Zprávy | Z archivu rubriky


Šanci získat již po dvou a půl letech povolení k trvalému pobytu v Česku budou mít od pátku i Bělorusové a Moldavané. Připojí se tak k občanům Kazachstánu, Bulharska a Chorvatska, kteří o zapojení do pilotního projektu ministerstva práce a sociálních věcí mohou žádat od loňského července. Do současné doby bylo do programu zapojeno celkem 185 osob, uvedla jeho manažerka Věra Ivanovičová.

Cílem projektu je zajistit Česku dostatečný počet kvalifikovaných pracovních sil a odborníků ze zahraničí, uvedl náměstek ministra práce a sociálních věcí Čestmír Sajda. Podle údajů jeho úřadu by v Česku vzhledem k současným demografickým trendům mohlo za 25 let chybět více než 400.000 pracovníků. "Z výzkumů OSN vyplývá, že ve státech EU bude v následujících 50 letech potřeba přijmout nejméně 75 milionů lidí... Nejde proto o to, zda migraci připustit či nikoli, jde o to jí řídit a bránit se legální migraci," uvedl Sajda. V ČR legálně žije asi 240.000 lidí, tedy přibližně 2,4 procenta obyvatel; v západoevropských zemích je to v průměru kolem osmi procent.

"Nejde o to brát práci Čechům," zdůraznila Ivanovičová. Vybraní cizinci sice získají po dvou a půl letech povolení k trvalému pobytu, na které se normálně čeká deset let. Česko však zájemcům nezajišťuje ani zaměstnání, ani povolení k práci, ubytování či vízum. Tyto věci si kandidáti musí obstarat sami. V praxi to znamená i to, že mohou obsadit pouze ta místa, pro která zaměstnavatel nemá vhodné kandidáty z ČR či jiných států unie.

Do projektu se mohou nově hlásit nejen Bělorusové a Moldavané s pracovním povolením a minimálně středoškolským vzděláním, ale i absolventi českých vysokých škol bez ohledu na to, z jaké země pocházejí. V případě úspěchu by se měl program za čtyři roky rozšířit na všechny země světa.

Definitivní tečku za ukončením kariéry Pavla Nedvěda v národním týmu udělal ve středu reprezentační kouč Karel Brückner. Opoře Juventusu Turín na dálku poděkoval za spolupráci v národním týmu a zopakoval, že hlavním důvodem Nedvědova rozhodnutí byly hráčovy zdravotní potíže, o jejichž rozsahu neměl tušení ani fotbalista. Svůj podíl na způsobu, jakým bylo Nedvědovo rozhodnutí prezentováno, však odmítl.

Reprezentační kouč nechtěl rozebírat rozporuplné informace, které si v minulých dnech vyměňoval se zástupci hráče. Nedvěd ve svém oficiálním prohlášení sice označil za hlavní důvod pouze zdravotní stav, ale jeho právník Bronislav Šerák později prozradil, že rozhodnutí mohla unáhlit i návštěva reprezentačního kouče v Itálii. Brückner reagoval prohlášením, že to není pravda.

Mediální přestřelku už ale obě strany ukončily. Šerák se rozhodl na trenérova vyhlášení dále nereagovat a podobně se zachoval i samotný kouč. "Považuji celou událost za vyřízenou. Hlavním důvodem Pavlova rozhodnutí byl jeho zdravotní stav a to byla alfa a omega celého případu," zopakoval Brückner během tiskové konference, na níž oznámil nominaci na nejbližší dvě utkání s Rumunskem a Arménií. V ní už Nedvěd nefiguruje.

Není však vyloučeno, že celá kauza bude mít ještě dohru kvůli kritickému vyjádření, které na adresu realizačního týmu reprezentace v pátek večer vyřkl Karel Poborský, možný Nedvědův nástupce ve funkci kapitána. Ten označil Nedvědovo rozhodnutí za tragédii a obvinil z ní vedení svazu i realizační tým, který prý pro celou věc nic neudělal.

Cena rychlého připojení k internetu se od října opět sníží a přiblíží se hranici 550 korun měsíčně. Zatímco dosud byla zřejmě nejlevnější nabídka připojení za 594 korun od společnosti Tiscali, kabelová firma UPC bude od pátku nabízet přístup o rychlosti 256 kbit/s za 555 korun. UPC to oznámila v tiskové zprávě.

UPC, jejíž nabídka v současnosti začíná na rychlosti 1,5 Mbit/s za 1224 Kč, již v létě testovala levnější připojení 128 kbit/s za 779 korun, ale o službu nebyl velký zájem. Nová nabídka chello easy bude mít měsíční limit pět gigabajtů pro přenesená data. V případě jeho překročení rychlost do konce měsíce spadne na 64 kbit/s.

S nabídkou levnějšího, ale pomalejšího připojení přišel v srpnu Český Telecom, který nabídl přístup z pevné linky prostřednictvím technologie ADSL o poloviční rychlosti 256 kbit/s za 620 korun. Následovali další provozovatelé ADSL a v září i kabelová firma Karneval, která přišla s nabídkou internetu o stejné rychlosti za 690 korun.

Zatímco uživatel připojení přes kabel již nic dalšího neplatí, u připojení přes ADSL klient ještě hradí paušál za telefonní linku, který začíná zhruba na 215 korunách v případě nejlevnějšího programu Home Mini.

"Společnost zavedením služby chello easy vyšla vstříc velké skupině lidí, kteří z různých důvodů preferují cenu nad rychlostí," uvedl generální ředitel UPC Václav Bartoň.

Internet chello od UPC využívá v Praze, Brně a Liberci přes 30.000 zákazníků. Celkově má internet přes rozvody kabelové televize kolem 45.000 zákazníků. V dosahu sítí je přitom více než 600.000 domácností. Počet uživatelů ADSL se blíží 60.000. Služba je dostupná zhruba na 2,6 milionu pevných linek.