Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus považuje dění kolem odposlechů za skandální. Vůbec netušil, že se odposlechy mohou týkat i jeho. Podle tisku policisté čtvrt roku odposlouchávali podnikatele Ranka Peciče, dlouholetého Klausova přítele, a mohli tak poslouchat jeho hovory s prezidentem. "Já jsem pobouřen za všechny občany České republiky a skoro mě mrzí, že se najednou moje osoba s tím spojila. Já považuji to, co se u nás děje, za opravdu skandální a myslím, že je naším úkolem, abychom se s tím všichni občané České republiky, kteří chceme svobodu, skutečně utkali," řekl Klaus ČTK.

Klaus v pátek požádal ministra vnitra Františka Bublana, aby zvážil odvolání policejního prezidenta Jiřího Koláře kvůli jeho výrokům. Kolář podle prezidenta bagatelizuje používání odposlechů. Policejní šéf v novinovém rozhovoru označil odposlechy soukromých telefonů za běžnou policejní praxi, která nenarušuje práva občanů, pokud jsou bezúhonní. Prezident uvedl, že když protestoval proti Kolářovým výrokům, vůbec netušil, že se odposlechy mohou dotknout i jeho osoby. Není prý pobouřen ani tak tím, že policie mohla poslouchat i jeho telefonáty, ale vadí mu hlavně fakt, že se to může stát každému občanovi v republice.

O praxi policejního odposlouchávání chce v úterý mluvit na Pražském hradě s premiérem Stanislavem Grossem. Tématem jednání mají být i možné kroky vedoucí k "nastolení normálních poměrů". Gross sice neví, v čem je současná situace nenormální, přesto si myslí, že setkání s prezidentem bude mít význam pro zklidnění situace. "Tento stav je nenormální pouze v tom, že se dělá hysterie a kauza z věcí, které se v normálně fungujícím státě berou jako součást činnosti nezávislých justičních orgánů a orgánů činných v trestním řízení," uvedl Gross. Připomněl, že na pravidelných schůzkách s Klausem se dohodli už před časem, a úterní setkání proto nepovažuje za mimořádné.

Nedaleko kulturního domu v Hanušovicích na Šumpersku lidé objevili tělo třináctiletého chlapce s bodnými ranami a podřezaným krkem. Lékaři, kteří na místo přijeli, mu již nemohli pomoci. V souvislosti s případem policisté podezřívají nezletilého školáka, údajně jde o spolužáka oběti. "Chlapec zemřel na místě, šlo o násilnou smrt," řekl šumperský policejní mluvčí Josef Ostřanský. Podle šéfa krajské záchranné služby Iva Mareše měl školák dvě bodné a jednu řeznou ránu.. Severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková ČTK řekla, že v souvislosti s nálezem mrtvého školáka policie prověřuje nezletilou osobu. "S ohledem na zákon o mladistvých nelze poskytnout bližší informace," uvedla. Na základní škole, kde se chlapec učil, prověřovali policisté na začátku tohoto roku případ šikany. Dva chlapce, kteří nutili svého vrstevníka, aby jim dával peníze a dělal před nimi psa, však trest kvůli jejich nízkému věku minul. Při vyšetřování policisté odhalili i další případy. "Jednalo se o nezletilé chlapce a případ byl tehdy odložen. Je zatím předběžné dávat tyto události do souvislosti s dnešní vraždou," uvedl šumperský policejní mluvčí. Jeho slova potvrdil i hanušovický starosta Petr Malcharczik, který byl dnešním případem velmi otřesen. "Řešilo se to tehdy na základě oznámení ředitele školy. S tímhle případem ale, pokud vím, to nesouvisí. Na mé pocity se mě však dnes vůbec neptejte," uvedl starosta. Letošní rok je co do počtu zavražděných dětí a mladistvých jedním z nejhorších. Před nálezem mrtvého chlapce policie evidovala devět takových vražd. Nejčerstvější případ z Prahy, kdy 19. října zemřely na sídlišti na Lužinách dvě malé děti, zatím policisté jako vraždu nekvalifikovali.