou mít i v prvních dvou měsících příštího roku za úkol školit irácké policisty. České vojáky, kteří nedaleko jihoirácké metropole pracují nyní, v prosinci vystřídají čerstvé síly. Podle stávajícího mandátu se ale například nesmí účastnit potlačování demonstrací či domovních prohlídek. Rozhodnutí kabinetu o prodloužení mise souvisí s lednovými volbami v Iráku, při kterých se očekává zvýšení bezpečnostního rizika. Původně měli vojenští policisté v Iráku zůstat do konce letošního roku. Prodloužení mise, která odpovídá rezoluci 1546 Rady bezpečnosti OSN, ještě musí schválit parlament.

Dosavadní vyjádření zákonodárců naznačovala, že návrh kabinetu podpoří. Někteří sice připustili, že část sociálních demokratů by stejně jako v minulosti mohla mít výhrady, ale jejich případné chybějící hlasy by znovu mohli nahradit opoziční občanští demokraté. Podobně se zachovali už v minulosti; kabinetu několikrát pomohli, když neměl dost hlasů při prosazování návrhů na účast českých vojáků v zahraničních akcích. Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS) řekl, že ODS vždy podporovala české angažmá v Iráku. Upozornil na to, že vláda sice podporuje další účast českých policistů v Iráku, ale současně se v médiích objevují informace o tom, že by se české ozbrojené síly měly podílet na ochraně mise OSN v Bagdádu. Předchozí vláda Vladimíra Špidly krátce před svým pádem schválila plán ministerstva obrany na působení českých vojáků v zahraničí v příštím roce. Počítal s návratem stovky vojenských policistů, kteří nyní školí iráckou policii nedaleko Basry. V zemi měl zůstat jen nejvýše desetičlenný chirurgický tým působící v britské vojenské nemocnici. Kühnl ale od svého nástupu do funkce ministra dal několikrát najevo, že je pro větší českou účast v Iráku.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach je i po úterním jednání se slovenskými a českými odboráři přesvědčen o výhodách Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity). "Určitě je lépe jednáním předcházet výrazným sociálním střetům provázeným stávkami, ukazuje se to jako velmi dobré," řekl ČTK. Slovenští odboráři vedení prezidentem Konfederace odborových svazů Slovenské republiky Ivanem Saktorem ho informovali o tom, že slovenská vláda zamýšlí zrušit zákon o tripartitě. "Vím, že na Slovensku vláda chystá změnu, tripartita by měla být změněna na poradní orgán," uvedl ministr. V ČR, kde není tripartita ustavena zákonem, jsou s jejím fungováním dobré zkušenosti a určitě si nikdo nepřeje, aby vznikaly vyhrocené sociální střety, dodal Škromach.

Odboráři s ministrem hovořili rovněž o sociální situaci na Slovensku, pracovněprávních vztazích a zajímali se o bezpečnost práce v Česku. "Zajímavé pro mě bylo, že Slovenská republika bez nějaké větší mediální prezentace v Česku zavedla zákon o nemocenské, kde prvních deset dnů hradí zaměstnavatelé," uvedl ministr. Škromach chce podobnou úpravu prosadit i v Česku, zaměstnavatelé ale požadují snížení pojistného, které platí za zaměstnance. "Pokud mám informace, tak na Slovensku ke snížení pojistného nedošlo," uvedl ministr. Poznamenal také, že podle odborových předáků změna od počátku roku vedla ke snížení nemocnosti o 37 procent.

Izraelští policisté zatkli v pondělí muže podezřelého ze srpnového atentátu granátem na majitele kasina v centru Prahy, který se patrně odehrál na pozadí války gangů. Sedmadvacetiletého imigranta z bývalého Sovětského svazu, nyní izraelského státního příslušníka, zadrželi na podkladě mezinárodního zatykače od českého soudu.

České úřady už požádaly o vydání cizince ke stíhání do České republiky, řekl policejní prezident Jiří Kolář s tím, že je zatím stíhán jako uprchlý pro pokus o obecné ohrožení. K jeho jasné identifikaci pomohly i stopy DNA. Muž po sobě před odletem zanechal poblíž místa činu oblečení, paruku, pistoli a další funkční granát jugoslávské výroby. Izrael má prý na rozhodnutí o jeho vydání do České republiky 40 dnů.

Při srpnovém útoku granátem na vozidlo Assafa Abutbula bylo zraněno 18 lidí, převážně zahraničních turistů. Majiteli kasina se nic nestalo. Vedení policie nechtělo potvrdit a komentovat informace o tom, že šlo o zločin na objednávku ani možnou existenci dalších kompliců. Podle tisku byl možným zadavatelem atentátu Icik Abergil, jeden z nejvlivnějších bossů izraelského podsvětí, kterého minulý čtvrtek zatkla kvůli údajnému pašování narkotik v Amsterodamu nizozemská policie. Podle izraelského tisku jsou Abutbul s Abergilem členy dvou znesvářených klanů.

Podle Koláře teď nelze mnoho detailů případu zveřejnit, aby se nenarušilo vyšetřování, protože spousta otázek čeká na zatčeného. "Ale opravdu jsme zpětně měli možnost zrekonstruovat velmi přesně pohyb a aktivity této osoby po dobu, co byla na našem území," poznamenal s tím, že totožnost podezřelého byla odhalena pár týdnů po zločinu.

"Zatýkací akce byla výsledkem naší spolupráce s izraelskou policií," zdůraznil Kolář. Věří tomu, že jej Izrael ke stíhání do ČR vydá. U českého soudu by mu hrozilo osm až 15 let vězení. Trest by si ale zřejmě odpykal v Izraeli.

Pinkasova synagoga v Praze se poprvé od druhé světové války stane dějištěm oslav židovského Nového roku, svátku Roš hašana. Od středečního večera a pro čtvrteční a páteční bohoslužby si prostor od Židovského muzea půjčilo konzervativní hnutí Masorti CZ.

"Židovský den začíná večer se spatřením prvních tří hvězd, takže předvečer svátku připadá už na středu 15. září. Roš Hašana pak trvá po celé dva dny a je ve znamení veselí a oslav," informovala ČTK Radka Uhrová z pořádající organizace. Tradičně se po bohoslužbách a v domácnostech připravují sladké pochutiny, především jablka a med, dodala.

Oslava Roš Hašana v Pinkasově synagoze bude podle Uhrové jak pietním aktem - uctěním památky 80.000 českých židů, kteří se roku 5765 nemohli dožít a jejichž jmény jsou pokryty zdi synagogy - tak i oslavou života a tradic, které "tváří v tvář hlouposti a nenávisti přežily". Židovské tradice jsou součástí českých reálií od 10. století.

Masorti CZ je českým zástupcem světové organizace Masorti Olami, která sdružuje obce vyznávající konzervativní směr judaismu. Ten je reakcí na vyhraněné ortodoxní i reformní proudy, podporuje střední cestu vyvažování tradičních a moderních hodnot.

"Česká židovská populace, vždy velmi silně ovlivněna liberálnějšími proudy judaismu, v důsledku kombinace vlivu modernismu, hrůz druhé světové války a komunistického režimu skoro vymizela," uvedla Uhrová. O to důležitější jsou snahy o zachování jejích tradic a kulturního dědictví; příspěvkem k udržení židovského povědomí je podle ní i chystaná oslava.