Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika se posunula opět o něco blíž ke vzniku nového kabinetu. Premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross v ústředním výboru své strany obhájil vládu a koaliční smlouvu, kterou v uplynulých týdnech vyjednal s lidovci a unií. Pro hlasovala drtivá většina delegátů, ovšem vyhráno kabinet nemá. Někteří poslanci ČSSD dali i najevo, že s touto vládou a smlouvou spokojeni nejsou. Kabinet přitom bude ve sněmovně při hlasování o důvěře potřebovat každý hlas. V těchto dnech se navíc objevily spekulace, podle nichž není z Grossova připravovaného týmu nadšen ani prezident Václav Klaus. Prezident od začátku říkal, že nová vláda musí představovat skutečnou změnu a že nestačí jen kosmetické úpravy. Gross tvrdí, že se mu splnit podařilo. Osmnáctičlennou vládu už má víceméně složenou, nová má být třetina členů. Tři místa připadnou lidovcům, tři US-DEU a zbytek obsadí ČSSD.

Někteří sociální demokraté mají pocit, že místo, aby ve srovnání s odcházejícím kabinetem Vladimíra Špidly ČSSD ve vládě posílila, je tomu spíš naopak. Zklamalo je zejména to, že ve funkci ministra zahraničí pokračuje lidovec Cyril Svoboda a rozladila je i nominace unionisty Karla Kühnla na post ministra obrany. Gross je přesvědčoval o tom, že ČSSD má v kabinetu odpovídající prostor a že vyjednal to, co bylo možné. Nakonec získal hlasy drtivé většiny delegátů, nikoli ale všech. Oznámil, že přinejmenším od sociálnědemokratických členů vlády očekává, že se vzdají poslaneckých mandátů. Několika ministrům za ČSSD ale vzápětí udělil z různých důvodů výjimku. Vzdát mandátu se nemusí budoucí ministři práce Zdeněk Škromach, financí Bohuslav Sobotka a kultury Pavel Dostál. Lidovci a unionisté po svých ministrech složení mandátu nežádají. Obsazení vlády je téměř jasné, malý otazník se vznáší už jen nad ministerstvem zemědělství. Úřadující předseda ČSSD ale řekl, že se kloní k tomu ponechat v čele tohoto resortu Jaroslava Palase.

V pondělí mají socialisté, lidovci a unionisté podepsat koaliční smlouvu. Předpokládalo se, že již v úterý by mohl prezident kabinet jmenovat, momentálně je ale otázka, zda to tak bude. Václav Klaus si zřejmě bude chtít nejprve osobně promluvit s některými kandidáty na ministry.

Nová vláda by měla každý rok snížit počet úředníků ve státní správě o dvě procenta a provozní výdaje o pět procent. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl Milan Šimonovský (KDU-ČSL), který se má ve vládě Stanislava Grosse (ČSSD) stát ministrem dopravy a vicepremiérem.

Gross na začátku jednání sliboval, že se pokusí omezit počet ministerstev. Nakonec ale sestavil kabinet, který má mít 18 členů, tedy o jednoho víc než odcházející tým Vladimíra Špidly. Šimonovský uvedl, že některé úřady a ministerstva by v tomto volebním období či v jeho závěru mohla ještě zaniknout. Hovořil o tom, že na konci funkčního období by ministerstvo informatiky mohlo opět splynout s ministerstvem dopravy, také ministerstvo pro místní rozvoj by podle něj mohlo skončit, protože jeho úkoly čím dál tím víc přebírají kraje.

Příští tři týdny budou koaliční politici sestavovat programové prohlášení, kde by se měly sliby z koaliční smlouvy přetavit do konkrétních kroků. Z Šimonovského slov vyplynulo, že debatovat se bude i o novomanželských půjčkách na bydlení, Gross Mladé frontě Dnes řekl, že by se měly pohybovat kolem 200.000 korun. Lidovci podle Šimonovského navrhnou prodloužení rodičovské dovolené ze čtyř až do osmi let věku dítěte a rodinné spoření se státní podporou. Ve hře budou i daňové úlevy a společné zdanění manželů. Šimonovský uvedl, že to nejsou kategorické požadavky, vše je podle něj třeba dohodnout s partnery. Někteří odborníci však již nyní upozorňují na to, že najít peníze na splnění různých slibů o podporách rodin, vzdělávání, podnikání a dalších oblastí, bude hodně těžké. Šimonovský řekl, že kabinet by měl finance na své sliby čerpat hlavně z většího hospodářského růstu, který by podle něj příští rok mohl být o procento či procento a půl vyšší, než nyní odhadovaných 3,2 procenta. Vláda musí podle něj také zajistit, že mandatorní výdaje, třeba podporu v nezaměstnanosti dostane skutečně jen ten, kdo se snaží práci sehnat. Šimonovský odmítl, že by kabinet chtěl své sliby financovat třeba z výnosů privatizace Českého Telecomu.

Gross získal pro svou vládu podporu drtivé většiny ústředního výboru ČSSD. Vyjádření poslance Radima Turka a šéfa ústecké ČSSD Jaroslava Foldyny v ČT naznačila, že nakonec vládu podpoří zřejmě i celý poslanecký klub strany. Někteří poslanci k ní sice mají výhrady, ale Turek soudí, že "v tuto chvíli se samozřejmě budeme řídit tímto doporučením (ústředního výboru)". Sociálním demokratům vadí například unionista Karel Kühnl v čele ministerstva obrany. Foldyna poznamenal, že každý ministr je odvolatelný a řekl, že očekává "(politicky) horký podzim".

Počet vozidel pojištěných v rámci pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel, takzvaného povinného ručení, se letos snížil o 85.000 na 5,092 milionu. Pokles se udál v prvním čtvrtletí, ve druhém naopak počet pojištěných vozů stoupl o 16.000. Vyplývá to z databáze České kanceláře pojistitelů (ČKP). Největší nárůst počtu smluv zaznamenaly letos Kooperativa, a to o 105.000, a Česká podnikatelská pojišťovna, které přibylo 50.000 smluv. Kooperativa převzala počátkem roku klienty Pojišťovny České spořitelny, která se nyní soustředí pouze na životní pojištění.

Naopak nejvíce majitelů vozidel ukončilo pojištění u Allianz, a to 51.000, a Generali, kde to bylo 25.000. Mluvčí Allianz Milan Káňa přisoudil úbytek pojištěných vozidel "rychlosti" procesu předávání dat na ČKP. "V prvním pololetí a zvláště ve druhém čtvrtletí totiž počet smluv v našem kmeni povinného ručení rostl. Předpokládáme, že se tento nárůst projeví až v číslech za červenec 2004," poznamenal. V samotném druhém čtvrtletí vykázala největší změnu Česká pojišťovna, které vzrostl počet pojištěných vozů o 61.000. V prvních třech měsících přitom z její "flotily" ubylo 44.000 vozidel. "V prvním čtvrtletí šlo o reakci motoristů, kteří zaslechli vábení dumpingových cen v rámci reklamní kampaně jiných pojistitelů," řekl ČTK mluvčí ČP Václav Bálek. Druhé čtvrtletí podle něj již charakterizovala standardní situace na trhu.

Mezi důvody pohybu počtu pojištěných vozidel může podle dřívějšího prohlášení ředitele kanceláře Jakuba Hradce patřit například dočasné zimní odhlášení registrovaných vozidel z provozu. Dále mohlo jít o vyřazování starých vozidel z provozu či přechod vozidel do režimu, ve kterém není pojištění povinné. Počet vozidel v Česku ale roste, takže podle některých odborníků mohl loni stoupnout počet vozidel jezdících bez pojistky.

Pojišťovny na konci loňského roku při uzavírání smluv na letošek převratné změny počtu klientů nezaznamenaly. Některé pojišťovny přitom poprvé do cen zahrnuly i jiné faktory než obsah motoru či nehody způsobené řidičem. Povinné smluvní pojištění odpovědnosti za provoz vozidla provozuje po demonopolizaci systému čtvrtým rokem osm pojišťoven.

Na pěší zóně v centru Prahy, v ulici Na Příkopě, explodoval v neděli ve 12:30 granát, který zatím neznámý pachatel hodil na auto. Lehce raněno bylo 18 lidí, řekl ČTK mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř. Raněné, z nichž většina jsou cizinci, rozvezly sanitky do čtyř pražských nemocnic.

Premiér Stanislav Gross, který na místo činu dorazil, ČTK řekl, že se nejednalo o teroristický útok. "Šlo o kriminální čin, víceméně vyřizování účtů," uvedl Gross, který je zatím i ministrem vnitra. Podle něj je policie útočníkovi už na stopě. "Je dobrá šance, že pachatel bude zajištěn," řekl.

Zraněni byli především hosté restaurace Casino Royal, kteří seděli na venkovní zahrádce. Restaurace stojí na rohu ulic Na Příkopě a Havířská. Granát zasáhl bílý vůz Jeep Cherokee s americkou poznávací značkou z New Jersey. Policie auto zajistila a odvezla do Bartolomějské ulice. "Bylo štěstí, že střepiny byly ztlumeny pod tím autem, pod kterým granát vybuchl," uvedl Gross. Podle Uhlíře jde u raněných především o řezné, tržné a tržně zhmožděné zranění od střepin, plechu nebo skla.

Policie pachatele nemá, svědci ho popisují jako mladého muže, na místě byl údajně viděn již několikrát. Podle některých výpovědí jde o cizince, snad Bulhara. Podle Grosse bylo cílem jeho útoku skutečně zasažené vozidlo. K popisu pachatele nechtěl Gross nic bližšího sdělit, aby neohrozil vyšetřování. "Popis je ale dost solidní, je důvod k optimismu," dodal.

Všeobecná fakultní nemocnice přijala k ošetření sedm lidí, většinou cizinců, se zraněním nohou i rukou, které vypadá, jako by je způsobily broky. Ředitel nemocnice Pavel Horák ČTK řekl, že k operaci se připravuje jedna žena, která má broky ve stěně břišní. Lékaři chtějí zjistit, zda nemá porušenu také dutinu břišní. "Pokud se potvrdí, že jsou zranění všech pacientů lehká, mohli by být ještě v neděli propuštěni," řekl Horák.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady je pět cizinců, ortopedická ambulance ošetřila manželský pár z USA a jednoho Brita, na chirurgické ambulanci je anglický manželský pár. "Jsou to drobné zástřely, způsobená jakoby kousky šrapnelů, v hlavě, na nohou a rukou," řekla ČTK ředitelka nemocnice Marie Alušíková. U jednoho anglického pacienta je možná zraněno i rameno, pokud rentgen potvrdí hlubší zranění, bude hospitalizován, ostatní budou ještě v neděli podle ředitelky propuštěni. V Nemocnici na Františku byli ošetřeni v chirurgické ambulanci dva pacienti s lehčím zraněním. Bližší informace o zraněných přijatých do Fakultní nemocnice Motol se ČTK zatím nepodařilo získat.

Prezident Václav Klaus si chce osobně promluvit s některými kandidáty na ministry ve vládě premiéra Stanislava Grosse. Začátkem příštího týdne by měl Gross na Pražský hrad přinést jmenný seznam navrhované vlády, prezident si pak s některými kandidáty pohovoří. Nedá se zřejmě očekávat, že ten samý den, kdy Gross přinese seznam, Klaus vládu jmenuje.

Vyplynulo to z vyjádření mluvčího prezidenta Petra Hájka. V minulých dnech se předpokládalo, že Grossův kabinet by mohl být jmenován již v úterý, nyní se ale nad tímto termínem vznáší otazník. Spekuluje se o tom, že Klaus je složením Grossova kabinetu rozladěn. Hájek tyto spekulace nekomentoval. "Prezident se k tomu vyjádří, až ta vláda skutečně bude hotová," uvedl. Nechtěl odhadovat, zda prezident vládu jmenuje již příští týden.

"Myslím si, že začátkem týdne pan premiér přinese, bude-li ho mít, panu prezidentovi seznam členů nové vlády a pak asi o tom budou mluvit," řekl ČTK Hájek. Na víkend schůzka premiéra s prezidentem plánovaná není, dodal. Hájek považuje za pravděpodobné, že prezident si s některými ministerskými kandidáty ještě osobně promluví. Média spekulují, že Klaus není spokojen s tím, že v kabinetu by měl zůstat Cyril Svoboda (KDU-ČSL) jako ministr zahraničí, výhrady má prý i ke Karlu Kühnlovi (US-DEU), který se má stát ministrem obrany. Mluvčí prezidentské kanceláře neřekl, se kterými kandidáty do vlády si Klaus chce promluvit.

V Ústavě se praví, že prezident jmenuje členy vlády na návrh premiéra. Poslanec ČSSD a člen ústavně právního výboru sněmovny Zdeněk Jičínský ČTK řekl, že prezident teoreticky může jmenování některých ministrů oddalovat a komplikovat, ale ne zabránit. Klaus jmenoval Grosse premiérem 26. července. Tehdy řekl, že si nemyslí, že má prezident republiky obsazovat ministerské posty. "Ale oba se budeme snažit vyhnout něčemu, co bych nazval zřetelným, evidentním konfliktem, totálním, absolutním nesouhlasem s tím či oním jménem," uvedl tehdy Klaus. Ústřední výkonný výbor sociální demokracie velkou většinou hlasů podpořil vládu, kterou sestavil premiér a úřadující šéf strany Gross. V pondělí mají socialisté, lidovci a unionisté podepsat koaliční smlouvu.

Dva měsíce plné práce čeká české vojenské chemiky, kteří v sobotu dopoledne odletěli ze starého ruzyňského letiště do Řecka střežit olympijské a poté i paralympijské hry. Fandění a sportovních výkonů si ale vůbec neužijí. "Ty dny budou pracovní, šance navštívit závody nebude, není to rekreace, ale každý voják ve svém volnu může sledovat televizi," řekl novinářům před odletem mluvčí jednotky Martin Krumnikl.

Odletělo 83 chemiků, desetičlenný předvoj odcestoval ve středu, aby vše připravil. Vlak s technikou a několika vojáky doprovodu odjel z Česka už v pondělí. Pracovat budou v Řecku po celou dobu olympijských i paralympijských her, mise skončí 30. září.

Chemici jsou vybaveni na to, aby byli schopni zajistit ochranu účastníků her v případě použití zbraní hromadného ničení. Mají techniku pro radiační i chemický průzkum a dekontaminaci. Skupina je schopna vyhledávat a odebírat vzorky, analyzovat je a minimalizovat možný dopad zamoření. "Detekční přístroje budou puštěné po celou dobu a my je budeme neustále monitorovat," popsal hlavní náplň práce Krumnikl. Většina příslušníků jednotky již má zkušenosti ze zahraničních misí, řada z nich byla třeba v Kuvajtu nebo v Iráku. Mezi vojáky je pět žen, dvě podle Krumnikla ještě přiletí. Kontingent s sebou do Řecka odvezl své laboratoře či specializovaná průzkumná vozidla.

Ihned po příletu se jednotka ubytuje na moderní vojenské základně vzdálené asi 80 kilometrů od Atén. "S ubytováním jsme spokojeni," uvedl Krumnikl. Práci chemici zahájí nácvikem součinnosti s místním záchranným systémem. Čeští vojáci budou spolupracovat se specialisty z Itálie, Maďarska, Španělska a Polska, kteří patří do liberecké protichemické jednotky rychlé reakce NATO. Tento mnohonárodní prapor vznikl loni 1. prosince a skládá se z více než 500 specialistů z 11 evropských zemí, USA a Kanady. Na bojiště nebo k průmyslové a přírodní katastrofě se musí dostat v rozmezí od pěti do 20 dnů. Přibližně polovinu mužstva tvoří Češi. O výcvik praporu se starají především čeští odborníci. Dopravu jednotky do Atén hradí Severoatlantická aliance, Řecko uhradí pobyt vojáků a česká strana jejich platy. Celkem se náklady vyšplhají na 30,3 milionu korun.

Necelých 15.000 lidí a kolem 3000 aut se už sjelo na 11. ročník největší taneční technoparty CzechTek na louku za Boněnovem na Tachovsku. Největší nápor lidí se očekává zejména v sobotu, policie hovoří o tom, že na akci by mohlo přijít až kolem 30.000 lidí. "Na místě už stojí 50 pódií, lidé v autech stále proudí na místo, hodně jich jezdí také vlaky," řekla ČTK Jolana Číhová ze západočeské policie. Policisté večer ani během noci nezjistili žádnou trestnou činnost, vyšetřovali pouze druhou nehodu, která se na příjezdové trase k party stala.

Kolem 21:00 jel sedmadvacetiletý muž z Prahy s vozem ford s přívěsem v pomalu se pohybující koleně vozidel. Čtyřiadvacetiletá Britka, která šla pěšky podél kolony, v opilosti spadla pod kola přívěsu, popsala Číhová. Na místo přijela záchranná služba, žena ale odmítla ošetření. "Zjevně utrpěla jen škrábance a pohmožděniny, v krvi měla 1,35 promile alkoholu," uvedla mluvčí. Také starosta Chodové Plané, kam Boněnov patří, nezaznamenal v noci žádné vážnější problémy. "Nemám zatím ani žádné stížnosti od místních lidí. Produkce v noci byla, ale to místo je od domů poměrně daleko a ten hluk, který je na těchto akcích největší problém, tady není tak výrazný," řekl ČTK starosta Pavel Vopat. Podle něj na louku v pátek v noci přijel kamion naložený chemickými toaletami, které by měly sloužit návštěvníkům.

Kromě aut mnoho lidí na party chodí pěšky od vlaků. "Vlaky jezdí do Chodové Plané, ale většinou do Plané, a ta je odtud takových 12 kilometrů," doplnil starosta. Party se koná na pozemcích, jejichž nájemce nedal k pořádání souhlas, o akci nevěděla ani radnice. Vedení radnice vydalo upozornění, že akce je nepovolená a neohlášená. Mezi tisíci lidmi se snaží najít organizátora akce, kterému by upozornění předala. "Bohužel předpokládáme, že se to nám ani policie nepodaří," řekl Vopat.