Zprávy | Z archivu rubriky


Pohled na současnou Velkou Británii, jak ji vidělo během své letní návštěvy 50 mladých Čechů, přináší fotografická výstava Zoom In. Koná se do 8. listopadu v pasážích Slovanského domu v Praze a pořádá ji Britská rada. Soutěž a výstavu Zoom In uspořádala jako součást svého letošního projektu Crossroads for Ideas - Kde nápady nezapadnou. Tento projekt pro mladé talentované lidi ze střední Evropy připravila Britská rada a britské ministerstvo zahraničí. Jeho cílem je zprostředkovávat vzájemné setkávání talentů z různých oborů i jejich kontakt s partnery z Británie. Program obsahuje koncerty, filmové přehlídky, soutěž, putovní výstavu fotografií, tvůrčí dílny v Británii a další akce. Do konce roku jsou na programu ještě čtyři.

Fotografická výstava je výsledkem soutěže, kterou Britská rada vyhlásila pro lidi ve věku 18 až 23 let. "Cílem soutěže bylo ve dvojicích vypracovat projekt s plánem cesty do Británie, ve kterém se každá dvojice měla zaměřit na některou z osmi nabízených oblastí a napsat, koho nebo co chtějí vidět," řekla koordinátorka projektu Markéta Krahulíková. Zájemci měli na výběr oblasti módy, architektury, elektronických médií, ekologie, užitkového designu, genetiky, obchodu a financí a televizního průmyslu. Vybraných 25 dvojic dostalo od Britské rady peníze na přibližně čtyřdenní cestu a fotoaparát.

Lidé se rozjeli do různých míst země, pořadatelé chtěli, aby navštívili nejen Londýn. Jedna z dvojic si například jako téma vytyčily zjistit, jak vypadalo středověké anglické město. "Cílem bylo Británii prezentovat nejen jako Big Ben či střídání stráží u Buckinghamského paláce," uvadla Krahulíková.

Odborníci by mohli připravit konkrétní podobu návrhu důchodové reformy do roka či dvou let, pokud se podaří v první polovině roku 2005 najít politickou shodu na podobě reformy. Na pondělní konferenci připomínající 80 let sociálního pojištění to uvedl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Pracovní skupina má nyní k dispozici čtyři varianty.

První předpokládá ponechání současného průběžně financovaného systému a změnu parametrů, například věku odchodu do důchodu, výše pojistného, poměru důchodu k předchozímu výdělku a rychlosti růstu důchodu. Další varianta počítá s připojištěním, které by výrazně podporoval stát. Třetí varianta předpokládá, že každý pojištěnec by měl svůj účet a sám by si stanovil dobu odchodu do důchodu. Čtvrtá varianta uvažuje o tom, že část platby pojistného by mohli lidé převést na kapitálové spoření. Takový systém však vyžaduje poměrně velké transformační náklady. Přistoupily k němu země, které si v době privatizace vytvořily značné finanční rezervy. Tuto variantu prosazují podle Škromacha finanční skupiny.

Ředitel odboru sociálního pojištění ministerstva práce Jiří Král na konferenci uvedl, že důchody spotřebovávají v současné době devět procent hrubého domácího produktu České republiky, což je ještě únosné. Pokud nezačne reforma důchodového systému a nebudou přijaty změny v nemocenském pojištění, v roce 2050 budou důchody vyžadovat již 15 procent HDP. To bude podle Krále pro ekonomiku neúnosné.

Bývalý český prezident Václav Havel v úvodním jednání pražské konference Forum 2000 kritizoval nedělní volby v Bělorusku. V reakci na jejich průběh mezinárodní společenství mimo jiné vyzval, aby zvážilo možnost vyjádření solidarity představitelům běloruské občanské společnosti. "Dostalo se nám názorné ilustrace toho, jak totalitní či autoritativní režimy dáví občanskou společnost," prohlásil v zaplněném sále pražského Obecního domu, kde se už osmý ročník Fora 2000 koná. Bělorusko je podle něj patrně poslední evropskou zemí, ve které vládne "vskutku diktátorský režim". Nedělní hlasování kritizovali i někteří západní pozorovatelé, kteří se voleb zúčastnili. Stěžují si, že byli omezováni ve své práci a že volby nebyly regulérní. "Opět je hlavní úder veden proti občanské společnosti," dodal Havel.

Otázky spojené s problematikou občanské společnosti mají tvořit hlavní osu diskusí konference, která má již potřetí název Mosty přes globální propasti. Je třeba si položit otázku, co v současnosti vlastně představuje občanská společnost, kdo jí tvoří či jak může ovlivnit rozhodovací procesy v globálním světě, uvedl bývalý americký velvyslanec v ČR John Shattuck. Občanská společnost má podle organizátorů globální rozměr, přestože vystupuje jako symbol hnutí, které se proti současné podobě globalizace ohrazuje. Konference by proto měla dát odpověď i na to, kde vlastně existují hranice světa občanské společnosti a jaké jsou její zájmy.

Fora 2000 se v Praze účastní několik desítek význačných osobností z celého světa a řada hostů. Mezi nimi jsou slovenská velvyslankyně v Polsku Magda Vášáryová, bývalý mexický ministr zahraničí Jorge Castaňeda, viceprezident Světové banky pro Evropu Jean-Francois Rischard a ruský politik a ekonom Grigorij Javlinskij.

Zajištění stabilnějšího ekonomického prostředí, které zahrnuje i snížení daňové zátěže - tím hlavně by mohla Česká republika přispět k záměru EU změnit svoji ekonomiku v roce 2010 v nejsilnější na světě. Uvádí to doporučení k takzvané lisabonské agendě, které v Bruselu zveřejnilo sdružení evropských obchodních komor Eurochambres pro každou členskou zemi. Doporučení přišla krátce před očekávanou zprávu bývalého nizozemského premiéra Wima Koka, která má zhodnotit slabiny prvního poločasu lisabonské strategie ekonomického a sociálního vývoje EU. "Lisabonské cíle nemohou splnit samy instituce EU. Hlavní podíl musí nést členské země," zdůraznil generální tajemník Eurochambres Arnaldo Abruzzini.

Stabilnější ekonomiku požadují obchodní komory po více než polovině členských zemí včetně Německa, Francie, ale i Slovenska, jemuž současně doporučují investovat více do zaměstnanosti. Třeba Rakousko a Itálie by se měly soustředit spíš na zajištění pružnějšího pracovního trhu. V části věnované zaměstnanosti Eurochambres uvádí, že Česká republika i Slovensko by se měly zaměřit na reformu daňového a sociálního systému.

V oblasti inovací a výzkumu by měla Praha především změnit svůj školský systém, více podporovat počítačové technologie a celoživotní vzdělávání. Prioritou v ČR je podle Eurochambres i zlepšení pracovního trhu a jeho flexibility, podpora investic v nejchudších regionech a zohlednění ekologie v daňovém systému.

Eurochambres vycházela z materiálů dodaných národními komorami. Pod Eurochambres spadá 2000 regionálních a místních organizací ze 41 zemí. Reprezentuje tak přes 17 milionů firem.

Židovské muzeum v Praze usiluje o zdokumentování více než tisícovky tór, které před čtyřiceti lety prodal československý stát do Británie. Nechce je však zpět. Grant ministerstva kultury by měl v příštím roce umožnit třem pracovníkům muzea pětitýdenní pobyt v Londýně. Soubor svitků je tam spravován soukromou organizací The Czech Memorial Scrolls Centre a uložen ve Westminsterské synagoze. Řada z těchto svitků, získaných do pražských sbírek během druhé světové války, je nyní zapůjčena a užívána při liturgii židovskými komunitami po celém světě - slouží na různých místech od chudobinců po americké letadlové lodě. Pořízení svitku je totiž jinak mimořádně nákladné, mnohým obcím tedy nedostupné.

"Obava, že bychom snad chtěli tóry zpět, je neopodstatněná," řekla ČTK kurátorka textilní sbírky muzea Dana Veselská. Také jeho ředitel Leo Pavlát uvedl počátkem října, že Židovské muzeum v Praze, před deseti lety odstátněné, nemá žádný zvláštní zájem dostat zpátky tuto kolekci 1564 tór prodaných roku 1964. Přesto z jeho slov vyplývá, že zatím není zcela jasné, kdy Britové studium a dokumentaci souboru umožní. "Věříme, že se to v polovině příštího roku podaří uskutečnit," poznamenala Veselská. V roce 2006, kdy se bude připomínat sto let Židovského muzea, by ráda připravila v Praze výstavu dokumentující unikátní "další život" těchto bohoslužebných textů.

Inspektoři Evropské unie začnou s prověrkou vybraných potravinářských závodů v úterý v Praze. Ve středu hodlají pokračovat na Plzeňsku a ve čtvrtek ve středních Čechách. Podniky, které navštíví, si vybírají kontroloři sami. Do pátku, kdy pětidenní mise skončí, mohou prověřit kolem 15 provozů, soudí mluvčí Stání veterinární správy Josef Duben. Dvoučlenná inspekce si podle něj hodlá prohlédnout závody na červené a bílé maso, zpracovatele zvěřiny a mlékárny. Při předchozí lednové misi evropští inspektoři namátkově prověřili několik desítek provozů a objevili přitom i některá nevyhovující pracoviště.

Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Milana Maleny si inspektoři konkrétní podniky vyberou až na příslušných krajských veterinárních správách. Vedle úrovně veterinárního dozoru nad zpracovateli živočišných produktů se zaměří také na identifikaci a přesuny zvířat. Pokud by kontrola zjistila vážné prohřešky proti unijním předpisům, mohla by Evropská komise v krajním případě přijmout vůči Česku ochranná opatření, tedy omezit přístup tuzemských potravin na evropský trh. "Státní veterinární správa prověřila všechny zpracovatele, kteří smějí vyvážet do členských států EU, a neočekává problémy, jež by znamenaly omezení možnosti exportu na evropský trh," uvedl dříve Duben.

Na společný trh Evropské unie může od května dodávat asi čtvrtina tuzemských provozů na zpracování živočišných produktů. Jde o ty, které splnily standardy požadované pro zpracovatele s velkou kapacitou. Zbytek může působit na místním trhu v rámci České republiky. Od poloviny loňského roku do konce letošního března veterináři uzavřeli kvůli nesplnění požadavků necelých 600 z celkových více než 4000 provozů.