Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští vojenští policisté budou zřejmě v Iráku působit i počátkem příštího roku. Vláda schválila prodloužení mandátu armádního kontingentu v počtu do stovky lidí od 1. ledna do 28. února 2005. Ministr obrany Karel Kühnl před novináři po jednání vlády zdůraznil, že jde o prodloužení mise a mandát vojáků se nemění. Musí s ní ale ještě souhlasit parlament. Prodloužení bude podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky stát přibližně 25 milionů korun. "Je to kalkulace na sto lidí za měsíc a peníze za návrat," vysvětlil. Kühnl vysvětlil, že samotné prodloužení mise bude stát 19 milionů korun, zbytek je určen na platy vojáků a další platby, které by musely být uskutečněny, i kdyby byli vojenští policisté v Česku. Vojáci podle Štefky budou mít i v prvních dvou měsících příštího roku za úkol školit irácké policisty. České vojáky, kteří nedaleko jihoirácké metropole pracují nyní, v prosinci vystřídají čerstvé síly. Podle stávajícího mandátu se ale například nesmí účastnit potlačování demonstrací či domovních prohlídek. Rozhodnutí kabinetu o prodloužení mise souvisí s lednovými volbami v Iráku, při kterých se očekává zvýšení bezpečnostního rizika. Původně měli vojenští policisté v Iráku zůstat do konce letošního roku. Prodloužení mise, která odpovídá rezoluci 1546 Rady bezpečnosti OSN, ještě musí schválit parlament.

Dosavadní vyjádření zákonodárců naznačovala, že návrh kabinetu podpoří. Někteří sice připustili, že část sociálních demokratů by stejně jako v minulosti mohla mít výhrady, ale jejich případné chybějící hlasy by znovu mohli nahradit opoziční občanští demokraté. Podobně se zachovali už v minulosti; kabinetu několikrát pomohli, když neměl dost hlasů při prosazování návrhů na účast českých vojáků v zahraničních akcích. Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS) řekl, že ODS vždy podporovala české angažmá v Iráku. Upozornil na to, že vláda sice podporuje další účast českých policistů v Iráku, ale současně se v médiích objevují informace o tom, že by se české ozbrojené síly měly podílet na ochraně mise OSN v Bagdádu. Předchozí vláda Vladimíra Špidly krátce před svým pádem schválila plán ministerstva obrany na působení českých vojáků v zahraničí v příštím roce. Počítal s návratem stovky vojenských policistů, kteří nyní školí iráckou policii nedaleko Basry. V zemi měl zůstat jen nejvýše desetičlenný chirurgický tým působící v britské vojenské nemocnici. Kühnl ale od svého nástupu do funkce ministra dal několikrát najevo, že je pro větší českou účast v Iráku.

Pokud si české zpracovatelské podniky chtějí zajistit dostatek surovin, měly by se zemědělci uzavřít dlouhodobé smlouvy. ČTK to řekl předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Farmářům by v nich měly garantovat ceny, které se přiblíží průměru v Německu nebo Rakousku. Zpracovatelských kapacit je podle Jirovského v Česku nadbytek a při dalším vývozu jatečných zvířat nebo mléka by se některé firmy mohly dostat na hranici existence.

Vývoz skotu, prasat a mléčných výrobků se po vstupu do EU několikanásobně zvýšil. "U většiny komodit kromě obilí jsme hluboce a někdy hodně hluboce pod cenami našich sousedů. Proto musíme vyvíjet tlak na zpracovatele," uvedl Jirovský na zasedání výboru a kontrolní komise svazu ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle něj se produkce musí dobře zhodnotit; buď v tuzemsku nebo jinde.

Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase by vývoz zvířat a mléka mohl krátkodobě přispět ke zvýšení farmářských cen. "Ale je to negativní trend, pokud by měl být dlouhodobý," podtrhl. Podle ministra se vyváží surovina a dovážejí se výrobky s přidanou hodnotou. Zpracovatelské podniky se podle něj dostávají do ztráty, protože neprosadily zvýšení cen u obchodních řetězců.

"Jsou v kleštích, v nichž jste byli dosud vy," řekl zemědělcům ministr. Podle Palase by se jim vývoz mohl vymstít; pokud se cizí zpracovatel dostane do krize, nejdříve přestane odebírat ze zahraničí. Podle Jirovského to je ale věc uzavíraných smluv.

Izraelští policisté zatkli v pondělí muže podezřelého ze srpnového atentátu granátem na majitele kasina v centru Prahy, který se patrně odehrál na pozadí války gangů. Sedmadvacetiletého imigranta z bývalého Sovětského svazu, nyní izraelského státního příslušníka, zadrželi na podkladě mezinárodního zatykače od českého soudu.

České úřady už požádaly o vydání cizince ke stíhání do České republiky, řekl policejní prezident Jiří Kolář s tím, že je zatím stíhán jako uprchlý pro pokus o obecné ohrožení. K jeho jasné identifikaci pomohly i stopy DNA. Muž po sobě před odletem zanechal poblíž místa činu oblečení, paruku, pistoli a další funkční granát jugoslávské výroby. Izrael má prý na rozhodnutí o jeho vydání do České republiky 40 dnů.

Při srpnovém útoku granátem na vozidlo Assafa Abutbula bylo zraněno 18 lidí, převážně zahraničních turistů. Majiteli kasina se nic nestalo. Vedení policie nechtělo potvrdit a komentovat informace o tom, že šlo o zločin na objednávku ani možnou existenci dalších kompliců. Podle tisku byl možným zadavatelem atentátu Icik Abergil, jeden z nejvlivnějších bossů izraelského podsvětí, kterého minulý čtvrtek zatkla kvůli údajnému pašování narkotik v Amsterodamu nizozemská policie. Podle izraelského tisku jsou Abutbul s Abergilem členy dvou znesvářených klanů.

Podle Koláře teď nelze mnoho detailů případu zveřejnit, aby se nenarušilo vyšetřování, protože spousta otázek čeká na zatčeného. "Ale opravdu jsme zpětně měli možnost zrekonstruovat velmi přesně pohyb a aktivity této osoby po dobu, co byla na našem území," poznamenal s tím, že totožnost podezřelého byla odhalena pár týdnů po zločinu.

"Zatýkací akce byla výsledkem naší spolupráce s izraelskou policií," zdůraznil Kolář. Věří tomu, že jej Izrael ke stíhání do ČR vydá. U českého soudu by mu hrozilo osm až 15 let vězení. Trest by si ale zřejmě odpykal v Izraeli.

Ministerstvo spravedlnosti chce prověřit případ padesátileté ženy, kterou údajně kvůli věku odmítli zaměstnat na katastrálním úřadu. Se žalobou u soudu neuspěla a nedlouho poté spáchala sebevraždu. "Případ zanalyzujeme a zvážíme, zda nejsou důvody pro návrh na kárné řízení," řekl ČTK mluvčí ministerstva Petr Dimun.

O případu informovala v pondělí Mladá fronta Dnes. Žena podle listu splňovala všechny požadované předpoklady pro místo, o které se ucházela. Zaměstnavatel ji však nepřijal kvůli věku. Úřad práce podle MfD dokonce katastrální úřad za tento postup potrestal. Soud ale ženě za pravdu nedal.

"Prohráli jsme přesto, že jsme měli důkaz 'černý na bílém'," komentovala v MfD zamítavý verdikt soudu ženina advokátka Daniela Světlíková z Českého helsinského výboru. Podle advokátky sám úřad počítal s tím, že při prohraje. Soudce podle listu navíc v rozsudku sám vyzdvihl věk uchazečky.

Případ pobouřil odboráře, kteří vyzvali ministra spravedlnosti a Soudcovskou unii, aby se jím zabývali a vyvodili odpovídající důsledky. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha je sebevražda nejkrajnější protest, ke kterému se může člověk uchýlit. Štěch se obává, zda v případě zoufalé padesátileté ženy nešlo o podobné varování, kterým oslovil společnost před více než třiceti lety Jan Palach.

"Nyní počkáme, zda k nám nedoputuje stížnost, pokud ne, provedeme analýzu samostatně," uvedl mluvčí Dimun.

Soudce Vojtěch Cepl mladší, který případ rozhodoval, se všem výtkám brání. Firma podle něj vyhrála, poněvadž prokázala, že zaměstnává ještě starší lidi. Poukaz na věk uchazečky v komentáři k rozsudku nepovažuje za urážlivý. "Řekl jsem, že když se člověk podívá na její občanský průkaz, vidí, jaký je její věk. Tato věta je jen technická a pravdivá," řekl MfD Cepl mladší ze středočeského krajského soudu.