Zprávy | Z archivu rubriky


Definitivní tečku za ukončením kariéry Pavla Nedvěda v národním týmu udělal ve středu reprezentační kouč Karel Brückner. Opoře Juventusu Turín na dálku poděkoval za spolupráci v národním týmu a zopakoval, že hlavním důvodem Nedvědova rozhodnutí byly hráčovy zdravotní potíže, o jejichž rozsahu neměl tušení ani fotbalista. Svůj podíl na způsobu, jakým bylo Nedvědovo rozhodnutí prezentováno, však odmítl.

Reprezentační kouč nechtěl rozebírat rozporuplné informace, které si v minulých dnech vyměňoval se zástupci hráče. Nedvěd ve svém oficiálním prohlášení sice označil za hlavní důvod pouze zdravotní stav, ale jeho právník Bronislav Šerák později prozradil, že rozhodnutí mohla unáhlit i návštěva reprezentačního kouče v Itálii. Brückner reagoval prohlášením, že to není pravda.

Mediální přestřelku už ale obě strany ukončily. Šerák se rozhodl na trenérova vyhlášení dále nereagovat a podobně se zachoval i samotný kouč. "Považuji celou událost za vyřízenou. Hlavním důvodem Pavlova rozhodnutí byl jeho zdravotní stav a to byla alfa a omega celého případu," zopakoval Brückner během tiskové konference, na níž oznámil nominaci na nejbližší dvě utkání s Rumunskem a Arménií. V ní už Nedvěd nefiguruje.

Není však vyloučeno, že celá kauza bude mít ještě dohru kvůli kritickému vyjádření, které na adresu realizačního týmu reprezentace v pátek večer vyřkl Karel Poborský, možný Nedvědův nástupce ve funkci kapitána. Ten označil Nedvědovo rozhodnutí za tragédii a obvinil z ní vedení svazu i realizační tým, který prý pro celou věc nic neudělal.

Cena rychlého připojení k internetu se od října opět sníží a přiblíží se hranici 550 korun měsíčně. Zatímco dosud byla zřejmě nejlevnější nabídka připojení za 594 korun od společnosti Tiscali, kabelová firma UPC bude od pátku nabízet přístup o rychlosti 256 kbit/s za 555 korun. UPC to oznámila v tiskové zprávě.

UPC, jejíž nabídka v současnosti začíná na rychlosti 1,5 Mbit/s za 1224 Kč, již v létě testovala levnější připojení 128 kbit/s za 779 korun, ale o službu nebyl velký zájem. Nová nabídka chello easy bude mít měsíční limit pět gigabajtů pro přenesená data. V případě jeho překročení rychlost do konce měsíce spadne na 64 kbit/s.

S nabídkou levnějšího, ale pomalejšího připojení přišel v srpnu Český Telecom, který nabídl přístup z pevné linky prostřednictvím technologie ADSL o poloviční rychlosti 256 kbit/s za 620 korun. Následovali další provozovatelé ADSL a v září i kabelová firma Karneval, která přišla s nabídkou internetu o stejné rychlosti za 690 korun.

Zatímco uživatel připojení přes kabel již nic dalšího neplatí, u připojení přes ADSL klient ještě hradí paušál za telefonní linku, který začíná zhruba na 215 korunách v případě nejlevnějšího programu Home Mini.

"Společnost zavedením služby chello easy vyšla vstříc velké skupině lidí, kteří z různých důvodů preferují cenu nad rychlostí," uvedl generální ředitel UPC Václav Bartoň.

Internet chello od UPC využívá v Praze, Brně a Liberci přes 30.000 zákazníků. Celkově má internet přes rozvody kabelové televize kolem 45.000 zákazníků. V dosahu sítí je přitom více než 600.000 domácností. Počet uživatelů ADSL se blíží 60.000. Služba je dostupná zhruba na 2,6 milionu pevných linek.

Čeští astronomové usilují o přístup do Evropské jižní observatoře (ESO). Kdyby ho měli, mohl by tým pozorovatelů v jihočeské hvězdárně na Kleti ověřit například svůj zářijový objev záhadného tělesa s dráhou komety právě tam, řekl ČTK astronom Miloš Tichý.

Záhadný asteroid s kometární drahou na jejich žádost pozorovali astronomové z observatoře Mauna Kea na Havaji. Pořídili dvě série snímků. Přestože použili různých filtrů pro snazší zobrazení plynu i prachu, ani velký dalekohled s průměrem zrcadla 2,2 metrů neprokázal kometární aktivitu tělesa. Dalekohled Klenot na Kleti má přitom průměr 1,06 metrů.

ESO je celoevropským projektem, kterého se doposud účastní deset států: Belgie, Dánsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Tyto státy budují společnou observatoř v severním Chile, na místě s vynikající kvalitou ovzduší. Jde o největší současný astronomický projekt v celosvětovém měřítku, uvedla šéfka Hvězdárny a planetária s pobočkou na Kleti Jana Tichá.

Jednání s vedením ESO o podmínkách vstupu Česka do této evropské vládní organizace již začalo. Pro ČR stanovilo ESO s ohledem na její ekonomickou situaci vstupní poplatek pět milionů eur a roční příspěvek 800.000 eur, což je zhruba 0,16 procenta prostředků vynakládaných ČR na vědu a výzkum (zhruba 157,9 a 25,3 milionu korun). Vstupem získá Česko přístup k nejlepším světovým dalekohledům a současně bude mít nárok na zadávání a řešení technických otázek a úkolů při budování nových přístrojů a infrastruktury observatoří v Chile, vysvětlovala ředitelka.