Zprávy | Z archivu rubriky


Mramorizace Zdeňka Svěráka se podtitul devadesátiminutového filmového dokumentu, který o svém otci natočil filmový režisér Jan Svěrák. Film s názvem Tatínek se v kinech, na videokazetách a DVD objeví v září. Populární autor, scénárista, textař, herec a spolutvůrce legendární postavy Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák je ve filmu představen na místech, která byla pro jeho život důležitá. Snímek Jana Svěráka a Martina Dostála s laskavým pohledem do uměleckého zákulisí i Svěrákova soukromí vzbudil pozornost už letos v létě na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. "Točili jsme nikoli proto, že je můj tatínek starý, ale že je ještě mladý," ozřejmil svůj cíl Jan Svěrák. Jako filmař nechtěl, aby o jeho otci vznikl "běžný" zábavný medailonek. Filmový dokument obsahuje ukázky z jedenácti celovečerních filmů, k výpovědím na plátně znějí písničky dvojice Svěrák-Uhlíř. Filmaři doprovázeli Zdeňka Svěráka v soukromí doma i na chalupě a na zimním zájezdu s Divadlem Járy Cimrmana do Krkonoš. Na plátně se objevují i osobnosti, důležité pro Svěrákovu životní i profesní dráhu, především Ladislav Smoljak. Citlivě je zdokumentována spolupráce a tvůrčí rozkol scenáristy se synem Janem při práci na filmu Vratné lahve, který nakonec nebyl natočen. Oba prošli bolestnou tvůrčí krizí, možná o to citlivější, že se v ní prolínají profesní postoje, názory a stanoviska s rodinnými vazbami.

Tříhodinový výslech na detektoru lži ukázal, že unionistický poslanec Zdeněk Kořistka v případu údajné úplatkářské aféry mluvil pravdu. "Na všechny otázky jsem odpověděl, žádnou jsem neodmítl. Policie mi sdělila výsledek vyšetření s tím, že jsem hovořil pravdu," řekl Kořistka. Policie vyšetřuje pravdivost Kořistkova tvrzení, že mu vyslanci opoziční ODS v srpnu nabídli deset milionů korun za to, když nepodpoří novou vládu. Další dva aktéři případu, poradce šéfa ODS Mirka Topolánka Marek Dalík a lobbista Jan Večerek výslech na detektoru odmítli. Výsledek vyšetření na detektoru je pro Kořistku osobní satisfakcí. Nemíní ale vyzývat ostatní účastníky schůzky, aby jej také podstoupili. Ročně se prostřednictvím detektoru lži podrobí výslechu na 150 lidí, Kořistka byl prvním politikem. Policisté a státní zástupce v současné době ověřují věrohodnost jednotlivých výpovědí a tvrzení v údajné korupční aféře. Kriminalisté rovněž zkoumají finanční toky Dalíkovy firmy New Deal, přes níž mohl údajný úplatek přijít. Dalík a Večerek trvají na tom, že Kořistka lže. "Fakt, že pan Kořistka podstoupil detektor lži, nic nemění na našem názoru, že je to neprůkazný, velmi pochybný a velmi nestandardní prostředek," řekl advokát Petr Toman, který v případu Večerka, Dalíka i ODS zastupuje. Dalík již podal na Kořistku trestní oznámení pro křivé obvinění. ODS se zase žalobou domáhá veřejné omluvy a desetimilionového odškodnění.

Flotila Českých aerolinií se rozrostla o další tři letouny Boeing 737 pro střední tratě. Do konce září dopravce získá ještě jeden dálkový Airbus 310 a v říjnu poslední Boeing 737 klasické generace. Podle prezidenta ČSA Jaroslava Tvrdíka tak budou mít ČSA koncem roku celkem 45 letounů. V současnosti společnost vlastní 11 letadel a u jednoho splácí komerční půjčku. Leasingové splátky hradí u dalších 12 letadel a zbývajících 19 strojů si najímá. Postupně, jak se budou ve flotile objevoval letadla nové generace, která nyní ČSA vybírá v tendru mezi Boeingy 737 a Airbusy 320, bude dopravce vyřazovat Boeingy 737 klasické generace, jež v současnosti tvoří páteř flotily. Letadlový park nejdříve opustí nejstarší letouny, které si společnost najímá. Postupně dopravce z flotily vyřadí všech 30 Boeingů 737 řady 400 a 500, které nyní provozuje. Vedle 12 letadel, jejichž dodavatele ČSA vyberou v nynějším řízení, chtějí aerolinie pořídit do roku 2014 dalších 41 strojů pro střední tratě, a to ve dvou etapách. V roce 2014 by tak ČSA provozovaly 63 letadel proti současným 43. Téměř všechna letadla flotily ČSA se jmenují po českých a moravských městech. V minulosti dostávala letadla národního dopravce i jména slovenských sídel. Jedinou výjimkou je stroj ATR-42, které nese název Nebeský jezdec - Sky rider právě na památku českých pilotů, kteří padli za druhé světové války ve Velké Británii.