Zprávy | Z archivu rubriky


Na pražském Palackého náměstí se v Den české státnosti sešly dvě stovky pravicových radikálů. Jejich pochod na Vyšehrad skončil bez vážnějších incidentů. Mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek novinářům řekl, že policisté zadrželi jednoho muže, kterého podezřívají z propagace hnutí potlačujících lidská práva. Na Vyšehradě akce skončila.

Projevům, které demonstraci Vlastenecké fronty odstartovaly, dominovala tradiční témata nacionalistů - odpor k EU, nynější politické reprezentaci, globalizaci, snahám o federální Evropu a hesla "Nic než národ" a "Čechy Čechům". Aktivista pražské Vlastenecké fronty Zdeněk Zvoníček ještě před začátkem pochodu mimo jiné prohlásil, že by bylo dobré zavést program "řízeného vývoje", který by vylepšil "genofond" společnosti. Nehlučněji a nejagresivněji působila cestou na Vyšehrad skupinka asi deseti skinheadů, které se pořadatelé z Vlastenecké fronty neúspěšně pokoušeli přesvědčit, aby se k jejich akci nepřidávali.

Dvě drobné potyčky pravicových radikálů s policisty poznamenaly shromáždění příznivců Národní strany na Václavském náměstí. Policisté při nich bránili tomu, aby se někteří účastníci této akce dostali do kontaktu s lidmi z Komunistického svazu mládeže, kteří jen o několik metrů dál sbírali podpisy pod petici proti fašismu. Větší problémy ale policisté řešit nemuseli a obě shromáždění se brzy rozešla.

Prezident Václav Klaus prohlásil, že kabinet Stanislava Grosse bagatelizuje podpis evropské ústavní smlouvy. Klaus kritizuje fakt, že smlouvu schválila vláda těsně před podpisem a neumožnila vážnější diskusi. Vadí mu i to, že až na poslední chvíli dostal od ministerstva zahraničí návrh, aby jmenoval náhradníky, kteří za něho pojedou v pátek smlouvu do Říma podepsat. "Vnímám velmi rozpačitě to, že takovou zásadní věc, jako je podpis smlouvy o evropské ústavě, schválila naše vláda až ve středu. Že to schválila, aniž by se to stalo jakoukoli vážnější diskusí v naší zemi. Je to jakoby neudálost, kterou se vláda snažila zbagatelizovat, a to je špatně," řekl Klaus.

Vláda ve středu rozhodla, že smlouvu za Českou republiku slavnostně podepíše premiér Stanislav Gross a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Kritik euroústavy Klaus odmítl dokument stvrdit. O způsobu ratifikace zatím politická reprezentace nerozhodla. Všeobecně se předpokládá, že čeští občané rozhodnou o ústavní smlouvě v referendu. Zatímco páteční podpis bude jen formalitou a slavnostní ceremonií se společným obědem a společnou fotografií evropských lídrů, ratifikační proces očekává Brusel s obavami. Kdyby totiž ratifikace selhala v jediné zemi, nevstoupí text v platnost a bude dál platit dosavadní stav.

Premiér Stanislav Gross byl Klausovým vyjádřením překvapen. "Já mám pocit, že pan prezident přeci jenom začíná v tuto chvíli zbytečně eskalovat některé problémy, protože my jsme spolu o tom, kdo pojede do Říma, hovořili tak před šesti sedmi týdny. To si, myslím, že je dostatečně dlouhá doba, takže tomu moc nerozumím," řekl novinářům.

Připomínka vzniku samostatného československého státu je pro prezidenta Václava Klause mimořádným svátkem. Klaus to řekl novinářům, když přišel při příležitosti 86. výročí vzniku republiky na Hradčanské náměstí v Praze položit věnec k památníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. "Já věřím, že dnešní den znamená nejen pro mě, ale i pro každého občana této republiky mimořádné výročí. Výročí mimořádné události, na kterou generace našich předků čekaly celá staletí. Myslím, že je naší povinností, abychom si ji každý rok opravdu připomněli a abychom se zamysleli nad tím, co z ní plyne pro náš dnešek," řekl prezident.

Hodinu po prezidentovi přišel i předseda vlády Stanislav Gross. Řekl, že lidé by se měli občas zastavit a zamyslet nad některými myšlenkami a vrátit se také k tomu, co Masaryk říkal - že každý stát se udržuje těmi ideály, na jejichž základě vznikl. "Myslím si, že si v tom dennodenním chvatu někdy ani neuvědomujeme hloubku této myšlenky. Česká republika tady není odnepaměti. Za státnost, za vznik našeho státu museli lidé bojovat, pokládali za něj i životy a možná někdy trochu bagatelizujeme ten automatismus, že tady v tom státě můžeme žít," řekl Gross.

Prezident Václav Klaus položil věnec také u hrobu T.G.Masaryka v Lánech. Mezi lidmi byl i bojovník proti komunismu Čechošvýcar Jan Šinágl, který účastníky slavnostního ceremoniálu překvapil spontánním zpěvem národní hymny. Nevynechal ani sloku slovenské hymny, která podle něj k Masarykovi neodmyslitelně patří, protože nebyl prezidentem českým, ale československým. Klaus mu za zpěv poděkoval a řekl, že ceremoniálu dodal důstojnosti.