Zprávy | Z archivu rubriky


Noví členové Evropské unie i nadále snižují daně z příjmu firem. Ve starých členských zemích zůstává zdanění společností vysoké a stále více tamních podniků proto odchází na východ za nižšími daněmi. Například německé firmy platí téměř třikrát vyšší daně než litevské společnosti, dvakrát vyšší než podniky v Polsku a Maďarsku a o polovinu vyšší než firmy v České republice, uvedla studie poradenské společnosti Ernst & Young (E&Y).

"Daňové nůžky mezi jednotlivými státy EU se i nadále rozevírají," uvedl Jan Čapek, který v E&Y vede daňové poradenství. Některé státy navíc oznámily v příštích letech další snižování podnikových daní.

Česká republika má sice poměrně vysoké sazby daně, zároveň ale nabízí velké množství úlev a odpisů, které konečnou daň snižují. Firmy tedy fakticky platí jinou, takzvanou efektivní daň. Ta je prý v ČR na úrovni 25 procent, díky snížení sazeb v dalších letech by ale měla klesnout na 21,2 procenta.

I tak ale mají české firmy jedny z nejvyšších daní ve střední a východní Evropě. Nevýhodou Česka je podle expertů i rekordně vysoké sociální a zdravotní pojištění, které je společně s Belgií nejvyšší v Evropě a může odradit i některé potenciální investory.

Proti nízkým firemním daním nových členů protestují například vrcholní politici Francie a Německa, kteří požadují jejich sblížení. Francouzský ministr financí dokonce navrhl, aby státy, jež uplatňují nízké daně, ztratily nárok na dávky z regionálních fondů EU. To ale odmítlo i Německo, které je jinak v otázce daní spojencem Francie.

Vizi digitální domácnosti blízké budoucnosti, novinky ve vysokorychlostním připojení k internetu či nové počítačové hry představí příští týden v Brně mezinárodní veletrh Invex. Organizátoři se chlubí zvětšením výstavní plochy o desetinu na zhruba 30.000 metrů čtverečních a desetiprocentním nárůstem počtu zahraničních vystavovatelů, jichž přijede 102 ze 20 zemí.

Právě větší zaměření na běžné uživatele výpočetní techniky a spotřební elektroniky bylo jedním ze záměrů organizátorů. Proti loňsku své expozice zvětšili například mobilní operátoři, i když stejně jako minulý rok nebude mít samostatnou expozici nejmladší Oskar Mobil. Eurotel představí novou nabídku datových služeb pro firmy a připojení k internetu. Novinky pro firmy by měl nabídnout i T-Mobile, spolu s představením chystané novinky připojení na internet prostřednictvím technologie Edge. Nebude chybět ani kompletní nabídka nejprodávanějších mobilních telefonů.

Ústředním tématem pro profesionály jsou podnikové informační systémy s řadou revolučních novinek a vysokorychlostní přístup na internet. Část Invex Classic letos láká také k seznámení s aktuálními informacemi o antivirové problematice a počítačové bezpečnosti. Nabídne novinky z oboru aplikačního softwaru, například pro zpracování digitální fotografie. Návštěvníci se mohou těšit i na novinky z bezdrátové technologie Wi-Fi.

Během prvního dne Invexu bude v Brně zasedat vláda, jejíž členové se zúčastní slavnostního zahájení akce a projdou si některé expozice.