Zprávy | Z archivu rubriky


Území Dolní Lutyně na Karvinsku je poslední možnost pro vybudování strategické průmyslové zóny v Moravskoslezském kraji a ministerstvo životního prostředí by tomuto záměru nemělo stát v cestě. Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn to řekl při zahájení Investičního fóra v Ostravě. Průmyslová zóna by se podle Jahna měla dokončit i za cenu přestěhování chráněných ptáků motáků, kteří na území přežívají. Ministerstvo životního prostředí chce na stejném území vyhlásit ptačí rezervaci v rámci projektu Natura 2000. Jahn rovněž přiznal, že stát nemá peníze na dobudování všech připravených průmyslových zón a že zatím ani nejedná s takovým investorem, který by mohl do zóny Dolní Lutyně vstoupit. Zdůraznil, že by se do budování zón měly zapojit také privátní zdroje.

Odchod investorů z průmyslových zón je podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna věc, se kterou se musí počítat. Jahn to řekl v reakci na avizované stěhování zlínské firmy Graddo z Karviné na Ukrajinu. Firma byla jedním z prvních investorů v průmyslové zóně v Karviné, kde dosud ve výrobě kabelových svazků do automobilů zaměstnává okolo 300 lidí. "Cena práce v České republice roste a naše konkurenceschopnost do budoucna bude spíše záviset na kvalitě pracovních sil, na infrastruktuře pro výzkum a vývoj a podobně," uvedl Jahn s tím, že je proto třeba, aby rostla kvalita a objem výuky na školách.

Asistent šéfa ODS Marek Dalík a lobbista Jan Večerek, stíhaní za podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky, podezírají ostravského státního zástupce Martina Fraše z podjatosti. Spatřují ji v tom, že Fraš údajně dopředu policii bez podkladů slíbil, že pro obviněné navrhne vazbu.

Podle informací obhájce obou obviněných Stanislava Devátého se Fraš na uvalení vazby předem bez podkladů domluvil s náměstkem policejního prezidia Jaroslavem Macháněm, přičemž spis k případu putoval k Frašovi až vrtulníkem, kterým policie do Ostravy posílala i zatčeného Dalíka a Večerka. "Myslíme si, že tento člověk, který dopředu vyjádřil svůj názor na celou kauzu, nemůže rozhodovat o naší stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání," zdůraznil Devátý. Pokud Fraš řekne, že podjatý není, Devátý podá proti jeho vyjádření stížnost.

Frašův nadřízený Josef Bláha ale nakonec rozhodl, že návrh na uvalení vazby nebude soudu předložen. Verdikt vyvolal vlnu stížností. Devátý si u zastupitelství stěžuje na neadekvátní postup policie, Macháně zase na postup žalobců nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové. Ta připustila, že státní zastupitelství bylo při rozhodování o vazbě v případě Dalíka a Večerka nejednotné. Krajské zastupitelství, nadřízené Bláhovu okresnímu, nyní okolnosti kolem rozhodování o vazbě prověřuje. Do konce týdne by měla být prověrka správnosti postupu žalobců uzavřena.