Zprávy | Z archivu rubriky


Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross navštívil v sobotu na Vysočině bývalého premiéra a šéfa ČSSD Miloše Zemana a konzultoval s ním současnou politickou a ekonomickou situaci. Zeman na dotaz ČTK setkání s Grossem potvrdil, ale nechtěl komentovat současnou vládní krizi. Odmítl říci, zda je stále toho mínění, že by byla pro sociální demokracii nejvýhodnější menšinová vláda, pro níž by hledala podporu u všech parlamentních stran, tedy i u KSČM. Tento názor zastával po posledních volbách do Poslanecké sněmovny. Považuje prý za zbytečné, když se mu nepodařilo prosadit mimořádný sjezd ČSSD, i to, aby se vyjadřoval k dění v sociální demokracii. Mimořádný sjezd prý považoval za poslední možnost záchrany ČSSD jako vlivné politické síly.

Zpravodajskému serveru Novinky Gross řekl, že se s expremiérem dohodl na pokračování vzájemné komunikace. "To ale neznamená, že máme shodné názory na to, jak zajistit, že i v budoucnu bude sociální demokracie hrát tu roli, která jí přísluší. Tam samozřejmě nějaké rozdíly mohou zůstávat, ale debata na mě udělala dobrý dojem." řekl Novinkám Gross. Vyjednává už více než týden s politickými stranami o nové vládě, kterou chce sestavit na základě dosavadní koalice, která má ve sněmovně většinu 101 poslanců z 200. V úterý se sejde s představiteli lidovců a unionistů. Příští víkend předsednictvu a ústřednímu výkonnému výboru ČSSD předloží výsledky dosavadního vyjednávání a teze vládního prohlášení.

Úctu potomků vojáků Napoleonovy armády k obětem Bitvy tří císařů symbolizuje v sobotu vysazený dub na slavkovském bojišti. Strom ze severovýchodní Francie stojí při památníku Mohyla míru u obce Prace na Brněnsku. Objekt připomíná střet, který si vyžádal 40.000 životů. Region tvořený rozlehlým slavkovským bojištěm se již nyní připravuje na příští rok, kdy se v rámci 200. výročí bitvy budou konat četné vzpomínkové akce. Nejdůležitější se budou odehrávat právě u Mohyly míru. Její výstavbu před sto lety inicioval kněz Alois Slovák. Výsadbou stromů ze zemí, jejichž vojáci bojovali u Slavkova, chce muzeum navázat na Slovákovu práci.

Francouzský dub byl vysazen vedle stromu, který má připomínat památku duchovního. Sazenice byla přivezena z Moselska, z obce Ay-sur-Moselle. Tato vesnice má již od 90. let čilé styky s obcí Podolí, která leží na bojišti. Ještě letos v září by měl být vysazen u mohyly strom zastupující Rusko. Bude pocházet z Borodina, kde se odehrála jedna z klíčových bitev Napoleonova tažení Evropou. Rakouský strom se u památníku objeví na jaře příštího roku.

Bitva u Slavkova se odehrála 2. prosince 1805. Napoleonova armáda zvítězila nad spojenými vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Slavný válečný střet si každý rok připomínají stovky milovníků vojenské historie z celé Evropy. Scény z bitvy, které předvádějí v dobových vojenských uniformách, pravidelně sledují tisíce zvědavců. Jen při hlavní zinscenované bitvě je pravidelně použito 300 kilogramů střelného prachu.