Zprávy | Z archivu rubriky


Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner se v rozhovoru pro ČTK ostře ohradil proti tvrzení, která v souvislosti s odchodem Pavla Nedvěda z národního týmu uvedl hráčův právní zástupce Bronislav Šerák. Reprezentační kouč tvrdí, že Šerák v pátek vědomě lhal, když pro agenturní zpravodajství popisoval průběh Brücknerovy víkendové návštěvy u Nedvěda v Turíně. Podle Šerákovy verze fotbalistovo rozhodnutí o konci mohlo urychlit víkendové setkání trenéra s Nedvědem. Při něm podle právníka trval Brückner na svém, že záložníka Juventusu povolá na nejbližší dva kvalifikační zápasy s Rumunskem (9. října) a Arménií (13. října), s čímž Nedvěd nesouhlasil. "S trenérem byli dohodnuti, že nebude na podzim povoláván, ale teď ho pan Brückner chtěl mít k dispozici za každou cenu," prohlásil v pátek Šerák. Brückner však v pátek dopoledne v rozhovoru pro ČTK prohlásil, že slova druhé strany jsou naprosto lživá. "Jsem znechucen lživými informacemi, jak je podává pan Šerák. V takovém duchu setkání s Pavlem vůbec neprobíhalo," prohlásil nazlobený trenér, podle něhož se celá záležitost dostala do situace, která ho osobně poškozuje. Trenérova verze je od Šerákovy odlišná v tom, že v případě omluvení Nedvěda ze zápasů národního týmu mu nehrozily žádné sankce z české strany, jak právník naznačil. Reprezentační kapitán se údajně obával, že po omluvence nebude moci odehrát nejbližší zápas za Juventus, jak přikazují normy pro uvolňování hráčů v rámci kvalifikačních zápasů.

Evropský zatykač, který má být důležitým nástrojem v boji proti zločincům a teroristům, se bude vztahovat rovněž na občany České republiky. Poslanecká sněmovna totiž přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a znovu schválila vládní předlohy, které to mají umožnit. Pro bylo 101 poslanců, tedy nejmenší možný počet. Nelze vyloučit, že ani páteční rozhodnutí sněmovny neukončí spory o to, zda ústavní Listina základních práv a svobod umožňuje vydávat české občany na základě eurozatykače do ciziny, a tudíž zda se evropský zatykač na ně bude vztahovat. Někteří poslanci opoziční ODS znovu uvedli, že soulad předloh o eurozatykači s českými zákony by měl posoudit Ústavní soud. Pokud by tak neučinili, obrátí se na Ústavní soud sám prezident Klaus.

"Listina základních práv a svobod říká, že občan nemůže být proti své vůli vydán do zahraničí. Eurozatykač ale umožňuje, aby naši občané byli vydávání proti své vůli k trestnímu stíhání do zahraničí, do zemí Evropské unie," řekl poslanec a stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil. Odpůrci mimo jiné také namítají, že eurozatykačem by mohl být český občan trestán za jednání, které v ČR trestné není.

Vládní politici přijetí zatykače přivítali. Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) uvedl, že zlepší spolupráci zemí EU při potírání závažné kriminality a mezinárodního terorismu. Česko doposud tvořilo spolu s Itálií poslední dvojici z 25 členských států Evropské unie, které evropský zatykač zatím nepřevedly do národního práva. Smyslem eurozatykače je usnadnit a urychlit procedury vydávání stíhaných osob a znemožnit, aby se pachatelé závažných trestných činů vyhýbali stíhání v zahraničí. Procedura vydávání stíhaných lidí se má díky zatykači zkrátit z 1,5 až na čtvrt roku.